Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Navigátor Alois Volek (třetí zprava) v osádce Rudolfa Haeringa.

Létající básník začal svou vojenskou kariéru u pluku v Chomutově

Dnes je tomu přesně 76 let, kdy za II. světové války, 14. března roku 1945, při havárii letounu Liberator na Azorských ostrovech zahynul F/Lt Alois Volek, příslušník čs. zahraničního letectva RAF. Veselý parťák, Vídeňák nebo Létající básník, jak mu říkali kamarádi letci, začal svou vojenskou kariéru v roce 1934 v Chomutově.

V Lounech vzpomínali na kapitána Otakara Jaroše, který padl ve válce.

V Lounech vzpomínali na kapitána Otakara Jaroše, který padl ve válce

V pondělí se vzpomínalo na lounského rodáka a Čestného občana města Loun kapitána Otakara Jaroše. Ten padl v boji proti nacistům u ukrajinského města Sokolovo a byl jako první cizinec ve II. světové válce vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu (in memoriam 17.4.1943).

Bitva na Bílé hoře na dobové kresbě.

Slavné bitvy: osudy obyvatel v českých zemích určovalo několik krvavých střetů

České země sice v evropském měřítku nepatří mezi místa největších vojenských událostí, ale i zde museli obyvatelé často se zbraní v ruce bojovat za právo na nezávislost, státní svébytnost nebo vytoužené svobody, případně odrazit nepřátele, kteří se je o ně pokusili připravit. Asi nejznámější bitva se odehrála před čtyřmi sty lety na Bílé hoře a předurčila osud českých zemí na další tři staletí, kdy nám vládli Habsburkové.

Věra Čáslavská

ANKETA: Němcová nebo Čáslavská? Hlasujte o Nej… ženu historie

Je větší zásluhou napsat legendární literární díla,  býti vlastenkou i popírat různá tabu nebo nebát se postavit totalitnímu režimu a bít se za lidská práva? Či lze více ocenit rozvoj vědy a společenského poznání? A co když někdo dělá čest své vlasti sportovnímu úspěchy? Deník vybral 21 inspirativních tváří, které se zapsaly do tuzemské historie. Nyní už je na vašem hlasování, kterou vyberete jako tu Nej… ženu historie. Hlasujte od 2. března do 8. března 2021.

Václav Hladík

Chtěl do cirkusu, skončil v pekle. V gulagu málem přišel jako dítě o nohy

V pražském Bazaru u medvěda desítky let leželo staré album plné fotografií kovbojů a výstřižky z německých novin inzerující varietní vystoupení Dua Harwards. Příběh, který se za těmito „kovboji“ skrývá, vypráví velké drama ze sovětského gulagu v Akťubinsku a vede nás do bitev o Kyjev a Duklu na východní frontě 2. sv. války.  

Po stopách Huberta Habermanna

OBRAZEM: Po stopách Huberta Habermanna

U řeky Moravy na kraji Bludova se nachází Habermannův mlýn a vila, o jejichž majiteli natočil Juraj Herz podle scénáře spisovatele Josefa Urbana stejnojmenný film. Vznikl také stejnojmenný dokumentární film.

Přídolí v minulosti a dnes.

Podívejte se do historie a současnosti městyse Přídolí. Jak čas vše měnil

Již ve 12. století se dá předpokládat, že existovala ves Přídolí. Podle zprávy z roku 1143 daroval český kníže Vladislav ves Svéráz a dalších sedmnáct vsí, premonstránskému kostelu Strahovskému. První známý, dochovaný doklad se zmínkou o Přídolí se datuje z roku 1220. Jedná se o kupní smlouvu, kdy Vítek z Prčice kupuje ves Kojetín a jako svědek je uváděn farář Bohuslav Vitus de Predol.

Snímek z kroniky Bildband Klantendorf - lázně v roce 1930.

Vodní lázně v Kujavách po válce zanikly

/FOTO/ Málokdo asi dnes ví, že v Kujavách nedaleko Fulneku bývaly kdysi vodní lázně. Skutečnost zjistil Jaromír Heryán, jenž v Kujavách bydlí a zajímá se o historii nejen této obce. „O lázních jsem se dozvěděl ze dvou kronik, z nichž jedna je také na obci. Ještě jsem měl mysliveckou kroniku, ve které je o lázních také zmínka,“ říká Jaromír Heryán.

Vlastimil Dvořák, prezident Aeroklubu České republiky a zároveň dlouholetý šéf roudnického Aeroklubu

Byl to trochu šok, říká o první Memorial Air Show její ředitel Vlastimil Dvořák

/ROZHOVOR/ Přivítal nás na chatě u svého rodného Úštěka, kterou si před lety svépomocí postavil a kde nyní tráví většinu volného času. V rozhovoru pro Deník prezident Aeroklubu České republiky a zároveň dlouholetý šéf roudnického Aeroklubu Vlastimil Dvořák mluví o plánech na letošní Memorial Air Show, o jejích počátcích zkraje devadesátých let a také o své cestě k letectví.

Brzy stoletý Karel Koval je stále aktivní a myslí mu to. A to nejen u šachů, které hraje závodně. Foto: archiv Karla Kovala

Za války jsme tajně hráli u kadeřníka, vzpomíná 99letý šachista Karel Koval

Letos mu bude už sto let, ve svém životě je ale stále velice aktivní. Pan Karel Koval je členem Beskydské šachové školy a šachy hraje i v době, kdy je u nás většina činností zakázaná. Šachové stoly tak vyměnil za virtuální svět a své partie teď hraje on-line. „Je to v pohodě. Pořád hrajete šachy, tu šachovou notaci a kombinaci musíte znát, jen to musíte předvést i graficky,” řekl.

Ministryně práce Jana Maláčová

Židovské muzeum kritizuje Maláčovou: Pro některé děti byly školy zcela uzavřeny

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát se dnes ohradil proti výroku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se srovnáním doby pandemie koronaviru s druhou světovou válkou. Ministryně v neděli uvedla, že ani druhá světová válka nezastavila fakt, že děti chodily do škol. Pavlát dnes připomněl, že židovským dětem bylo za války znemožněno studovat ve všech školách. Po okupaci byly židovské děti vyloučeny z německých škol, později z českých a nakonec i z těch zřizovaných židovskými obcemi.

V zákopové válce s covidem zatím prohráváme

Co se teď vlastně dějes covidem? Vláda nám to neřekne. Každý den totiž povídá něco jiného, zmateně, zoufale a nepříjemně. Neřeknou nám to ani slovutní vědci. Co profesor, to názor. A ještě do toho pletou politiku a osobní ambice.

Němečtí vojáci na palubě bojové ponorky U-123

Zabiják v Atlantiku. Hitlerova ponorka rozsévala smrt, troufla si i na New York

Obchodní loď Empire Engineer, plující z Británie do australského Sydney, se onoho dne 4. února 1941 opozdila za svým konvojem. Kapitán John Whiteley byl oprávněně nervózní - ve světových mořích již zhruba půl roku řádily německé ponorky, usilující o blokádu bojující Anglie. Náhle do boku lodi narazilo torpédo…

Kladenská nemocnice

Na vlastní kůži: Jaké to je, prožít akutní operaci v době covidu

Snad s výjimkou tety Kateřiny ze Saturnina člověk obyčejně necituje „vhodná“ přísloví v příznačných situacích, často více či méně prekérních. Ale někdy mu připadá, že si sám přísloví oblékl jako obnošený kabát, který sedí jako ulitý. Když večer 22. prosince přebil vánoční světýlka v naší ulici maják sanitky, vzpomněl jsem si na známé: „Chceš-li Boha pobavit, řekni mu o svých plánech.“. Přijela pro mě.

Bitva o Chafdží patřila k nejkrvavějším střetům války v Zálivu. Na snímku podpůrná dělostřelba amerického 10. námořního pluku

Bitva o Chafdží: Saddámova lest narazila. S bravurním tahem spojenců nepočítal

Operace Pouštní bouře probíhala již 12 dní. Do zahájení hlavní pozemní ofenzívy koaličních sil zbývaly čtyři týdny. Byl večer 29. ledna 1991, když si posádka pozorovacího amerického letounu všimla, že se z Kuvajtu k hranicím Saúdské Arábie blíží značné nepřátelské síly. Hranici překročily poblíž opuštěného saúdského města jménem Chafdží. Stalo se, co nikdo nečekal. Irák zahájil vlastní pozemní válku.

Brněnský fotograf Richar Bouda dokumentoval dění v Náhorním Karabachu

Návraty lidí domů i život ve městech poznamenaných válečným konfliktem v Náhorním Karabachu sledoval na místě čtenář Brněnského deníku Richard Bouda. Kromě působivých fotografií zachytil tamní atmosféru také v reportáži,  kterou nám laskavě poskytl. Vzhledem k obsáhlosti textu přinášíme prozatím jen část.

Brněnský fotograf Richard Bouda dokumentoval dění v Náhorním Karabachu

Návraty lidí domů i život ve městech poznamenaných válečným konfliktem v Náhorním Karabachu sledoval na místě čtenář Brněnského deníku Richard Bouda. Kromě působivých fotografií zachytil tamní atmosféru také v reportáži,  kterou nám laskavě poskytl. Vzhledem k obsáhlosti textu přinášíme prozatím jen část.

Válčit by byla katastrofa. Před 80 lety se slavný pilot Lindbergh zastal Hitlera

Byl největším hrdinou Spojených států a globální mega-celebritou. Když předstoupil před Kongres, všichni mu viseli na rtech. Ale jeho následující slova navždy zanechala skvrnu na jeho pověsti. „Domnívám se, že vstup USA do zuřící války v Evropě bude mít malý dopad na její výsledek a pro naši zemi by byl katastrofou,“ prohlásil dne 23. ledna 1941 slavný letec a plukovník armádního letectva Charles A. Lindbergh.