/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme neputovali nikam daleko, zůstali jsme v Prostějově a na dobových fotografiích se vrátili zpět v čase do místního zámku a hvězdárny. Dnes se vydáme na samý okraj prostějovského regionu, do Protivanova.
Historička Muzea Chodska Kristýna Pinkrová společně s dalšími třemi autory představila novou knihu Mezi orlem a lvem, na páteční vernisáži stejnojmenné výstavy, věnující se životu na Domažlicku v době první světové války.
/FOTOGALERIE/ V Trutnově začala letní turistická sezona na vrchu Šibeník u památníku generála Gablenze a Janské kaple. V ní můžou lidé navštívit malé vojenské muzeum, které připomíná bitvu u Trutnova v roce 1866. Muzeum je průběžně doplňováno o nové sbírkové předměty a je otevřené vždy o víkendech až do 30. září v čase od 14 do 18 hodin. O provoz Janské kaple se stará Klub vojenské historie Trutnov. Památník generála Gablenze s rozhlednou bude otevřený od 13. června, v sobotu a neděli od 14 do 17 hodin, o prázdninách každý den kromě pondělí od 14 do 18 hodin.
V týmu kazatele a sociálního pracovníka Přemysla Pittra se Karla Moravcová pokusila o nemyslitelné. Po válce pečovala dohromady o židovské děti z koncentračních táborů a německé děti z internačních táborů.
Jak o konci II. světové války přemýšlí a uvažuje mladá generace? Ve spolupráci s prostějovskou Obchodní akademií vám nabízíme sérii příběhů-úvah a zamyšlení o konci druhé světové války z per studentů převážně prvního ročníku OAPV. Miniseriál bude vycházet každou neděli.
ČERVEN 1945 - Zamyšlení nad životem v době končící války - Nemůžu spát…celou noc nemůžu spát, a když už se mi to konečně podaří, je nad ránem a za chvíli už mne vzbudí manžel, abych mu byla nápomocna při ranních pracích na statku. A tak je to poslední dobou každou noc, každé ráno. Všichni jsme cítili kostech, že konec války je na dosah, že je to otázka pár dnů. Tolik jsem se na ten okamžik těšila…
V měsíci srpnu roku 1869 se Rada města Milevska usnesla založit hasičský sbor. Téhož roku byl napsán dopis do města Tábora, kde hasičský sbor byl už od roku 1868. Od táborského sboru získala informace, jak založit sbor, ale na svolané Radě města Milevska bohužel k dohodě nedošlo. Zakladatelé však neztráceli důvěru. V tehdejším Rakousku – Uhersku se musela podat žádost o schválení založení nového českého hasičského sboru do Vídně. Po schválení této žádosti ve Vídni, došlo k dohodě na schůzi Rady města Milevska, kde byla žádost podpořena. Dne 6. června roku 1870 byl založen Hasičský sbor města Milevska na základě zřízení zakládající listiny, která byla napsána téhož dne.
Dne 6. května jsme si připomněli uplynutí 75. let od konce II. světové války v Tlumačově. O půlnoci na tento den v roce 1945 opustily poslední německé jednotky Tlumačov.
Dvě studentky učitelství Květa Axmanová a Věra Kristová v roce 1946 zorganizovaly záchranu 45 dětí z válkou zničeného tzv. Údolí smrti. Paměť národa pátrala po osudech těchto dětí. Většina z nich už nežije, podle jejich potomků se domnívaly, že se jednalo o oficiální akci organizované vládou.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Je možné, že tajemná nemoc nazvaná 'Syndrom K' zachránila život židovskému chlapci z Čáslavska? A to přesto, že nikdy neexistovala? A že zachráněných lidí byly celkem desítky, možná až stovka? Za příběhem neuvěřitelné odvahy a hrdinství se Vladimír Havlíček vydal z Čáslavi do Říma.
/FOTOGALERIE/ Připomínka obětí válečných útrap v podobě 564 křížků vyrobených z lékařských špachtlí, které počátkem května nainstalovali na trávník před budovou Okresního archivu v Karviné dva místní historici, měla mezi lidmi pozitivní ohlas. Autoři pietního místa, Radim Kravčík a Ondřej Schenk, chtěli touto cestou připomenout 75. výročí osvobození Karviné, Fryštátu i dalších obcí tvořící dnešní Karvinou.
Příznivci vojenské historie a historie II. světové války, máte se na začátku června na co těšit. Muzeum čs. opevnění na Kočičáku se totiž chystá na opožděné zahájení muzejní sezony roku 2020.
„Krásný květen byl. A jak nás vítali, když jsme pochodovali po Praze! Objímali nás. Líbali nás. Děkovali nám. A všude všechno kvetlo. Praha byla jak nevěsta. Taková pěkná, příjemná. Byla jsem šťastná, že jsem se konečně dostala do Prahy. Že jsem konečně doma.”
Na pravém břehu Mlýnského potoka (stokou se stal později) či ramenu Malše přiléhající k západní části Senovážného náměstí byla v roce 1828 postavena městská nemocnice.
Sedmdesát pět let uplynulo 8. května 2020 od chvíle, kdy byl oficiálně vyhlášen konec druhé světové války. Významné výročí českých dějin si v tento den připomněl i Frýdlant a to pietními akty na městském hřbitově a u památníku obětem bombardování z konce války, který stojí u bývalé "traktorky".
Když 20. dubna 1889 v městečku Braunau am Inn, zazněl v kolébce radostný křik čtvrtého dítěte rakouského celního úředníka Aloise Hitlera (vlastním jménem Schicklgruber) a Kláry Hitlerové, nikdo z přítomných netušil, že vítají na svět chlapečka, který v budoucnu svým fanatismem ovlivní světové dějiny první poloviny 20. století a zasáhne do životů miliónů lidí.
Už téměř třicet let se Richard Praus věnuje mapování zamlčované historie osvobození českého území americkou armádou. Ačkoli zanedlouho oslaví 87. narozeniny, ve svých aktivitách neustává. Ve své pracovně v Praze-Braníku pokračuje v pátrání po málo známých či zcela neznámých událostech května roku 1945. Zpracované poznatky poté publikuje na webových stránkách sdružení Buddies of the 4th Armored Division, tedy Kamarádi 4. obrněné divize, které založil a deset let vedl.
Vzhledem k situaci ohledně epidemie koronaviru nebylo možné letošní oslavy půlkulatého 75. výročí osvobození Sedlice oslavit veřejně. I město Sedlice proto přistoupilo k uspořádání neveřejných pietních aktů.
Relativně poklidný byl konec války v Hradci Králové před 75 lety. Zásluhu na tom ovšem nemá jen Rudá armáda, jak bylo následující půl století lidem předkládáno. Klíčovou roli sehráli v Hradci Králové začátkem května 1945 také čeští odbojáři. Pro plukovníka Josefa Filku měla jeho hradecká mise bohužel fatální následky.
Pražské komunální trio Kolář-Novotný-Hřib, t.č. již pod ochranou policie, předstírá, že vede hrdinnou válku s Ruskem. Náměstí Borise Němcova, pomník Vlasovcům, odstranění Koněva a během výročních dnů konce války nejnověji objev primátora, že Rudá armáda přijela do Prahy už osvobozené. Mezitím podle časopisu Respekt přijíždí údajně z Ruska muž s ricinem, který je podle prezidenta projímadlem, podle listu však ohrožením všech tří bojovníků na životech. Tajným službám sdělil to anonym, únik zprávy je nyní vyšetřován. Tolik vcelku známá fakta.
O víkendu uplynulo 75 let od konce druhé světové války v Evropě. Kvůli koronavirovým opatřením proběhla připomínka tohoto kulatého výročí v komorní atmosféře, místo plánovaných akcí se v okrese Louny uskutečnilo jen několik pietních aktů s pokládáním věnců.
Chodov si ve čtvrtek 7. května připomněl 75. výročí konce 2. světové války. Vzpomínkový akt se kvůli současné situaci konal tentokrát bez účasti veřejnosti a pozvaných hostů.
Jedna z bitev během osvobozování Československa v roce 1945 proběhla také u Soumarského mostu. Svedli ji američtí vojáci z 2. pěšího pluku 5. pěší divize s německým vojskem, jež využilo naše předválečné opevnění na břehu Vltavy. Průběh bitvy byl již dříve dobře popsán, jména padlých osvoboditelů však až dosud zůstávala neznámá.
Kvůli trvajícím omezením si 75 let od konce druhé světové války v Boskovicích připoměli u pomníku obětí obou světových válek zástupci spolků a představitelé města bez obvyklého veřejného shromáždění.
/FOTOGALERIE/ Už čtvrt století Mise Velichovky připomíná události z konce druhé světové války. Zatímco v minulých letech přijíždělo do lázeňského areálu mnoho vozů z výzbroje US Army, které přilákaly i stovky návštěvníků, tak letos k lázeňskému areálu dorazilo jen 11 automobilů a přihlížející by se dali téměř spočítat na prstech. I jubilejní 25. Misi Velichovky poznamenala protishromažďovací opatření.
V sobotu 2. května si Luhačovice připomenuly 75. výročí osvobození města. Starosta Marian Ležák a místostarosta Jiří Šůstek uctili památku padlých položením pamětního věnce k pomníku před radnicí.
Paní Marie se narodila v prosinci válečného roku 1942 v Puclicích na Domažlicku. V dospívání a pak celý život chtěla občas odhalit tajemství a záhadu týkající se zatýkání v Puclicích a také jejího otce.
Před 75 lety skončila kapitulací Německa jedna z nejhorších kapitol dějin 20. století. Vyžádala si 72 milionů obětí, 47 milionů tvořili civilisté. Oběti padly v posledních dnech války také na Liberecku.
Před 75 lety skončila kapitulací Německa jedna z nejhorších kapitol dějin 20. století. Vyžádala si 72 milionů obětí, 47 milionů tvořili civilisté. Oběti padly v posledních dnech války také na Liberecku.
Před 75 lety skončila kapitulací Německa jedna z nejhorších kapitol dějin 20. století. Vyžádala si 72 milionů obětí, 47 milionů tvořili civilisté. Oběti padly v posledních dnech války také na Liberecku.
Uplynulo již 75 let od konce války, ale jsou vzpomínky, které se nedají zapomenout. Haně Němcové tehdy nebylo ještě ani 10 let, ale jako citlivé dítě vše velmi intenzivně vnímala. Požádala jsem ji, aby nám jako poslední žijící pamětnice přiblížila zavraždění obyvatel zákolanského obytného domu zvaného Kolonie oddílem mladých příslušníků SS.
Alespoň symbolicky se odehrál tradiční pietní akt na náměstí Osvobození a na městském hřbitově. Členové vedení města v pátek 8. května uctili památku všech, kteří padli ve 2. světové válce.
Přese všechny diskuse je konec války a osvobození Československa od německého nacismu neodmyslitelně spojen se sovětskými vojáky, zvláště pak 2. ukrajinského frontu. První chvíle po osvobození byly šťastné, euforie však vedla vojáky hned na několika místech k neopatrnosti, která měla bohužel i tragické následky.
Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní. Podle agentury AFP to dnes prohlásil v Moskvě prezident Vladimir Putin při příležitosti oslav 75. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války. Kvůli pandemii způsobené koronavirem jsou však oslavy velice komorní, plánovanou vojenskou přehlídku úřady odložily na pozdější, dosud neurčené datum.
Od konce druhé světové války letos uplynulo 75 let. Kvůli aktuálním opatřením spjatým s epidemií koronaviru si toto výročí v České Lípě připomněli pouze symbolicky.