K řadě zdravotních komplikací, kterým čelí těhotné ženy, se podle lékařů čím dál častěji přidává i riziko srdečního selhání. Kromě nezdravého životního stylu k tomu přispívají i vícečetná těhotenství po umělém oplodnění a vyšší věk rodiček.
Podle statistik končí císařským řezem každý čtvrtý porod v Česku. Ačkoli se tuzemská statistika výrazně neliší od zbytku Evropy a ve srovnání s okolními zeměmi je dokonce nižší, jedná se podle lékařů i Světové zdravotnické organizace o vysoké číslo. Neodráží ani tak přístup lékařů a rodiček, jako hlavně jejich zdravotní kondici.
Budoucí maminky a rodičky, pacientky gynekologie i lékaři gynekologicko-porodnického oddělení trutnovské nemocnice již využívají nové moderní přístroje, které nemocnice během uplynulých čtyř měsíců postupně zakoupila. Jsou mezi nimi moderní kardiotokografy na měření ozev plodu, laparoskopický systém pro použití při gynekologických operacích, nový operační stůl a operační svítidla, a především ultrazvukové přístroje s nejmodernějšími technologiemi.
Těhotenská cukrovka, poškození plodu, potrat nebo předčasný porod. Všechny tyto komplikace může způsobit neléčená tyreopatie – poruchy štítné žlázy. Zmírnit rizika, která mohou propuknout i u žen, jež se se štítnou žlázou dosud neléčí, chce ministerstvo zdravotnictví. Připravuje screeningový program včasného záchytu v těhotenství.
Nechodí, má omezenou verbální komunikaci a za sebou několik epileptických záchvatů a také tři operace zraku. Ale je to velká bojovnice, která se nevzdává a svou veselou povahou a zarputilostí dělá radost celé své rodině a každému, kdo ji pozná. Řeč je o Barborce Valicskové z Českého Krumlova, která společně se svou sestrou Adélkou začátkem června oslaví šesté narozeniny.
Nechodí, má omezenou verbální komunikaci a za sebou několik epileptických záchvatů a také tři operace zraku. Ale je to velká bojovnice, která se nevzdává a svou veselou povahou a zarputilostí dělá radost celé své rodině a každému, kdo ji pozná. Řeč je o Barborce Valicskové z Českého Krumlova, která společně se svou sestrou Adélkou začátkem června oslaví šesté narozeniny.
Před třiadvaceti lety přišla těsně před porodem o dítě. Nikdy ho neviděla, nikdy si ho nepochovala. První půlrok po tragické události si takřka nepamatuje. Byla zlomená. Tehdy jí pomohla matka a druhé dítě, které bylo již na světě. Fakt, že přišla o dítě, dokázala přijmout až po dvaceti letech. To je jen jeden z příběhů tisíců rodičů, kterým odešlo dítě z tohoto světa dříve, než stačilo dospět a zestárnout.
Před třiadvaceti lety přišla těsně před porodem o dítě. Nikdy ho neviděla, nikdy si ho nepochovala. První půlrok po tragické události si takřka nepamatuje. Byla zlomená. Tehdy ji pomohla matka a druhé dítě, které bylo již na světě.
Předporodní péče písecké nemocnice, která patří stejně jako péče porodní mezi špičku v celé republice, se dále rozšiřuje. Její součástí je nově také prevence a záchyt preeklampsie, která patří mezi nejobávanější zdravotní komplikace v těhotenství. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek může provádět vyšetření preeklampsie jako jedno z mála v jižních Čechách.
Sestra měla během těhotenství značné komplikace. Byla na neschopence, a dokonce i v nemocnici. Lze se pro tento případ pojistit, když těhotenství není nemoc? Na dotaz Kateřiny Balíkové z Olomouce odpovídá Michal Korejs, manažer NN Životní pojišťovny.
/FOTO/ Pro potřeby těhotných žen a rodiček uvedla v pondělí vyškovská nemocnice do provozu svačinový bar. Slouží ke zpestření stravy pacientek během jejich pobytu na gynekologicko-porodnickém oddělení.
Pavel Š. (28), který vloni brutálně ubodal těhotnou ženu a v dubnu stane před Krajským soudem v Plzni, byl po dlouhodobém užívání drog v takovém stavu, že měl podle znalců rozpoznávací a ovládací schopnosti zcela vymizelé.
Rozhodčí Holly Woodová tajila těhotenství jen proto, aby mohla nadále řídit zápasy v ragby. Jako těhotná zvládla neuvěřitelných šestačtyřicet utkání, než po šesti měsících nastoupila na mateřskou dovolenou.
Před deseti lety vstoupila do života Zdenky Habrové z Liberce holčička Vanesska, kterou si vzala z kojeneckého ústavu do pěstounské péče. Chtěla jí nahradit nejdůležitější první dva roky, kdy nežila v milující rodině, dosytit její potřeby. Jelikož biologická matka dítěte po dobu těhotenství pila alkohol, předpokládalo se, že se u holčičky rozvine fetální alkoholový syndrom, zkráceně FAS. Jednu z nejtěžších forem tohoto syndromu potvrdilo vyšetření ve slovenském Ružomberku.
Před deseti lety vstoupila do života Zdenky Habrové z Liberce holčička Vanesska, kterou si vzala z kojeneckého ústavu do pěstounské péče. Chtěla jí nahradit nejdůležitější první dva roky, kdy nežila v milující rodině, dosytit její potřeby. Jelikož biologická matka dítěte po dobu těhotenství pila alkohol, předpokládalo se, že se u holčičky rozvine fetální alkoholový syndrom, zkráceně FAS. Jednu z nejtěžších forem tohoto syndromu potvrdilo vyšetření v Centru diagnostiky, terapie a prevence ve slovenském Ružomberku.
Nastávající matky mají v Česku čím dál víc možností, jak zjistit, zda jejich dítě bude mít případnou genetickou odchylku. Deník pro budoucí rodičky připravil stručný přehled testů a toho, co mohou odhalit.
Marně hledali blízcí pětadvacetiletou ženu z Tábora. Je v sedmém měsíci těhotenství. Policisté po ní v pátek vyhlásili pátrání. V sobotu pohřešovanou našli.
Vyšetření děložního čípku, ultrazvuk prsů či třeba odhalení těhotenské cukrovky. České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění. Vyznat se v nabídce je ale někdy složité. Deník proto přináší stručný výběr toho, co těhotným ženám i čerstvým maminkám letos nabízejí pojišťovny.
Matouš se narodil ve vaku blan. O takových dětech se říká, že budou výjimečné a budou mít v životě štěstí. První okamžiky na světě měl ale složitější. Narodil se předčasně ve 29. týdnu, navíc s rozštěpem rtu a patra. Díky péči perinatologiského centa v krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně (KNTB) a bojovnému duchu však obtížný začátek zvládl a nyní je z něj spokojené usměvavé osmiměsíční miminko.
Matouš se narodil ve vaku blan. O takových dětech se říká, že budou výjimečné a budou mít v životě štěstí. První okamžiky na světě měl ale složitější. Narodil se předčasně ve 29. týdnu, navíc s rozštěpem rtu a patra.
Když se žena snaží otěhotnět, může si v určité chvíli začít všímat jemných signálů, že se s jejím tělem něco děje a poznat, že čeká dítě dříve, než se na testu objeví dvě čárky. Pak jsou tu ale také ukazatele, podle kterých může těhotenství rozeznat i ženino okolí včetně partnera. Čeho si všímat a kdy a s jakou pravděpodobností je možné těhotenství odhalit i bez testu?
/FOTO, VIDEO/ Necelou hodinu před vysíláním a navíc na Halloween se dozvěděla moderátorka Simona Šimková, že je těhotná. Na začátku pátého měsíce pak tuto radostnou novinku oznámila veřejnosti. Nyní už se těší na návrat do srdce Vysočiny, kde zahájí novou životní etapu.
V pátek 27. ledna hledali policisté ženu mongolské národnosti z České Lípy. Intenzivní pátrací akce měla smutný konec. Žena byla nalezena bez známek života. Byla v devátém měsíci těhotenství a doma měla malé miminko. Policisté již znají předběžné výsledky pitvy a nic nenasvědčuje tomu, že by se na její smrti podílel někdo další.
Petra a Sabina se při čekání dítěte potýkaly s netypickými bolestmi, které je v prosinci dovedly až do nemocnice a poté na operační sál. Život jim i jejich dětem zachránili lékaři. Vzácná nemoc je špatně rozpoznatelná a pokud se včas neléči, znamená úmrtnost až z osmdesáti procent.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jednu až dvě pacientky z milionu zasáhnou v těhotenství vážné potíže a začnou jim selhávat orgány. Trombotická mikroangiopatie je vzácné a zároveň zákeřné onemocnění, při kterém jde o život. Úmrtnost je až osmdesát procent. Dvě ženy, Petra a Sabina, měly to štěstí, že se na konci loňského roku dostaly včas do péče pražských lékařů, a obě i jejich děti přežily.
Když matce nenarozené Adrianky odtekla plodová voda ve 28. týdnu těhotenství, otočil se jí život vzhůru nohama. Okamžitý převoz do porodnice a následná změna fyziologického těhotenství na rizikové, znamenaly pro celou rodinu obrovský šok. Co vše prožívá matka, zdravotní sestra a dětský lékař, když se na oddělení objeví extrémně nedonošené miminko?
S přípravou, doprovodem a vedením porodu pomáhá nastávajícím matkám ve Vyškově soukromá porodní asistentka Petra Urbánková. Vyškovskému deníku vyprávěla o svých zkušenostech a o tom, v jakých podmínkách vyškovští novorozenci přicházejí na svět. Za svými klientkami je připravena vyrazit čtyřiadvacet hodin denně. „Mám v sobě nastaveno, že nikdy nevím kdy vyjedu, a proto je nutné, abych byla vždy připravena k možnému výjezdu. To myslím, že se mi podařilo,“ říká v rozhovoru Urbánková.
Intenzivní pátrací akce po těhotné ženě mongolské národnosti z České Lípy měla v pátek 27. ledna smutný konec. Policie v odpoledních hodinách oznámila, že našla její tělo bez známek života. Byla v devátém měsíci těhotenství, doma další miminko.
Nešlo o medaile ani o tituly. Dvojnásobná evropská šampionka Gesa Krauseová na sebe upozornila jinak. Německá atletka zaběhla závod na pět kilometrů ve 22. týdnu těhotenství.
Složky integrovaného záchrannného systému vyjely k dopravní nehodě dvou osobních automobilů do ulice Na Kačerově v pátek 20. ledna kolem osmé hodiny ráno. Účastníkem nehody se stala i těhotná žena, která byla převezena do nemocnice na vyšetření.
Ve středu krátce před desátou omezila provoz křižovatky ve čtvrti Obeciny nehoda dvou automobilů. Střetlo se zde osobní auto s dodávkou. Velitel hasičů povolal sanitku pro těhotnou ženu z havarovaného vozidla.
Lékařka z Plzeňska nesmí s kamarádkou na večeři, s malým synem má zakázáno navštívit divadlo, kino, o vánočních svátcích se nemohli ani podívat na trhy, chlapec nemůže jít bez matky ani na pískoviště. Důvodem přísných opatření je, že žena je pod policejní ochranou.
Lékařka z Plzeňska nesmí s kamarádkou na večeři, s malým synem má zakázáno navštívit divadlo, kino, o vánočních svátcích se nemohli ani podívat na trhy, chlapec nemůže jít bez matky ani na pískoviště. Důvodem přísných opatření je, že žena je pod policejní ochranou.
Jako největší člověkem způsobená lékařská katastrofa v historii je označována aféra, která je spojovaná s lékem thalidomid. Stačila jedna jediná pilulka podaná v kritickém období těhotenství a po celém světě se začaly rodit postižené děti, z nichž téměř polovina brzy po porodu umírala. Lék si však s hrůznými účinky lékaři spojili až po dlouhých pěti letech.
Těhotenství a porod zdravého dítěte se jeví jako přirozená součást plánování rodiny. Někdy se ovšem stane, že i po zdánlivě nekomplikovaném těhotenství a přirozeném porodu přivede žena na svět dítě, které musí hned v prvních okamžicích bojovat o život. Anička se narodila s těžkou mikrocefalií, postižením všech končetin, špatně vidí a sama se ani nenají.
Přestože Agáta Hanychová tvrdí, že jí třetí těhotenství nedává vůbec zabrat a cítí se dobře, i ona občas blázní a stane se jí nějaký ten úsměvný kiks. Naposledy si vzala ke gynekologovi psí průkaz.
Po dvou letech se zlínská porodnice dočkala trojčátek. Ve středu na svět přivítala tři krásné holčičky – Zaru, Terezu a Miu. Jednalo se o předčasný porod, miminka jsou v inkubátoru, ale zdravá a stabilizovaná. A manželům ze Vsetínska tak ke dvěma klukům přibyly rovnou tři princezny.
Podle odborníků by se těhotné ženy měly striktně vyhýbat konzumaci alkoholu. Výsledky nové studie totiž naznačily, že i jeho malé množství může mít vliv na zdraví dítěte.
Písecká porodnice je známá tím, že sem jezdí rodit ženy nejen z Písecka, ale z celých jižních Čech i jiných krajů. Každoročně zde mají téměř dvojnásobek porodů oproti počtu narozených dětí ze spádové oblasti.
Bolestivá menstruace trápí mnoho žen a některé státy kvůli ní přistupují i k takzvanému menstruačnímu volnu. U nás toto opatření v platnost nejspíš zatím nevstoupí, a tak nám nezbude než si od bolesti pomoci sami. Někdy ale není nutné sahat hned do lékárničky, jelikož od bolesti mohou ulevit i některé potraviny, které máme běžně doma.
Dříve se mělo za to, že čerstvě narozené dítě je jako nepopsaný list a všechno se teprve musí naučit. Teď se ale zdá, že dítě se ještě před narozením naučí docela dost věcí, asi nejvíc díky tomu, že slyší. Už v děloze tak dostává své první lekce řeči.
Knih k narození miminek existuje na trhu nepřeberné množství. Když však Sebastiána Chomiszak čekala své první dítě, vše ji připadalo příliš kýčovité. A tak jednou spíš z legrace řekla své kamarádce a talentované ilustrátorce Renátě Tšponové, ať vytvoří nějakou vkusnou fotoknihu. Z nevinné věty nakonec vznikl projekt Z lásky ke vzpomínkám, na kterém mladé ženy společně pracují už od roku 2018.
Kvůli chronickému onemocnění s ledvinami měla Petra Kašparová problém najít gynekologa, který by se neobával jejího těhotenství. Nakonec zakotvila v pražské porodnici U Apolináře. „Jsem šťastná, že jsem se už ve třináctém týdnu těhotenství dostala k lékaři Michalu Kouckému, který je v republice jedním z největších odborníků na rizikové pacientky,“ řekla Deníku.
„Zabijte mě! Hned!“ křičela těhotná žena ve chvíli, kdy si uvědomila, že její dítě nežije. Její fotka, na které ji záchranáři těhotnou odnáší se zakrváceným podbřiškem z rozbombardované porodnice v Mariupolu, se začátkem března během chvilky stala symbolem krutosti války. Donedávna nikdo nevěděl, jak se tato žena jmenovala. Její jméno bylo Irina Kalininová a její manžel Ivan se rozhodl reportérům BBC svěřit s těžkým příběhem své mrtvé ženy.
/FOTO, VIDEO/ Krajský soud v Pardubicích začal v pondělí 31. října projednávat případ holčičky nalezené letos v lednu v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť. Státní zástupce viní z pokusu o vraždu její 35letou matku, ženě hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Novorozenec přežil díky tomu, že ho našli náhodní kolemjdoucí. Silně podchlazenou holčičku se lékařům podařilo zachránit. Obžalovaná čin nepopírá. Před soudem vypověděla, že toho lituje.
Povolební vyjednávání v Dačicích mezi KDU-ČSL, ODS a Nezávislými údajně doprovázela diskriminace. Současné partnery na radnici, kterými jsou lidovci a občanští demokraté, měla nově doplnit zastupitelka za Nezávislé Zdeňka Koutná. ODS prý ale odmítla návrh, aby Koutná obsadila jedno křeslo v radě s odůvodněním, že je těhotná a proto funkci nezvládne.
Začínal jako pediatr na rodném Valašsku a dodnes vzpomíná, jak mu tam za záchranu dětského života rodina poděkovala slivovicí, špekem a muzikou. „Byl jsem blízko lidem a svého lékaře tam ctili,“ zavzpomínal pro Deník lékař a později i biochemik Josef Hyánek. Stále aktivní odborník oslaví příští rok devadesátiny. Za celoživotní bádání a pomoc lidem byl letos navržen na státní vyznamenání.
V těhotenství přibrala dvanáct kilo, není to na ní ale vůbec znát. Modelka Kristýna Schicková (28) už se těší, až bude její druhý syn na světě a vrátí se zase do formy. Nohy ji zdobí nevzhledné křečové žíly.
Těhotná žena zemřela poté, co ji dva vymahači záměrně dvakrát přejeli traktorem, který se pokusili zabavit jejímu otci. Tragická událost se stala v indickém státě Džhárkhand.
Je to jeden z nejtíživějších okamžiků v celé poválečné historii Izraele. Ve dnech 16. až 18. září 1982 spáchali křesťanští falangisté v Bejrútu ve dvou uprchlických táborech obrovský masakr stovek palestinských Arabů. Izraelská armáda mohla proti vraždění zakročit, ale nezakročila.