Rámus, až uši zaléhají, ohlušující řev motorů, modrý dým, který halí okolí a slibuje vrcholně adrenalinový zážitek. „Na tanku jsem ještě nikdy nejel, je to super,“ líčí nadšeně Adam s Kubou, kterým je odhadem něco přes dvacet. „Všechno se s vámi houpe, za vámi další tanky a obrněná vozidla, prostě zážitek,“ vysvětlují, proč za ním přijeli až z Ostravy.
/HISTORIE REGIONU/ U obce Kouty, dnes součásti města Kravaře na Hlučínsku, byly v roce 1943 postaveny napodobeniny hutních provozů Vítkovických železáren. Ze dřeva. Koutecká „fabrika" byla jednou z mnoha kamuflážních staveb v Evropě mající zmýlit navigátory spojeneckých bombardérů.
O tomto víkendu se lidé přenesou do minulosti. Té vzdálené, i té hodně nedávné, kterou ještě spousta lidí pamatuje. Na Vyškovsku i na Brněnsku si Jihomoravané udělají pomyslný výlet do dob napoleonských válek. Bitevní ukázku letos zpestří neobvyklá hra se světly. V Brně si zase na mládí zavzpomínají Husákovy děti na tradičním setkání v Retro muzeu Na statku.
Třetí srpnový víkend láká na Blanensko do Boskovic na Festiválek bez bojů a válek. V Blansku hrají v neděli mladí muzikanti a v jeskyni Výpustek vystoupí folková legenda Žalman. Do Slavkova zamíří milovníci vojenské historie i empírové elegance, přátele dobrých vín lákají sklepy v Tasovicích a Hodonicích na Znojemsku.
Třetí srpnový víkend láká zejména milovníky vojenské historie a empírové elegance do Slavkova. Napoleonské hry připomenou císařovy narozeniny. Boskovice zažijí Festiválek bez bojů a válek. Břeclaví zavoní rajčata a na hodonínském Pánově bude rachotit vojenská technika. Na Znojemsku mohou zavítat lidé do sklepů v Hodonicích a Tasovicích.
Jemenské hlavní město San'á, zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, čelí další katastrofě. Tisíce let staré základy jeho domů, oslabené dlouhodobým bombardováním během dlouhé jemenské války, nyní ohrožují letní přívalové deště a bahenní povodně. Hrozí, že město obývané nepřetržitě po dobu 2,5 tisíce let postihne kolaps a unikátní historické domy se zřítí. Informuje o tom agentura AFP.
Budova bývalé školy v Javoříčku hostí netradiční výstavu. Až do konce roku 2020 je v jejích v prostorách k vidění expozice „Českoslovenští legionáři mezi námi“. Připomíná 100. výročí návratu účastníků zahraničního vojenského odboje přes Sibiř do vlasti. Právě v září 1920 vyplula z ruského Vladivostoku loď Heffron, jejímž úkolem bylo dopravit do Československa poslední legionáře.
V Nýznerově u Jeseníka na hranicích s Polskem žili za první republiky Hadwigerovi, početná sudetoněmecká rodina. Anna Hadwigerová, nejstarší dcera, vstoupila za války do Hitlermädchen a nechala se nejspíš zapsat i do nacistických záškodnických oddílů werwolfů. Sověti jí v květnu 1945 zajali a deportovali na patnáct let do gulagu.
Když vystaví všech pět vozů na zatravněné prostranství nedaleko svého domu, způsobí tím doslova poprask. Zastavují se u nich nejen cyklisté a turisté, kteří míří na Soutok, ale také místní, pro které je taková podívaná vzácností. Šestapadesátiletý Miroslav Kostka z Lanžhota má totiž velmi neobvyklý koníček.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Ústí.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Ústí.
Když před 75 lety zamířil nad japonské město Hirošima bombardér Enola Gay, jehož jediný náklad tvořila atomová bomba Little Boy, podíleli se na jeho misi také dva muži českého původu. Jeden z nich, fyzik, pomohl bombu vyrobit. Druhý, seržant americké armády, seděl přímo v pilotní kabině bombardéru a coby navigátor jej naváděl na cíl.
Na kolemjdoucí křičel a snažil se je napadat. Přivolané strážníky začal po jejich upozornění, že na zastávce hromadné dopravy nesmí kouřit, urážet a na jednoho se pokus zaútočil. Nakonec vyhlásil všem policejním složkám válku. Po nespoutaném chování skončil opilý z brněnské Slatiny v úterý na záchytce, případ dořeší správní orgán.
V úterý jsme si připomenuli, že se 4. srpna roku 1920, tedy před 100 lety, narodil účastník čs. zahraničního odboje za II. sv. války, palubní střelec 311. čs. bombardovací perutě RAF Bohumil Tvrdý.
/FOTOGALERIE/ Přesně před 140 lety se lidé poprvé podívali do špilberských kasemat jako do turistické atrakce. První průvodci ale způsobili, že dodneška o místě přetrvává řada mýtů.
/FOTOGALERIE/ Přesně před 140 lety se lidé poprvé podívali do špilberských kasemat jako do turistické atrakce. První průvodci ale způsobili, že dodneška o místě přetrvává řada mýtů.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme se pomocí dobových fotografií podívali do Hovězí. Dnes se s námi vydejte zpět v čase do dvojice obcí na Valašsku, do Prlova a Valašské Polanky.
Jména židovských spoluobčanů, kteří za holocaustu najednou z našich měst zmizeli, připomínají stolpersteiny, neboli kameny zmizelých. Tato tradice se rozvíjí také v Krnově.
Spor mezi dvěma významnými členy NATO Tureckem a Řeckem hoří již dlouhé roky. Tentokrát se na hraně války ocitly kvůli podmořským zásobám plynu a ropy.
Sedmiletá Zuzana Marešová seděla v červenci roku 1939 ve vlaku na pražském Hlavním nádraží a na peróně viděla maminku, jak pláče. Nechápala proč. V kupé seděla se svými dvěma staršími sestrami a cestu do Londýna brala jako výlet.
/FOTO/ V zadní části deštenského hřbitova se do břečťanu pomalu halí pomník s pětadvaceti jmény. Pod nimi stojí německy psaný nápis: "Na paměť německým obětem násilí z Deštného, Plasnice, Jedlové a Šedivin z května a června 1945. Pane nech je odpočívat v pokoji…" Těch obětí v pohraničí padlo před 75 lety víc.
Bratrská ulice patří ke klidným lokalitám v centru Přerova. V noci na čtvrtek se ale nikdo z místních nevyspal. Soukromá válka dvou znesvářených rodin Olašských Romů, která už v úterý vyústila ve rvačku v cukrárně na náměstí, pokračovala dalším incidentem.
Nejstarší obyvatelkou České republiky je paní Marie Holíková z Blížkovic. Ve středu oslavila úctyhodných 109 let. „Oslavenkyně žije stále doma v rodině mladšího syna. Často ji navštěvovala rodina staršího syna, který zemřel náhle v roce 2018. Těší se velké oblibě, má laskavou a přátelskou povahu, po celý život je velmi skromná, nekonfliktní. V těžkých chvílích jejího života ji posilovala víra v Boha,“ sdělila starostka Blížkovic Šárka Ježková.
Letadla, tanky, zbraně a další technika, která se vyskytla na konci války ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí, bude ve zmenšeném měřítku k vidění v tamním regionálním muzeu.
Prachovské skály patří právem mezi nejromantičtější části Českého ráje, a projet alespoň kouskem z nich na bicyklu je skvělá příležitost udělat něco pro své zdraví a současně si nadělit příjemný zážitek. Trasa může začít třeba v Jičíně, odkud míří do Holína: podél silnice vystoupá na Prachov k pomníčkům z prusko-rakouské války doplněným panely o této válce z roku 1866.
Tuto sobotu spočinuly na hřbitově u obce Potočari nedaleko Srebrenice ostatky dalších osmi bosenských mužů a chlapců, kteří byli před pětadvaceti lety zavražděni během tzv. srebrenického masakru. Šlo o nejhorší genocidu civilního obyvatelstva od druhé světové války. Masakr vypukl 11. července 1995 a během deseti dnů si vyžádal životy nejméně 8373 Bosňáků muslimského vyznání.
Před 80 lety začala bitva o Británii, do které se v její rozhodující fázi zapojili českoslovenští letci v řadách Královského letectva (RAF). Trvala 112 dní a skončila hořkou prohrou Německa.
Před 80 lety začala bitva o Británii, do které se v její rozhodující fázi zapojili českoslovenští letci v řadách Královského letectva (RAF). Trvala 112 dní a skončila hořkou prohrou Německa.
Sokolové se stali, vždy plníce své poslání vyjádřené souhrnně v jedné větě „Paže tuž, vlasti služ“, v nové České republice po roce 1918 významnou kulturní a sportovní složkou života ve městě.
"Ve jménu vědy a zdravého rozumu - ve věku, v němž jaderné zbraně ohrožují další existenci lidstva, je třeba zříci se válek," stálo v prohlášení, jež v sobotu 9. července 1955 zveřejnil Bertrand Russell, britský vědec a filozof. Kromě něj se pod text manifestu podepsalo 11 dalších intelektuálů. Mezi nimi i autor teorie relativity Albert Einstein. Zemřel pár dní poté, co manifest podpořil.
Čtyřiadevadesátiletý Josef Kapel žijící v Izraeli našel rodinu Františka Jaroše, který mu zachránil život, díky členovi Klubu přátel Paměti národa Václavu Janíkovi. Ten se po přečtení příběhu rozjel do Sirákova, odkud Jarošovi pocházejí, a podařilo se mu získat kontakt na člena rodiny v Českých Budějovicích.
Každoročně si na východní Moravě a na Valašsku připomínám naše místní dějiny konce 2. světové války. Jsou součástí velkého příběhu spojeneckého a československého hrdinství. Úhel pohledu na tzv. ruské Vlasovce nebo ukrajinské Banderovce, který nám v květnu vnucovali pražští komunální politikové, se od našeho valašského velmi liší proto a rád bych se o něm zmínil podrobněji.
Jsou události, které hýbou světem. Jsou velké, zásadní a všichni jsme je probírali ve škole. Patří mezi ně revoluce, války, konce panovnických rodů, změny klimatu, sopečné výbuchy a podobně. Zkrátka samé věci, které posunují chod dějin a učí se o nich v dějepise. Existuje ale ještě jeden mocný hybatel, o kterém se nemluví. Možná proto, že je svou rozlohou úplně maličký. Mám na mysli dětské kočárky, přesněji o náš vztah k nim. Domnívám se, že dětské kočárky o světě vypovídají mnohem víc než všechny velké historické události dohromady.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál záverečným šestým dílem končí, ale ve spolupráci se studenty a pedagogy chystáme další spolupráci.
Na den přesně před 70 lety zemřela Milada Horáková. Významná politička, zastánkyně lidských práv, matka, manželka. Je dobře, že se její příběh vypráví a připomíná každý rok. Kulaté jubileum doslova vybízí k velkým gestům, slova Horákové znějí v hromadné dopravě, vzpomínají na ni sirény… To vše je v pořádku, stejně jako změna termínů, které pro tuto kauzu volíme. Nejednalo se o popravu, šlo o vraždu.
Dolní Újezd – Klub oživení historie Dolní Újezd pořádáv Regionálním muzeu vesnice přednášku k výročí 75 let od konce 2. světové války. Koná se 28. června ve 14 hodin v muzeu, přednášet bude Josef Kopecký z litomyšlského archivu.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál bude vycházet každou středu a neděli.
Členy a příznivce KSČM na Českolipsku vyprovokovala k protiakci pieta k výročí brutálního odsunu německy mluvících obyvatel České Lípy z 15. června 1945.