Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Nejlepší lovec tanků Knispel strávil poslední volno v Okříškách

Snad v každé vsi se dodnes povídá, kde tam po druhé světové válce zůstal opuštěný tank či torzo jiné vojenské techniky. Zdeněk Prukner z Třebíče je zapálený amatérský badatel, který právě takové a další informace shromažďuje, ověřuje, třídí. Nyní vydal knížku Konec války na Třebíčsku.

Otcovo zapojení do procesu se Slánským byl hrozný šok

Dcera Otto Fischla Helena Kosková vzpomínala na překvapení, když uslyšela otcovo jméno v souvislosti s procesem s Rudolfem Slánským, který začal 20. listopadu 1952: „V rozhlase četli jména a mezi nimi i tátovo, což bylo pro mě strašlivé překvapení.“

Háma bude válčit v divadle

Příbramské divadlo na velké scéně uvádí nové nastudování komedie Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku v titulní roli s Alešem Hámou.

Záložáci: Ostré granáty, mapy i první pomoc

„Nechtěl bych do války poslat své syny. To do ní raději půjdu sám,“ vysvětlil Jan Klusal, proč se přidal k aktivním zálohám Armády České republiky. Před třemi lety si prý také uvědomil, že v jeho věku je na čase začít naší zemi oplácet, co od ní za léta svého života dostal. Povoláním grafik ve zlínské společnosti Cominfo je v aktivních zálohách na pozici kulometčíka.

Vyšla kniha o letcích RAF pocházejících z Bohumínska

Příběhy Čechoslováků z Bohumínska, kteří za 2. světové války působili u 311. bombardovací perutě Britského královského letectva, ožívají v nové knize bohumínského spolku Maryška. Přibližuje v ní osudy Bohumíňáků a lidí spjatých s Bohumínskem, kteří neváhali nasadit život v boji za svou vlast a za svobodu.

Jaký byl listopad 89 v Dačicích?

Konkrétní události, které se v Dačicích odehrály v listopadu 1989, si připomněly desítky lidí na vzpomínkovém setkání u památníku obětem všech válečných konfliktů na Palackého náměstí.

75 let od zuřivé letecké bitvy nad Hanou, největší za celou válku

Pro obyvatele Troubek je to téma dodnes živé. A pokud se na místním hřbitově vzpomíná na padlé americké letce, kteří 17. prosince 1944 položili život v největší letecké bitvě konce války nad územím protektorátu, nikdy nesmějí chybět. Místní se starají o památník letcům, nosí sem květiny, zapalují svíčky.

Nebude to jenom válka, ale i fotbal, věří kouč Zlína Jan Kameník

To nejhorší mají snad za sebou. Zlínští fotbalisté překonali herní i výsledkovou krizi, pod vedením trenéra Kameníka utnuli dlouhé čekání na výhru a o reprezentační přestávce se dali i zdravotně dokupy. Po třech zápasech bez porážky vyrážející ševci na sever Čech, kde se pokusí překvapit Liberec.

75 let od zuřivé letecké bitvy nad Hanou, největší za celou válku

Pro obyvatele Troubek je to téma dodnes živé. A pokud se na místním hřbitově vzpomíná na padlé americké letce, kteří 17. prosince 1944 položili život v největší letecké bitvě konce války nad územím protektorátu, nikdy nesmějí chybět. Místní se starají o památník letcům, nosí sem květiny, zapalují svíčky.

Legendární válečný pilot měl být zahradníkem

Sobíňov – Ten Francouz se asi musel zbláznit, napadlo zřejmě posádku maďarského pancéřového vlaku, když uviděli, že se letoun Breguet vrací a znovu nasazuje k náletu. Vzápětí se od trupu odlepila druhá bomba a přesně zasáhla lokomotivu s připojeným velitelským vozem. Následná exploze zničila nejen pancéřový vlak, ale i nádraží Parkaň Nana, přeplněné posilami připravenými na generální útok na Bratislavu. Pilot ale nebyl šílenec, nýbrž to byl jeden z nejzkušenějších bombardovacích pilotů francouzského letectva. A nebyl to Francouz, nýbrž Čech. Jmenoval se Bedřich Starý. Letos od jeho narození uplyne 125 let.

Projekt Krokus pokračoval na Střední zemědělské škole v Čáslavi

/FOTOGALERIE/ Žáci a učitelé Střední zemědělské školy v Čáslavi se připojili k projektu Krokus, který již několik let realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Cílem projektu je zasadit jeden a půl milionu cibulek žlutých krokusů, a tím si připomenout stejný počet dětských obětí holocaustu a tisíců dalších dětí, které přišly o život během válečných konfliktů ve světě.

Fotbal pod dohledem snajprů. Kouč z Hradce prožil válku o Sarajevo

Občas se rozčílí, třeba i při jeho milovaném fotbale. Ale pak si řekne: „Buď v klidu, je to úplná blbost.“ A zase se mu vrátí jeho typický úsměv… Není divu, Bosňan (dnes už i s českým občanstvím) Mirza Rahimič, šéftrenér přípravek v FC Hradec Králové, prožil jako kluk skoro čtyřleté obléhání svého rodného města.

Hodnoty erodují i kvůli nejvyšším politikům, říká primátor Hřib

Hodnoty jako jsou demokracie, svoboda a právní stát v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pozvolna erodují. Je smutné, že trend nastolují někteří nejvyšší představitelé státu, řekl dnes novinářům na Národní třídě, kam přišel položit květinu spolu s dalšími zástupci magistrátu. Poznamenal, že hodnoty, které symbolizuje 17. listopad, erodují pozvolna, skrytě a někdy i neskrytě mimo jiné kvůli hybridní informační válce.

Jince si připomněly Den válečných veteránů

/FOTOGALERIE/ Velitel 13. dělostřeleckého pluku Ivan Mráz a starosta městyse Jince Josef Hála pozvali občany regionu na pietní vzpomínku u příležitosti Dne veteránů. Setkání se uskutečnilo v pondělí 11. listopadu na Náměstí 1. máje v Jincích.

Konkurenční boj. Mezi pardubickými taxislužbami zuří válka

Propíchané pneumatiky, rozbitá okénka či blokování stání. V Pardubicích v posledních dnech začíná doutnat spor mezi místními taxislužbami. „Od konce minulého týdne evidujeme poškození dvou vozidel taxislužby. V obou případech se jednalo o rozbitá boční okénka, kdy úhrnná škoda předběžně dosahuje 18 tisíc korun,“ nastínil situaci policejní mluvčí Jiří Tesař.  

Ve Vlašimi uctili památku obětí válek

U památníku padlým z první a druhé světové války ve Vlašimi se sešli děti a představitelé města. „Čteme si jména, která jsou na pamětních deskách napsána a přemýšlíme, kolik jich je na celém Vlašimsku. Nedokážeme si ani představit kolik obětí války bylo po celém světě,“ uvedli žáci Základní školy Vorlina při pietní akci konané v pondělí 11. listopadu. Ten den v roce 1918 skončila v 11 hodin první světová válka.

Nové Kameny zmizelých ve Svitavách

Od roku 2014 se ve Svitavách pokládají před domy, kde před 2. světovou válkou žili Židé, kteří se později stali obětmi holocaustu, Kameny zmizelých (Stolpersteine – v překladu doslova kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit pohledem). 

V Rakovníku na náměstí uctili památku válečných hrdinů

11. listopad - "Den válečných veteránů" - u pamětní desky pilotů RAF na Husově náměstí v Rakovníku se sešli členové Klubu vojenské historie, aby uctili památku padlých obou světových válek i ve válečných konfliktech novodobé historie.

Den válečných veteránů

V pondělí 11. listopadu v 11 hodin se uskuteční pietní akt ke Dni válečných veteránů v sady Pod Valy u památník obětem 2. světové války v Klatovech.

Tip na pondělí 11. listopadu: Expedice Josefovka 2019

Expedice Josefovka 2019 aneb Po stopách 75. pěšího pluku z 1. světové války. Tak zní název zajímavé přednášky, která proběhne v pondělí 11. listopadu, tedy v Den válečných veteránů, v Pravdově knihovně v Jarošově nad Nežárkou.

Pohlednice z minulosti: Proměny prostranství Terasa

/FOTOGALERIE/ Prostranství mezi rakovnickou nemocnicí a hřbitovem nese od počátku minulého století název „Terasa“. O několik desítek metrů severněji se na kopci už od konce 19. století nacházelo dobytčí tržiště, které sem bylo přeneseno ze Sekyry. V roce 1909 byla rozparcelována i oblast nacházející se jižně od tržiště a ještě před 1. světovou válkou zde vyrostly tři pěkné rodinné domky čp. 660 - 665.