/ROZHOVOR/ Přivítal nás na chatě u svého rodného Úštěka, kterou si před lety svépomocí postavil a kde nyní tráví většinu volného času. V rozhovoru pro Deník prezident Aeroklubu České republiky a zároveň dlouholetý šéf roudnického Aeroklubu Vlastimil Dvořák mluví o plánech na letošní Memorial Air Show, o jejích počátcích zkraje devadesátých let a také o své cestě k letectví.
Stalo se to v sobotu 20. února 1971. Všechny americké televizní a rozhlasové stanice přerušily na více než 40 minut vysílání kvůli mimořádné a naléhavé zprávě. Zdálo se, že vypukla jaderná válka.
Původní ves Dörfl byla na území dnešního Harrachova založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf).
Mrzlo, až praštilo, teploměr klesl více než deset stupňů pod nulu. A to nebylo vše, sněžení houstlo tak, že z jednoho konce hřiště bylo stěží vidět na druhý. V takovém počasí začal páteční zápas Slovácka s Teplicemi, který spadal do 19. kola nejvyšší fotbalové soutěže.
Po měsíci se postaví bývalému klubu, znovu vyzve kamarády ze Zbrojovky. Úsměvná souhra náhod chtěla, aby se premiéra fotbalisty Dominika Janoška ve zlínském dresu odehrála zrovna na Srbské. Tedy na stadionu, kde nová posila Fastavu nakoukla do nejvyšší soutěže.
Se zajímavou myšlenkou a výzvou ohledně rekonstrukce masového hrobu obětí války přišel František Soukup z Tachova. Podle něj se chystaná květinová úprava na Mohyle neohlíží na rozmístění rakví.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Sláva Rychnova u Jablonce nad Nisou stála na německých obyvatelích. Po 2. světové válce, kdy došlo k jejich odsunu, městečko zpustlo, zmizelo na sto domů.
Letos mu bude už sto let, ve svém životě je ale stále velice aktivní. Pan Karel Koval je členem Beskydské šachové školy a šachy hraje i v době, kdy je u nás většina činností zakázaná. Šachové stoly tak vyměnil za virtuální svět a své partie teď hraje on-line. „Je to v pohodě. Pořád hrajete šachy, tu šachovou notaci a kombinaci musíte znát, jen to musíte předvést i graficky,” řekl.
Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát se dnes ohradil proti výroku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se srovnáním doby pandemie koronaviru s druhou světovou válkou. Ministryně v neděli uvedla, že ani druhá světová válka nezastavila fakt, že děti chodily do škol. Pavlát dnes připomněl, že židovským dětem bylo za války znemožněno studovat ve všech školách. Po okupaci byly židovské děti vyloučeny z německých škol, později z českých a nakonec i z těch zřizovaných židovskými obcemi.
Brněnský fotograf Richard Bouda v prosinci dokumentoval dění v Náhorním Karabachu. V dnešní reportáži vzpomíná na osudy lidí v městečku Martuni, které bylo velmi zasažené válečným konfliktem.
Co se teď vlastně dějes covidem? Vláda nám to neřekne. Každý den totiž povídá něco jiného, zmateně, zoufale a nepříjemně. Neřeknou nám to ani slovutní vědci. Co profesor, to názor. A ještě do toho pletou politiku a osobní ambice.
Brněnský fotograf Richard Bouda v prosinci dokumentoval dění v Náhorním Karabachu. V dnešní reportáži vzpomíná na osudy lidí v městečku Martuni, které bylo velmi zasažené válečným konfliktem.
Před 80 lety začala ve východní Africe bitva o Keren. Šlo o jednu z nejzásadnějších bitev druhé světové války na africkém kontinentu. Proti vojskům italského diktátora Benita Mussoliniho ji v řadách britské rmády vybojovali zejména Indové.
Obchodní loď Empire Engineer, plující z Británie do australského Sydney, se onoho dne 4. února 1941 opozdila za svým konvojem. Kapitán John Whiteley byl oprávněně nervózní - ve světových mořích již zhruba půl roku řádily německé ponorky, usilující o blokádu bojující Anglie. Náhle do boku lodi narazilo torpédo…
Snad s výjimkou tety Kateřiny ze Saturnina člověk obyčejně necituje „vhodná“ přísloví v příznačných situacích, často více či méně prekérních. Ale někdy mu připadá, že si sám přísloví oblékl jako obnošený kabát, který sedí jako ulitý. Když večer 22. prosince přebil vánoční světýlka v naší ulici maják sanitky, vzpomněl jsem si na známé: „Chceš-li Boha pobavit, řekni mu o svých plánech.“. Přijela pro mě.
Pražská Němka Emanuela Köhler patřila mezi dva milióny Němců, kteří museli během roku 1946 odjet transporty z Československa. Znalost češtiny a štěstí na dobré lidi ji uchránily od krutého zacházení s Němci bezprostředně po konci války.
Operace Pouštní bouře probíhala již 12 dní. Do zahájení hlavní pozemní ofenzívy koaličních sil zbývaly čtyři týdny. Byl večer 29. ledna 1991, když si posádka pozorovacího amerického letounu všimla, že se z Kuvajtu k hranicím Saúdské Arábie blíží značné nepřátelské síly. Hranici překročily poblíž opuštěného saúdského města jménem Chafdží. Stalo se, co nikdo nečekal. Irák zahájil vlastní pozemní válku.
Návraty lidí domů i život ve městech poznamenaných válečným konfliktem v Náhorním Karabachu sledoval na místě čtenář Brněnského deníku Richard Bouda. Kromě působivých fotografií zachytil tamní atmosféru také v reportáži, kterou nám laskavě poskytl. Vzhledem k obsáhlosti textu přinášíme prozatím jen část.
Návraty lidí domů i život ve městech poznamenaných válečným konfliktem v Náhorním Karabachu sledoval na místě čtenář Brněnského deníku Richard Bouda. Kromě působivých fotografií zachytil tamní atmosféru také v reportáži, kterou nám laskavě poskytl. Vzhledem k obsáhlosti textu přinášíme prozatím jen část.
Byl největším hrdinou Spojených států a globální mega-celebritou. Když předstoupil před Kongres, všichni mu viseli na rtech. Ale jeho následující slova navždy zanechala skvrnu na jeho pověsti. „Domnívám se, že vstup USA do zuřící války v Evropě bude mít malý dopad na její výsledek a pro naši zemi by byl katastrofou,“ prohlásil dne 23. ledna 1941 slavný letec a plukovník armádního letectva Charles A. Lindbergh.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Mnohým z nás jistě už velmi chybí kulturní akce, které se důvodů koronavirové pandemie nesmějí konat. Pojďte s námi tedy alespoň prostřednictvím galerie zavzpomínat, jak před deseti lety rozesmála Nový Bor úsměvná parodie na známou pověst o dívčí válce.
/FOTOGALERIE/ Zažil sliby věrnosti, křty a loučení se se zesnulými, slavnou éru dobývání rud vzácných kovů, války, poválečnou devastaci, krádeže. Tou poslední bylo před deseti lety zmizení opraveného hodinového stroje.
Konec první světové války přinesl v řadě evropských zemí mimo jiné radikalizaci části dělnické třídy, která začala směřovat ke komunismu. V nově vzniklém Československu byl tento proces pomalejší, ale to neznamená, že se mu úplně vyhnul.
Události z 15. ledna 1999 ve vesnici Račak na území bývalé Jugoslávie se staly jedním z posledních katalyzátorů vojenské akce NATO v Kosovu. Konflikt mezi srbskou vládou a povstalci z řad kosovských Albánců, ukončený bombardováním a následnou pozemní invazí, představoval poslední velkou válku v krvavém rozpadu Jugoslávie. Dění v Račaku dodnes jitří emoce na obou stranách tehdejšího sporu.
Přesně sto let uplynulo od chvíle, kdy se v Želetavě narodil básník, překladatel, historik a teoretik umění Antonín Bartušek. „Byl to samotář zádumčivé povahy, jenž od mládí hodně četl,“ prozradila želetavská knihovnice Olga Nováková.
V pondělí oslavil 95. narozeniny Hanuš Gaertner, který jako dospívající hoch prošel třemi koncentračními tábory a na konci války přežil pochod smrti. Narodil se 4. ledna 1926 v Hamburku, kam se jeho rodiče Erich a Edita Gaertnerovi přestěhovali z Čech kvůli podnikání. Jeho otec provozoval spediční firmu ve svobodném přístavním pásmu, které po první světové válce dostalo do své správy na 99 let Československo na základě Versailleské smlouvy.
Minulost v nás rezonuje více, než si umíme připustit, a sto let staré události často až nebývalou měrou ovlivňují současné dění. Ani řecko-turecká válka, od jejíhož vypuknutí uplynulo právě sto let, není nijak zapomenuta.
/FOTOGALERIE/ Tradice adventu, Vánoc v Čechách a Ledru již 4. rokem přibližuje projekt spolupráce betlémářů Příbram a Valle di Ledro. Frontová linie vyhnala obyvatele za 1. světové války z údolí Valle di Ledro do Příbrami a dalších měst v tehdejším Rakousku-Uhersku. Region Valle di Ledro nepojí s Příbramí pouze osud vyhnanců za 1. světové války, ale i tradice betlémářství. V letošním roce jsou představeny betlémy nejen z Čech a Itálie, ale také děti měly možnost se zapojit do výtvarné soutěže.
František Schnurmacher přežil holocaust jako jeden z mála z rozvětvené židovské rodiny z Běhařova v Pošumaví. O svých zážitcích z války vyprávěl až v roce 1982 příteli, který ho natočil na magnetofon. Nahrávku poskytly jeho dcery Paměti národa.
Potřeba obrany a pocit bezpečí jsou v lidském vědomí zakódovány od nepaměti. V průběhu různých dějinných epoch, starověkem počínaje, byla proto lidmi odlišných kulturních okruhů budována opevnění jejich sídel – hradišť, hradů, měst, církevních staveb.
Potřeba obrany a pocit bezpečí jsou v lidském vědomí zakódovány od nepaměti. V průběhu různých dějinných epoch, starověkem počínaje, byla proto lidmi odlišných kulturních okruhů budována opevnění jejich sídel – hradišť, hradů, měst, církevních staveb. Zcela specifickou se v novověku stala výstavba fortifikačních objektů bastionového typu, jejichž pozůstatky lze nalézt v mnoha zemích.
Potřeba obrany a pocit bezpečí jsou v lidském vědomí zakódovány od nepaměti. V průběhu různých dějinných epoch, starověkem počínaje, byla proto lidmi odlišných kulturních okruhů budována opevnění jejich sídel – hradišť, hradů, měst, církevních staveb.
Koronavirus a světová válka? Jedno jest. Ukázal to letošní rok, kdy se neuskutečnily tradiční sportovní podniky. Jejich uspořádání v minulosti zabránily jen válečné útrapy.