
Sousedé k výročí konce války
Linec – V Leopoldschlagu finišuje příprava výstavy „75 let od konce války“. Zabývá se událostmi v regionu Freistadt, obzvlášť v této příhraniční obci.
Linec – V Leopoldschlagu finišuje příprava výstavy „75 let od konce války“. Zabývá se událostmi v regionu Freistadt, obzvlášť v této příhraniční obci.
/FOTOGALERIE/ Přesně před 140 lety se lidé poprvé podívali do špilberských kasemat jako do turistické atrakce. První průvodci ale způsobili, že dodneška o místě přetrvává řada mýtů.
/FOTOGALERIE/ Přesně před 140 lety se lidé poprvé podívali do špilberských kasemat jako do turistické atrakce. První průvodci ale způsobili, že dodneška o místě přetrvává řada mýtů.
V jindřichovickém kostele sv. Martina vystoupí muzikanti z řad Symfonického orchestru Českého rozhlasu a České filharmonie v Praze
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme se pomocí dobových fotografií podívali do Hovězí. Dnes se s námi vydejte zpět v čase do dvojice obcí na Valašsku, do Prlova a Valašské Polanky.
Jména židovských spoluobčanů, kteří za holocaustu najednou z našich měst zmizeli, připomínají stolpersteiny, neboli kameny zmizelých. Tato tradice se rozvíjí také v Krnově.
Spor mezi dvěma významnými členy NATO Tureckem a Řeckem hoří již dlouhé roky. Tentokrát se na hraně války ocitly kvůli podmořským zásobám plynu a ropy.
Sedmiletá Zuzana Marešová seděla v červenci roku 1939 ve vlaku na pražském Hlavním nádraží a na peróně viděla maminku, jak pláče. Nechápala proč. V kupé seděla se svými dvěma staršími sestrami a cestu do Londýna brala jako výlet.
Lanškroun se rozloučil s válečným veteránem z druhé světové války Josefem Švarcem. Zemřel 17. července ve věku 93 let.
Mezi těmi, kdo po odsunu Němců dosídlovali Krnovsko a Osoblažsko, byla početná skupina volyňskch Čechů. Ti před válkou žili na území dnešní Ukrajiny.
/FOTO/ V zadní části deštenského hřbitova se do břečťanu pomalu halí pomník s pětadvaceti jmény. Pod nimi stojí německy psaný nápis: "Na paměť německým obětem násilí z Deštného, Plasnice, Jedlové a Šedivin z května a června 1945. Pane nech je odpočívat v pokoji…" Těch obětí v pohraničí padlo před 75 lety víc.
Bratrská ulice patří ke klidným lokalitám v centru Přerova. V noci na čtvrtek se ale nikdo z místních nevyspal. Soukromá válka dvou znesvářených rodin Olašských Romů, která už v úterý vyústila ve rvačku v cukrárně na náměstí, pokračovala dalším incidentem.
Nejstarší obyvatelkou České republiky je paní Marie Holíková z Blížkovic. Ve středu oslavila úctyhodných 109 let. „Oslavenkyně žije stále doma v rodině mladšího syna. Často ji navštěvovala rodina staršího syna, který zemřel náhle v roce 2018. Těší se velké oblibě, má laskavou a přátelskou povahu, po celý život je velmi skromná, nekonfliktní. V těžkých chvílích jejího života ji posilovala víra v Boha,“ sdělila starostka Blížkovic Šárka Ježková.
Letadla, tanky, zbraně a další technika, která se vyskytla na konci války ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí, bude ve zmenšeném měřítku k vidění v tamním regionálním muzeu.
Prachovské skály patří právem mezi nejromantičtější části Českého ráje, a projet alespoň kouskem z nich na bicyklu je skvělá příležitost udělat něco pro své zdraví a současně si nadělit příjemný zážitek. Trasa může začít třeba v Jičíně, odkud míří do Holína: podél silnice vystoupá na Prachov k pomníčkům z prusko-rakouské války doplněným panely o této válce z roku 1866.
Tuto sobotu spočinuly na hřbitově u obce Potočari nedaleko Srebrenice ostatky dalších osmi bosenských mužů a chlapců, kteří byli před pětadvaceti lety zavražděni během tzv. srebrenického masakru. Šlo o nejhorší genocidu civilního obyvatelstva od druhé světové války. Masakr vypukl 11. července 1995 a během deseti dnů si vyžádal životy nejméně 8373 Bosňáků muslimského vyznání.
Před 80 lety začala bitva o Británii, do které se v její rozhodující fázi zapojili českoslovenští letci v řadách Královského letectva (RAF). Trvala 112 dní a skončila hořkou prohrou Německa.
Před 80 lety začala bitva o Británii, do které se v její rozhodující fázi zapojili českoslovenští letci v řadách Královského letectva (RAF). Trvala 112 dní a skončila hořkou prohrou Německa.
Sokolové se stali, vždy plníce své poslání vyjádřené souhrnně v jedné větě „Paže tuž, vlasti služ“, v nové České republice po roce 1918 významnou kulturní a sportovní složkou života ve městě.
Podívejte se, kam můžete o víkendu vyrazit za zábavou na Mostecku.
"Ve jménu vědy a zdravého rozumu - ve věku, v němž jaderné zbraně ohrožují další existenci lidstva, je třeba zříci se válek," stálo v prohlášení, jež v sobotu 9. července 1955 zveřejnil Bertrand Russell, britský vědec a filozof. Kromě něj se pod text manifestu podepsalo 11 dalších intelektuálů. Mezi nimi i autor teorie relativity Albert Einstein. Zemřel pár dní poté, co manifest podpořil.
Čtyřiadevadesátiletý Josef Kapel žijící v Izraeli našel rodinu Františka Jaroše, který mu zachránil život, díky členovi Klubu přátel Paměti národa Václavu Janíkovi. Ten se po přečtení příběhu rozjel do Sirákova, odkud Jarošovi pocházejí, a podařilo se mu získat kontakt na člena rodiny v Českých Budějovicích.
Každoročně si na východní Moravě a na Valašsku připomínám naše místní dějiny konce 2. světové války. Jsou součástí velkého příběhu spojeneckého a československého hrdinství. Úhel pohledu na tzv. ruské Vlasovce nebo ukrajinské Banderovce, který nám v květnu vnucovali pražští komunální politikové, se od našeho valašského velmi liší proto a rád bych se o něm zmínil podrobněji.
Podívejte se, kam můžete o prvním prázdninovém víkendu vyrazit za zábavou.
Jsou události, které hýbou světem. Jsou velké, zásadní a všichni jsme je probírali ve škole. Patří mezi ně revoluce, války, konce panovnických rodů, změny klimatu, sopečné výbuchy a podobně. Zkrátka samé věci, které posunují chod dějin a učí se o nich v dějepise. Existuje ale ještě jeden mocný hybatel, o kterém se nemluví. Možná proto, že je svou rozlohou úplně maličký. Mám na mysli dětské kočárky, přesněji o náš vztah k nim. Domnívám se, že dětské kočárky o světě vypovídají mnohem víc než všechny velké historické události dohromady.
Iráčan s českým občanstvím žije na Vysočině už několik let. Před devíti lety Deníku řekl, že ho Saddám Husajn držel za nohu.
Iráčan s českým občanstvím žije na Vysočině už několik let. Před devíti lety Deníku řekl, že ho Saddám Husajn držel za nohu.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál záverečným šestým dílem končí, ale ve spolupráci se studenty a pedagogy chystáme další spolupráci.
Na den přesně před 70 lety zemřela Milada Horáková. Významná politička, zastánkyně lidských práv, matka, manželka. Je dobře, že se její příběh vypráví a připomíná každý rok. Kulaté jubileum doslova vybízí k velkým gestům, slova Horákové znějí v hromadné dopravě, vzpomínají na ni sirény… To vše je v pořádku, stejně jako změna termínů, které pro tuto kauzu volíme. Nejednalo se o popravu, šlo o vraždu.
Dolní Újezd – Klub oživení historie Dolní Újezd pořádáv Regionálním muzeu vesnice přednášku k výročí 75 let od konce 2. světové války. Koná se 28. června ve 14 hodin v muzeu, přednášet bude Josef Kopecký z litomyšlského archivu.
Podívejte se, kam můžete o posledním červnovém víkendu vyrazit za zábavou.
Během první světové války z Dolní Řasnice (Rückersdorf) padlo, zemřelo na následky zranění nebo se stalo nezvěstnými 53 mužů.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál bude vycházet každou středu a neděli.
Členy a příznivce KSČM na Českolipsku vyprovokovala k protiakci pieta k výročí brutálního odsunu německy mluvících obyvatel České Lípy z 15. června 1945.
Vzpomínkovou akci ke 100. výročí od narození válečného veterána Josefa Adámka a k uctění památky Františka Štumbauera, padlého při Pražském povstání 1945, pořádal v sobotu 20. června Spolek památky Chřešťovicka společně s chřešťovickými hasiči.
/FOTOGALERIE/ Je to příběh kluka z nejchudších poměrů, kterého si všiml bohatý mecenáš. Kluka, jehož osud kopíroval divoké dějiny konce monarchie a rozmachu nacismu. Člověka, u něhož při narození zřejmě stáli všichni svatí, proto nezemřel na podvýživu jako pět jeho sourozenců, ale dotáhl to podle dostupných zdrojů jako jeden z pouhých dvou třebíčských rodáků na hodnost generála a před jméno si ještě s klidným svědomím mohl psát titul MUDr. Mimochodem - před pár týdny uplynulo čtyřicet let od smrti jeho osobního přítele a nejdůležitějšího nadřízeného, kterým nebyl nikdo menší než jugoslávský prezident Josip Broz Tito.
Před 75 lety skončil boj o tvrdě bráněný japonský ostrov Okinawa. Pro Spojené státy americké i pro Japonsko se stala tato bitva jejich nejsmrtelnějším a nejkrvavějším bojovým střetnutím v celé historii války v Tichomoří. Dobytí ostrova Okinawa si vyžádalo životy desítek tisíc amerických vojáků a kolem 110 tisíc Japonců. O život přišlo také na 150 tisíc civilních obyvatel ostrova Okinawa.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál bude vycházet každou středu a neděli.
Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest. Neúčinnost předválečného uspořádání šéf Kremlu podrobně ilustruje i na osudu Československa. Jako jeden z nejvýznamnějších pozitivních důsledků 2. světové války Putin vyzdvihuje OSN.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme putovali až na samý okraj prostějovského regionu, do Protivanova. Dnes zavítáme pomocí historických fotografií do Malého Hradiska a Ochozu.
Podívejte se, kam můžete vyrazit o víkendu za zábavou na Mostecku.
Pasov – Po znovuotevření hranic bez omezení pohraniční policie ve Freyungu „oprašuje“ znalosti češtiny, píše PNP.
Kopec u lesíka na Švédských šancích, kde došlo měsíc po skončení druhé světové války k nelidskému vyvraždění 267 karpatských Němců, lemuje třešňová alej. V noci z 18. na 19. června 1945 se stala němým svědkem masakru, který v poválečné historii naší země nemá obdoby.
V roce 1944 vyšla na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava odborná publikace "Pražské ptactvo: ptáci velkoměsta a jeho okolí", jejímž autorem byl teprve dvaadvacetiletý ornitolog Veleslav Wahl. Protektorátní úřady neměly ani tušení, že tento všestranně nadaný mladík je současně vysoce výkonným odbojářem. Ideálů svobody a demokracie se Wahl nevzdal ani po únoru 1948. A zaplatil za ně cenu nejvyšší.
/LIDÉ ODVEDLE/ Když ji potkáte, je vždycky jako sluníčko. I ve svých, bez několika týdnů sta let, chodí elegantně oblečená do úplných detailů, jako jsou třeba korálky nebo hedvábný šátek na krku. Taková je Natálka Sazimová, obyvatelka Domu pro seniory v Jablonci nad Nisou. Přečtěte si její zajímavý příběh ze seriálu Lidé odvedle.
Umělec Jiří Václav Hampl bojoval řadu let za dokončení Památníku dětských obětí války, který dvacet let tvořila ze své iniciativy jeho žena, Marie Uchytilová. Ta zemřela po dokončení 82 sádrových soch lidických dětí v předvečer sametové revoluce na infarkt, vyčerpaná mnohaletou prací bez oddechu a nezájmem o sousoší.
Kameny zmizelých připomínají v Liberci obyvatelé, kteří se po válce nevrátili zpátky do svých domovů, protože byli zavražděni během holokaustu. Dohromady je ve městě už 37 těchto malých kamenných pomníčků.
Židovská komunita patři neodmyslitelně k historii České Lípy. Před začátkem 2. světové války ale mnoho židovských rodin z města emigrovalo. V roce 1938 byla vypálena českolipská synagoga a majetek Židů byl postupně rozprodán.
Pasov - Francouzský větroň Nord 2000, vyrobený v roce německé olympiády 1936, zničený a odstavený v roce 1971, se o Božím těle v 10.29 hodiny poprvé opět vznesl do vzduchu, píše PNP.
Ten dům se nachází v třebíčské židovské čtvrti na rohu ulic L. Pokorného a Stinná, má číslo 25. Laik si prohlédne hezké štuky, zajímavý balkon a jde dál.