Léto láká k návštěvě hradů, zámků, kulturních akcí, ale i ke sportování čí čtení, zkrátka k aktivnímu využívání volného času. Kde k tomu mají lidé nejlepší podmínky? Podle výsledků letošního ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život to překvapivě není Praha, ale Olomoucký kraj.
Spousta akcí, zábavy a možností změřit své znalosti i dovednosti. Přesně v tomto duchu se nesl červen u nás v přerovském Středisku volného času. Za příspěvek velmi děkujeme Dagmar Mlčákové.
Když jsou ve veřejném prostoru lidé, městu to vždycky sluší. Stejně tak vysokomýtským Jungmannovým sadům, které v sobotu hostily rodinný festival. Za tím stojí středisko volného času Mikádo. Prohlédněte si fotografie, za které děkujeme Renatě Jílkové/FotíRna.
Mezi vědomostní soutěže škol vyhlašované MŠMT a pořádané Střediskem volného času Most přibyla v letošním roce Archimediáda. Ta se koná v rámci Fyzikální olympiády jako týmová soutěž žáků základních škol a příslušných ročníků gymnázií. Právě soutěžení v družstvu a důraz na praktické využití znalostí dodává Archimediádě na atraktivitě.
Horizont pro Ukrajinu. Pod tímto názvem se konalo v pátek 27. května v Ivančicích společné setkání českých a ukrajinských občanů. Děkujeme Dagmar Šacherové ze Střediska volného času Horizont Ivančice za příspěvek.
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Wellmez ve Velkém Meziříčí je sociální služba určená mladým lidem ve věku 8–26 let, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou jí nějak ohroženi. Pracovníci zařízení s uživateli často řeší témata, která jsou pro jejich uživatele zrovna aktuální. Většinou se jedná o experimentování s návykovými látkami, vrstevnické a rodinné vztahy, problémy ve škole, sebepoškozování nebo jiné náročné situace, se kterými se uživatelé ve svých životech každodenně potkávají.
/ROZHOVOR/ Když jako malý klučina seděl před televizí a s nadšením sledoval finálové bitvy v nejslavnější florbalové lize světa, snil o tom, že to jednou také dotáhne mezi skandinávskou smetánku. A už v pouhých dvaceti letech se nyní může pyšnit první účastí ve švédském superfinále. Zlato sice Filip Langer nezískal, ale i přesto se za svým premiérovým rokem na severu Evropy ohlíží s úsměvem na tváři.
Reliéfní, slámové nebo perličkové kraslice, ale také paličkované výrobky či ukázky zdobení a lidových řemesel. Taková je každoročně výstava Velikonoční salon, která je letos vůbec poprvé k vidění za výlohami budovy bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově. Už minulý týden si ji mohli návštěvníci prohlédnout také v prostorách Střediska volného času Atlas v Žižkově ulici. Zavítaly na ni stovky lidí.
Od 28.března jsme zahájili 2 programy zařazování ukrajinských dětí do různých zájmových činností které připravujeme a které byly představeny na poradě ředitelů MŠ a ZŠ, které zřizuje Statutární město Teplice.
Šestý ročník Univerzity volného času organizovaný pracovníky kolínské městské knihovny skončil speciální přednáškou. Tu si pro seniory připravil ministr vnitra a někdejší starosta Kolína Vít Rakušan. Její námět byl jasný: současná válka na Ukrajině a s ní spojené pohledy zblízka i za kulisy. Po ní následovalo ještě mnoho dotazů.
V letošním sedmém ročníku výtvarné soutěže ,,Místo, kde žiji“ s tématem ,,Tajemné místo, v okolí mého bydliště“ obdrželo Středisko volného času Letokruh Letovice 142 výtvarných děl od dětí z blízkého i širšího okolí. Výstavu vybraných děl otevřeli Letovičtí vernišáži a předáním cen, které se konalo v Městské knihovně v Letovicích ve středu 2. 3. 2022. Více se dozvíte v dnešním příspěvku, za který děkujeme paní Pernicové.
/ROZHOVOR/ Byl to právě on, kdo fantastickým výkonem v nájezdové sérii proti Švýcarům nastartoval do té doby trápící se český tým. A že si pořádně ulevil. Národní tým poté zvládl i těžký duel s Ruskem a nyní se o čtvrtfinále porve (opět) se zemí helvétského kříže. Jaké budou klíče k úspěchu? Jedním z nich bude jednoznačně Šimon Hrubec v brance.
/ROZHOVOR/ V prvním týdnu, kdy se do dějiště Her dostala jen hrstka českých hokejistů, plánoval výlet na Velkou čínskou zeď. Přísný režim v olympijské vesnici mu však nedovolí ani prohlídku do ulic Pekingu, takže namísto kultury tráví volný čas po sportovištích. David Sklenička pevně věří, že v roli hrdého fanouška osobně podpoří co největší počet českých olympioniků.
Městská knihovna v Ústí nad Orlicí zahajuje v roce 2022 již 12. ročník úspěšného cyklu přednášek nazvaného Akademie volného času pro širokou veřejnost.
Jeden a půl kilometru dlouhou vánoční procházku žabovřeskými ulicemi v Brně připravili pro děti zaměstnanci Střediska volného času Lužánky. Účastníci na trase najdou deset obrázkových zastavení u příběhu, který se skutečně stal. Procházkou mohou podpořit brněnský dětský domov Dagmar.
„Povinné očkování členů jednotek sborů dobrovolných hasičů kategoricky odmítám!“ Tuto větu nevyřkl zapřisáhlý antivaxer, ale starosta Chrasti na Chrudimsku Vojtěch Krňanský. Ač je sám proti covidu-19 očkovaný, vyhlášku 466/2021 odmítá a chce apelovat na zrušení její části, která nařizuje vakcinaci dobrovolných hasičů provést do konce února příštího roku.
Když se ve Středisku volného času v Mostě uskuteční Akvatera trhy, vždycky jsou středem velkého zájmu nejen akvaristů a teraristů. Přijde se podívat i široká veřejnost a ty trhy, které se zde uskutečnily v sobotu od 9 do 12 hodin rozhodně nebyly žádnou výjimkou.
S obrovským zájmem veřejnosti se setkal letošní ročník tradičních Rybářských slavností, které ve čtvrtek 28. října, v den 103. výročí vzniku samostatného československého státu, uspořádalo u příležitosti výlovu rybníka Bezdrev město Hluboká nad Vltavou. A to i přes jejich omezený formát, jímž pořadatelé z Centra volného času (CVČ) Poškolák museli reagovat na aktuální protiepidemická opatření vyvolaná novou koronavirovou vlnou.
Letní tábory, hudební nebo sportovní kroužky nebo doučování dětí. To vše zajišťuje pro 4 500 dětí ze Šluknovského výběžku Schrödingerův institut, který má své pobočky v řadě měst regionu. Nyní ale hrozí, že bude muset kvůli plánovanému seškrtání dotací od ministerstva školství svou činnost výrazně omezit.
Co se kde ve městě šustne o tom hned vědí malí novináři z Barborky. Vlastní televizní studio má Středisko volného času v Ledči nad Sázavou. „TV Barborka vznikla v roce 2016 a tvoří ji žáci místní základní školy. Štáb natáčí reportáže z akcí střediska nebo jiných partnerských organizací z města,“ upřesnil ředitel Miroslav Hánečka.
Papír a knihy patří mezi vášně čtyřiadvacetileté Michaely Šourkové. Absolvovala obor knihovnictví a nyní studuje dějiny knižní kultury na vysoké škole. K tomu přibyla práce v antikvariátu a svůj volný čas tráví malováním, kterému propadla. Zapojila se do projektu Online Gallery, kde vystavuje svá díla.
V následujícím článku se dozvíte, jak to vypadá, když terénní pracovníci organizace Bunkr, o.p.s. v Třinci pracují na plné obrátky. Za text i fotografie děkujeme Zuzaně Bockové.
V Základní škole T. G. Masaryka v Komárově se děti a učitelé těší z nového vybavení do učebny fyziky, chemické laboratoře a nové počítačové učebny. Povedlo se zrekonstruovat sociální zařízení pro žáky a pedagogický sbor. Škola dostala také nové studijní prostory s knihovnou a multifunkční sportovní hřiště.
RADAMBUK – Rada dětí a mládeže Jihočeského kraje připravil akci BAMBIFEST v letošním roce na termín 10. – 11. září 2021. V krajském městě České Budějovice je tatopřehlídka již neodmyslitelně tradičním projektem, který přispívá k rozšiřování povědomíveřejnosti o aktivitách dětí a mládeže ve volném čase. Díky akci mají každoročně tisíce dětímožnost vybrat si tu nejlepší volnočasovou aktivitu.
Jde ve stopách staršího bratra Radima, který dal svůj první gól mezi muži už v patnácti letech. I když mladý kanonýr Nivnice Vojtěch Straňák se v krajské I. A třídě skupině B premiérově trefil v šestnácti, v klubu z Uherskohradišťska mu patří jiný primát. Talentovaný dorostenec dosud nastřílel 825 branek, nikdo jiný se podobnými statistikami pochlubit nemůže.
To, co pro mnohé z nás je samozřejmostí, může být pro některé rodiny s dětmi často problematické a nedostupné. Zajištění pomůcek do školy nebo vybavení pro volný čas je důležitou součástí pomoci uživatelům našich služeb, kterou Charita realizuje především díky spolupráci s veřejností.
Chodit do kroužku se zvláštním testováním, je nesmysl, prohlásila Veronika Vošická z Havlíčkova Brodu. Prázdniny ještě neskončily, ale Domy dětí a mládeže již nyní nabízejí přehlídku aktivit. O kroužky je zatím zájem, byť účast na nich je stejně přísná jako ve škole. Bez testu na covid ani ránu.
Renata Pokorná je vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Nadosah, které se věnuje dětem a mládeži od 10 do 20 let a sídlí v Bystřici nad Pernštejnem. Tým pracovníků je složený z vedoucí, která je současně i sociální pracovnicí, a dvou pracovnic v sociálních službách. S dětmi a mládeží pracují především v rámci nízkoprahového klubu nebo přímo v terénu tam, kde se mladí scházejí.
V prázdninovém čase přichází žďárská Charita s novou kampaní, tentokrát zaměřenou na volný čas dětí, mladistvých a rodin. Jejím cílem je především poukázat na různé možnosti trávení volného času a motivovat k nim.
Začátkem června uplynul přesně rok ode dne, ve kterém byla do obchodního rejstříku zapsána nová společnost s ručením omezeným SkvěléČesko.cz se sídlem v Ostravě. Předmět podnikání – podpora cestovního ruchu v kombinaci s rezervačním systémem, přes který si zájemce jednoduše vybere cíl cesty a služby určené pro trávení volného času.
/ROZHOVOR/ Jana Glaserová, českolipská výtvarnice, pedagožka volného času a vedoucí Centra pro pěstounské rodiny, z Farní charity Česká Lípa hodnotí dopady distanční výuky na znevýhodněné děti
XI. ročník prodejní a kontraktační výstavy pro rodinu a volný čas se vrátil do svého původního termínu v prvním červnovém víkendu, ve dnech 4. – 6. června.
Středisko volného času nabízí dětem a mladým lidem možnosti, jak trávit volný čas. V Hlinsku se podařilo vytvořit skupinu asi 50 dětí, které pravidelně klub navštěvují a účastní se všech aktivit klubu. Tato skupina pozitivně působí na další děti, které se bezprizorně potulují po městě a jejich jedinou zábavou je ničení majetku, drobná kriminalita.
Ve čtvrtek 20. května od 19 hodin budou v sále ZUŠ v Polici nad Metují přednášet historičky z Národního muzea Šárka Rámišová a Gabriela Havlůjová o spolkové činnosti na přelomu 19. a 20. století. Přednášku můžete sledovat online na youtube kanálu Wihanův rok. Jakou má spolková činnost spojitost s Hanušem Wihanem?
Opravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé z našeho regionu ve svém volném čase. Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízí, staví, sází… A denně tím dokazují, že jsou silnější, než se zdá. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Právě nyní běží další ročník, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun.
Opravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé ve svém volném čase. Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízejí, staví, sází… A denně tím dokazují, že jsou silnější, než se zdá. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Právě nyní běží další ročník, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun.
Tohle se tak často nevidí. Tomáš Vasiljev, šestadvacetiletý hráč druholigového Blanska se zkušenostmi z ligového Slovácka, má na fotbalistu neobvyklou zálibu. Ve volném čase se věnuje umění a maluje obrazy. Společně se svým kamarádem, vystupujícím pod uměleckým jménem Fred Gulé, mají vlastní ateliér a založili uskupení Určitě.
Tohle se tak často nevidí. Tomáš Vasiljev, šestadvacetiletý hráč druholigového Blanska se zkušenostmi z ligového Slovácka, má na fotbalistu neobvyklou zálibu. Ve volném čase se věnuje umění a maluje obrazy. Společně se svým kamarádem, vystupujícím pod uměleckým jménem Fred Gulé, mají vlastní ateliér a založili uskupení Určitě.
Tohle se tak často nevidí. Tomáš Vasiljev, šestadvacetiletý hráč druholigového Blanska se zkušenostmi z ligového Slovácka, má na fotbalistu neobvyklou zálibu. Ve volném čase se věnuje umění a maluje obrazy. Společně se svým kamarádem, vystupujícím pod uměleckým jménem Fred Gulé, mají vlastní ateliér a založili uskupení Určitě.
Tohle se tak často nevidí. Tomáš Vasiljev, šestadvacetiletý hráč druholigového Blanska se zkušenostmi z ligového Slovácka, má na fotbalistu neobvyklou zálibu. Ve volném čase se věnuje umění a maluje obrazy. Společně se svým kamarádem, vystupujícím pod uměleckým jménem Fred Gulé, mají vlastní ateliér a založili uskupení Určitě.
Tohle se tak často nevidí. Šestadvacetiletý hráč druholigového Blanska se zkušenostmi z ligového Slovácka Tomáš Vasiljev má na fotbalistu neobvyklou zálibu. Ve volném čase se věnuje umění a maluje obrazy. Společně se svým kamarádem, vystupujícím pod uměleckým jménem Fred Gulé, mají vlastní ateliér a založili uskupení Určitě.
Jak zabít čas během nekonečné koronavirové pandemie, která už rok sužuje celou zemi. Vynalézaví Češi se i v dospělém věku stále častěji upínají ke koníčkům, které znají z dětství. Svědčí o tom i příběh úspěšného manažera z obce u Ostravy, který propadl stavění nejen automobilů z malých dílků od světoznámé dánské společnosti Lego. Dnes se těší na novinku! Legendární raketoplán Discovery i s nákladem uvádí v podobě kostiček Lego na trh právě 1. dubna.
Jak zabít čas během nekonečné koronavirové pandemie, která už rok sužuje celou zemi. Vynalézaví Češi se i v dospělém věku stále častěji upínají ke koníčkům, které znají z dětství. Svědčí o tom i příběh úspěšného manažera z obce u Ostravy, který propadl stavění nejen automobilů z malých dílků od světoznámé dánské společnosti Lego. Dnes se těší na novinku! Legendární raketoplán Discovery i s nákladem uvádí v podobě kostiček Lego na trh právě 1. dubna.
Za pokladem bandity Matouše nebo na Vesmírnou misi se můžou během letních prázdnin vydat děti, které se rozhodnou pro jeden z pobytových táborů v krásném prostředí Hostýnských vrchů. Užijí si táborovou hru a každý den plný akce.
Ve třídě 4.C na ZŠ Palachova ve Žďáře nad Sázavou žáci dostali příležitost, jak si udělat on-line výuku zajímavější. Tentokrát si totiž on-line hodinu nepřipravovala paní učitelka, ale samotní žáci, kteří se měli zamyslet nad otázkou:,,Co dělám ve svém volném čase, když právě nejsem u PC,nebo na mobilu? " A následně si měli zpracovat krátkou asi tříminutovou prezentaci, nejlépe s názornou ukázkou na kameru.