Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Pohřeb zastřelených občanů Psár

Pražské povstání: Metropoli bránili i lidé z Psár, v nacistech probudili zrůdy

Když v sobotu 5. května 1945 odstartovalo spontánně Pražské povstání, nebyla to jen záležitost lidí uvnitř metropole. Do města se začaly okamžitě téměř ze všech stran stahovat těžce vyzbrojené jednotky SS, jimž se jako první pásmo obrany postavili na odpor lidé v obcích okolo Prahy. Na řadě míst za to krvavě zaplatili. V Psárech esesáci postříleli 13 lidí.

Koronavirový optimismus sousedů

Linec – Před týdnem bylo v Horních Rakousích ještě 164 lidí nakažených Covidem-19, v uplynulé neděli už jen 93, píší OÖN.

Jan Vaněček: Wintonovo dítě. Příběh židovské dívky

Paní doktorku Ruth Hálovou jsem znal dvanáct let. Narodila se (v roce 1926) v Českém Krumlově manželům Adlerovým. Rád jsem ji občas navštívil v jejím domku v Holubově pod Kletí, kde pobývala, a se zájmem jsem vždy naslouchal jejímu zajímavému vyprávění. Třeba o tom, jak jako dítě pociťovala touhu vidět moře.

Oslavy 75 let od konce války bez veřejnosti

V pátek 8. května si svět připomene 75 let od konce druhé světové války. Oslavy Dne vítězství se však letos kvůli epidemii koronaviru ponesou v komornějším duchu.

Premiéra filmu o Přerovském povstání se posouvá na podzim. Tady je trailer

/ROZHOVOR/ Přerovské povstání, které se zapsalo do učebnic dějepisu jako první ozbrojený odpor proti nacistické zvůli v naší zemi, spustila fáma o konci války. Pomsta za statečnost Přerovanů, kteří vyšli na základě nepodložené zvěsti 1. května 1945 do ulic, ničili německé symboly a vyvěšovali české vlajky, byl nemilosrdná. Gestapo popravilo o den později jednadvacet nevinných lidí na střelnici v Olomouci - Lazcích.

Několik slov ke květnu 1945

Na tom, co se v minulosti událo, na tom již nemůžeme nic změnit. Pouze se můžeme pozastavovat nad tím, že stejné události jsou v různých obdobích různě vysvětlovány!

Stíhačka Republic P-47 Thunderbolt, jedna z těch, v nichž Hubert Zemke bojoval

Americký hrdina si na sklonku války zahrál vabank. Německého velitele přesvědčil

"Mám rozkaz tábor přemístit, aby nepadl do rukou Rusů. Řekněte svým mužům, ať se seřadí k pochodu." "Nic takového neudělám. My nejdeme. Střílejte, jestli chcete." Asi takový rozhovor se odehrál 30. dubna 1945 mezi zajatým americkým stíhačem Hubertem Zemkem a německým velitelem zajateckého tábora Stalag Luft I. Osud vězňů byl na vážkách.

Několik slov ke květnu 1945

Na tom, co se v minulosti událo, na tom již nemůžeme nic změnit. Pouze se můžeme pozastavovat nad tím, že stejné události jsou v různých obdobích různě vysvětlovány…

Ke zdi s vámi. Otřesení Američané po osvobození Dachau krvavě ztrestali esesáky

"Celé roky jsme pro ně byli jen zvířata. Tohle jsou naše narozeniny," prohlásil polský vězeň Walenty Lenarczyk z koncentračního tábora Dachau, který 29. dubna 1945 osvobodili příslušníci americké 45. pěší divize. Lenarczyk však nemluvil jen o osvobození. Když Američané viděli, jaké zlo esesáci v táboře napáchali, rozhodli se s nimi na místě zúčtovat. 

Nálet, který zachránil i Audrey Hepburn. Operace Mana spasila hladové Nizozemsko

Na jaře 1945 se už do Evropy vracela svoboda, ale v Nizozemsku stále umírali lidé. Nezabíjely je střely, ale děsivý hlad. Dne 29. dubna se na obloze objevily zlověstné siluety nízkoletících bombardérů. Místo smrtonosných bomb z nich však začaly padat k zemi tuny jídla. Lidé vypukli v nepopsatelný jásot. Právě se uskutečnil nejkrásnější nálet celé druhé světové války.

Bez barikád a bez lidí! V Přerově se letos konec války slavit nebude

Od Přerovského povstání, které se zapsalo do dějin jako první ozbrojená vzpoura českých občanů proti nacistům v zemi, uplyne 1. května pětasedmdesát let. Když si Přerov před deseti lety připomínal šedesáté páté výročí, proměnila se Želatovská ulice ve válečnou zónu a nadšenci z klubů vojenské historie předvedly početnému publiku rekonstrukci povstání. Ozýval se vítězný jásot, lidé stavěli barikády a sváděly se tvrdé boje. Nic takového letos nebude. Kvůli obavám z nákazy koronavirem.

Sté narozeniny: Oslavu je nutné odložit

Jaroslav Kozák se včera dožil rovných sta let. Rodák z Řestok na Chrudimsku a jeho blízcí se musejí s ohledem na riziko nákazy koronavirem obejít bez oslavy. Jubilant to zvládá s nadhledem člověka, který zažil válku a totalitu. Jediné, co ho trápí, je, že se nevidí s vnoučaty a pravnoučaty.

Koronavir omezí i oslavy výročí konce války. Zeman posune jmenování generálů

Pandemie koronaviru letos výrazně omezí připomínku výročí konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman posune kvůli současné situaci tradiční květnové jmenování generálů, ve hře je podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka možná až říjen. Výročí konce války si chce Zeman připomenout na Vítkově, podrobnosti se podle Ovčáčka chystají. V omezeném formátu si také letos Český rozhlas připomene výročí Pražského povstání a bojů o budovu Československého rozhlasu.

Statečný legionář i symbol kolaborace. Ctižádost vedla Emanuela Moravce ke zkáze

Emanuel Moravec se stal symbolem české kolaborace a historici i dramatičtí umělci si kladou otázku, kdy, jak a proč se tento někdejší legionář a obránce republiky změnil v nejzkompromitovanějšího protektorátního pohůnka. Možná nešlo o změnu. Na obou cestách vedla Moravce zejména jeho ctižádost. Zničila nejen jeho, ale i jeho děti.

Bedřich Opočenský: tankista, díky němuž je Ostrava, jaká je

/FOTOGALERIE, EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Přesně před pěti lety, v dubnu 2015 u příležitosti výročí osvobození Ostravy, se stali dva velitelé tanků, Karel Šerák a Bedřich Opočenský, příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR, čestnými občany města Ostravy.  

Nevidím rozdíl mezi Židy a morčaty, řekl lékař. Na svědomí měl smrt 20 dětí

Konec války byl na dohled. Adolf Hitler se schoval do svého berlínského bunkru a vyšel z něj na chvíli jen proto, aby vyznamenal malé chlapce z Hitlerjugend, kteří v tu chvíli bránili "jeho" Berlín. Přesto však vraždění ze strany zběsilých nacistů neustávalo, naopak. Jeho oběťmi se před 75 lety stalo i dvacet židovských dětí, na nichž Němci dělali předtím pokusy.

Členové partyzánského oddílu Olga na skupinové fotografii u Tománkovy hájenky krátce po osvobození dané oblasti, konec dubna 1945

Dokázal zajmout Hitlerova generála. Přesto byl partyzánský oddíl Olga plný sporů

V pondělním podvečeru 18. dubna 1945 zavítala na zámek hraběte Františka Mořice Dubského v Hošticích nedaleko Litenčic ve Zlínském kraji nečekaná návštěva. Celou budovu obsadilo asi 30 partyzánů. Nikdo netušil, že další překvapivá návštěva se objeví hned druhý den dopoledne. To ke vstupu do zámku nečekaně dorazil osobní automobil, vezoucí generálmajora Dietricha von Müllera, velitele německé 16. tankové divize…

OBRAZEM: Na letce zavzpomínali i v době rouškové

Památku devíti letců amerických vzdušných sil, které na sklonku druhé světové války zavraždili příslušníci SS v konopišťském parku, uctili v pátek 17. dubna představitelé Benešova. Kromě netradičních roušek na ústech doprovázel pietu také neobvyklý klid.

Britský útok na Plzeň: byl to den náletů. A smrti dvou amerických stíhačů

Před 75 lety bylo nebe nad tehdejším Protektorátem Čechy a Morava neobyčejně rušným a nebezpečným místem. Ten den došlo k jednomu z nejničivějších britských náletů na Plzeň. Řadu objektů v protektorátu napadly také americké bombardéry. Jejich nálet se stal osudným dvěma americkým stíhačům, kteří je měli krýt.

Zpátky v čase do Budětska a Bousína

/Z ARCHIVU DENÍKU/ Minule jsme v novém seriálu Deníku přinesli deset let staré fotografie, abychom zavzpomínali na velikonoční oslavy. Tentokrát se ponoříme hlouběji do místní historie a nahlédneme pomocí historických fotografií do života obcí na Prostějovsku, Budětska a Bousína.

Před 75 lety byl osvobozen Hodonín

V těchto dnech si připomínáme osvobození města Hodonín a konec II. světové války. Už 11. dubna němečtí ženisté zlikvidovali mosty přes řeku Moravu. Po 16. hodině pronikli do města první rudoarmějci a kolem 20. hodiny byl už střed města obsazen sovětskými jednotkami.

Únava, vyčerpání. Od světové války jsme nic takového nezažili, říká psycholožka

Už týdny žijí Češi s hrozbou nákazy koronavirem a pod ochranou vládních nařízení. Nouzový stav dopadá podle vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Brno Hany Jahnové na každého. „Žijeme v nezvyklé a výjimečné době a naše reakce na ni jsou různé. Ať už jsme přecitlivělí, máme potřebu o sebe či o druhé příliš pečovat, nebo naopak jsme vznětlivější,“ říká.

Nikdy se nevzdat a bojovat. Ruth Bondyová přežila Terezín i Osvětim

Novinářka, spisovatelka a překladatelka Ruth Bondyová objevila pro Čechy zapomenutého hrdinu Heinze Prossnitze, který za války posílal deportovaným Židům stovky balíčků s jídlem a oblečením, a pro Izraelce českou literaturu – do hebrejštiny přeložila téměř 40 knih.

Příběh Ruth Bondyové: Nikdy se nevzdat a bojovat

Novinářka, spisovatelka a překladatelka Ruth Bondyová objevila pro Čechy zapomenutého hrdinu Heinze Prossnitze, který za války posílal deportovaným Židům stovky balíčků s jídlem a oblečením, a pro Izraelce českou literaturu – do hebrejštiny přeložila téměř 40 knih.

Na shledanou po válce. Příběh Jana Vančury

Historie lidstva je doprovázena zlomovými okamžiky, které, ať již v menší, či větší míře, ovlivňují naši budoucnost. Takové události se zapíšou do podvědomí každého z nás. A i když jsme je nezažili na vlastní kůži, dozvídáme se o nich ve škole, v televizi nebo knihách.

Před 75 lety Japonci vyslali další smrtící zbraň: kamikaze, piloty bez slitování

Dne 26. března 1945 skončila bitva o japonský ostrov Iwodžimu, který Američané dobyli po víc než měsíčním vyčerpávajícím boji za cenu sedmi tisíc padlých a 21 tisíc zraněných. Šlo o klíčové strategické vítězství, avšak ne o konec války v Tichomoří. Ještě týž den poznali Američané další japonskou zbraň: sebevražedné piloty kamikaze.

Jak jsme žili na Lounsku: TJ Sokol Hřivice

Dnes opět přinášíme nový díl oblíbeného seriálu Jak jsme žili na Lounsku. Najdete ho nejen zde na webu, ale také na stránkách tištěného Týdeníku Lučan, který si můžete schovat třeba na památku. Vychází každé úterý.

Hana s Jiří Bradyovi.

Ulice Bradyových připomíná pohnuté osudy židovské rodiny

Kdyby tak domy mohly vyprávět. Mluvily by o dobách míru i válkách, smutcích i radostech, lásce i nenávisti. Také by nám jistě popovídaly o všech svých majitelích a nájemnících. Tak jako pozdně gotický dům stojící v centru Nového Města na Moravě, který v roce 1883 koupil Adolf Brady. Právě o pohnutých osudech židovské rodiny Bradyových by se toho dalo vyprávět opravdu hodně…

Zpěvák James Blunt: Válka a showbyznys? To se nedá srovnat

Britský poprockový písničkář James Blunt (46) je poslední světovou hvězdou, která v Praze hrála i přes hrozbu jménem koronavirus. Všechny další svá vystoupení odřekly. Vážná situace se promítla do návštěvnosti zpěvákova koncertu, který se uskutečnil v pátek 6. března v pražské Tipsport Areně. Sám James však na pódiu i mimo něpůsobil uvolněně.

Muzeum jde za vámi: tajemství válečných trubek z Egypta

Nemůžete do muzea? Nevadí, muzeum jde za vámi. Vlastivědné muzeum v Olomouci je z důvodu aktuální situace ohledně koronaviru také uzavřené. Proto se rozhodlo, že bude lidem zprostředkovávat online to nejzajímavější z výstav a následně i to „nej“ z expozic.

Roman Šmucler: Pandemie potrvá měsíce. Staré lidi přesuňme do lázní

Každý konvoj s rouškami je tajný jako za války v Atlantiku, popisuje situaci ve zdravotnictví šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Dovoz i těch nejzákladnějších potřeb totiž komplikuje nesmyslné lpění na razítkách a byrokracii. Jako zcela nepružná se podle něj ukázala i většina státní správy. „Škody proto budou jako po válce,“ odhaduje následky koronavirové pandemie lékař.