Letos se před nadílkou pro medvědici někteří podívali do medvědího příkopu
Český Krumlov - Na obyvatele medvědího příkopu nemohli o Štědrém dni zapomenout obyvatelé Českého Krumlova a okolí.
Český Krumlov - Na obyvatele medvědího příkopu nemohli o Štědrém dni zapomenout obyvatelé Českého Krumlova a okolí.
Tradičně až 23. prosince se koná rozsvícení vánočních stromů v místních části Letohradu - Kunčicích. O hudbu se postaral Dětský soubor Moniky Vychytilové, pro několik desítek příchozích bylo zdarma přichystáno občerstvení.
Kutná Hora - Na půlnoční mši do kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře dorazily na Štědrý den stovky lidí. Byli mezi nimi věřící i místní lidé, kteří si chtěli užít vánoční atmosféru v kostele.
O Štědrém dnu Češi volali z mobilu méně než loni, rekordy ale padaly v objemu přenesených dat. Lidé tak daleko více volali přes internet, posílali vzkazy po sociálních sítích a přes komunikační aplikace. Celkem spojili operátoři 41,2 milionu hovorů, lidé také poslali 54,5 milionu SMS. Vyplývá to ze statistik operátorů.
Vlna tsunami, která o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu, si vyžádala nejméně 429 mrtvých. Zpřesněnou bilanci dnes oznámily úřady, které dalších 154 lidí pohřešují. Zraněno bylo na 1500 lidí, informovala agentura DPA.
Jindřichův Hradec - Zpěv koled a požehnání Betlémskému světlu předcházelo jeho rozdávání zájemcům, kteří zcela zaplnili náměstí Míru v Jindřichově Hradci.
Na Štědrý den bylo v Česku 44 požárů, o 16 méně než loni. Stejně jako před rokem při nich zemřel jeden člověk. Počet zraněných klesl o pět na 17. Dnes o tom informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozval svůj americký protějšek Donalda Trumpa, aby příští rok přijel na návštěvu Turecka. Zpráva, kterou vydal v pondělí večer Bílý dům a potvrdil tak informace turecké strany, přichází několik dní po oznámení o stažení amerických vojsk ze Sýrie.
Vysočina – Žraloci na Vysočině? Hejtmanství jedná s Českými dráhami (ČD) a možnosti pronájmu tří vozidel RegioShark řady 844.
Je jen málo druhů ovoce, které se mohou pyšnit antibakteriálními účinky jako brusinka. Trpíte-li v zimě na infekce močových cest, objevíte v ní efektivní přírodní lékárničku.
Českokrumlovsko - Díky skautům a hasičům svítí již v řadě domácností Českokrumlovska plamínek z Betléma. Skautský vlak přivezl Betlémské světlo už před několika dny, hasiči v sobotu a rozvezli ho po celém okrese.
Frymburk - Plamínek z Betléma rozvezli po části Lipenska frymburští dobrovolní hasiči. Získali ho tak například obyvatelé osady Blatná, Slupečná, Milná, Svatonina Lhota, ale i obyvatelé Lipna nad Vltavou či Světlíku.
České děti si v současnosti na Štědrý večer pochutnávají spíš na kuřecím řízku než na tradičním kaprovi. Kuřecí řízek jich má zhruba 44 procent, kapra asi třetina. Výrazně méně obvyklé jsou jiné ryby než kapr, vepřový řízek či vinné klobásy. Oblíbenost různých vánočních jídel se liší podle regionů. Ukázaly to výsledky letošního minisčítání mezi zhruba 26 tisíc dětmi, které zveřejnil Český statistický úřad na svém webu.
Plný stůl dárků přivezli ve čtvrtek 20. prosince na Oddělení následné péče Uherskohradišťské nemocnice zástupci občanského sdružení Korunka Luhačovice.
Písek – Na začátku adventu v roce 2014 se na Velkém náměstí poprvé objevil slaměný betlém.
Drnholec – K požáru rodinného domu vyjížděli na Štědrý den po půl šesté ráno hasiči do Drnholce. Poplach měli profesionálové z Mikulova, Břeclavi i Hrušovan nad Jevišovkou, ale také místní dobrovolní hasiči a jejich kolegové z Březí.
Jihlava - Bylo to slavnostní. Ve Velké gotické síni jihlavské radnice byla slavnostně pokřtěna kniha Malý průvodce po staré Jihlavě pro mírně pokročilé od externího editora Deníku Stanislava Jelínka.
Na vánoční svátky se nebudou cítit osamocení a opuštění ani obyvatelé azylových domů a nocleháren. Pracovníci sociálních služeb pro ně připravili pestrý program, společné vaření i chvíle u vánočního stromku.
Lidé na celém světě dnes podle křesťanské tradice začnou slavit Vánoce, které připomínají narození Ježíše. Tradičním procesím začnou oslavy v Betlémě na Západním břehu Jordánu, kde podle biblické tradice Ježíš Kristus přišel na svět. Vánoční mši pak večer odslouží papež František v chrámu svatého Petra ve Vatikánu.
Rokycany – Tanečníci se sjeli opět do Rokycan. Vánoční cena města se konala po pětadvacáté a znovu oslovila dvojice kategorií D a A.
Morašice – Stalo se už desetiletou tradicí, že členové místního sboru dobrovolných hasičů hrají o Štědrém dni odpoledne vánoční pohádku.
Klatovsko – Po reprezentační přestávce se opět naplno rozběhly po celé zemi florbalové soutěže. Včetně regionální ligy mužů, ve které má klatovský okres dva zástupce – Klatovy a Rudý Koně Horažďovice.
/ROZHOVOR/ Vánoce jsou časem obdarovávání a pohádek. Bolek Polívka si zahrál v mnoha z nich, role princů se mu ale vyhýbaly (snad až na jednu výjimku, ale o té až později) a králem (tím valašským) je zase v reálném životě. Pak je tu taky lucifer, obávaný pán pekel, a to je najednou ještě jiné kafe! Jeho hvězdná chvíle v Polívkově podání přijde v nové štědrovečerní pohádce Kouzelník Žito sice až v samotném finále, ale o to víc je v ní herec „nezapomenutelně majestátní“.
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Také v čáslavských domácnostech od soboty 22. prosince svítí Betlémské světlo, novodobý symbol Vánoc! Zájemci si ho od čáslavských skautů a skautek tradičně vyzvedávali v tee-pee na náměstí Jana Žižky z Trocnova.
Nové Město na Moravě – Michal Krčmář, Veronika Vítková i Ondřej Moravec mají rezervovaná místa na originální biatlonové lavičce, která je umístěna v Novém Městě na Moravě před papírnictvím ve Žďárské ulici.
Liberec – V předchozích sezonách se strachovali, zda se vůbec v lize udrží. Letos to ale vypadá, že ambice mohou být mnohem vyšší, zcela oprávněně.
Brno - Zmrzlá řepa, vánoční cukroví či čerstvé pečivo do krmelců ani krmítek nepatří. Dobře míněný skutek může zvěři způsobit vážné zdravotní problémy, upozorňují myslivci.
Deník vám přináší vlastní komiks Plný zuby, který reaguje na aktuální a diskutovaná témata.
Soběslav - Výuková cyklistická a bruslařská dráha Soběslav – tak zní název projektu, který má v blízké budoucnosti rozšířit a podpořit volnočasové aktivity ve městě. Zda dojde k jeho realizaci už v nadcházejícím kalendářním roce, to záleží na formě financování, kromě jiného i na vypsání vhodných dotačních titulů.
Český Krumlov – Amaro dživipen (Náš život) se jmenuje projekt, na kterém v tomto roce pracuje Komunitní centrum Rovnost, o. p. s., Český Krumlov.
Výstaviště Flora Olomouc bude s hledáním nového ředitele pokračovat i v roce 2019.
Vlnu solidarity vyvolala tragická nehoda hasičské cisterny z letošního srpna, při které zemřel profesionální hasič ze zábřežské stanice. Jeho kolega se při vážné kolizi zásahového vozidla vážně zranil.
Adventní spirála z větví s jehličím, na níž hořely zapálené svíčky, se objevila ve čtvrtek 20. prosince v pozdní odpoledne na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Akci tam pořádal Dětský lesní klub na trojanovské pasece.
Horníci jsou tvrdí chlapi, pro ostré slovo a třeba i ránu nejdou daleko. Jsou ale okamžiky, kdy i takovým tvrďákům ukápne slza. Třeba když jejich kolegové po směně nevyfárají a po nějaké době jejich těla vyvezou na povrch až záchranáři.
ROZPIS BOHOSLUŽEB/ Už víte, kam o půlnoci zajít na štědrovečerní sváteční mši na Ostravsku? Přinášíme přehled svátečních mší, které se budou konat od 24. do 26. prosince, 31. prosince a na Nový rok na Ostravsku.
Liberecký kraj – Děti, studenti a senioři platí za cestu vlakem a autobusem od září jen zlomek běžného jízdného. Zbylých 75 % standardní ceny jízdenky dopravcům kompenzuje ministerstvo dopravy. Autobusový dopravce BusLine se teď ale nemůže shodnout s Libereckým krajem, komu tyto ministerské peníze patří.
Hradec Králové - Hokejová extraliga: V načančaném zápase, posledním před svátky, Hradec rozstřílel Chomutov jasně 5:0.
Třinec – Pendluje mezi extraligovým Třincem a prvoligovým Frýdkem-Místkem, proti Olomouci (4:2) se ale třinecký odchovanec Marian Adámek dočkal premiérové extraligové trefy v aktuálním ročníku i prvního bodu vůbec.
Evropská unie v pátek formálně prodloužila ekonomické sankce proti Rusku do července 2019. Ty uvalila na Rusko v červenci 2014 poté, co Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym.
Vlnu empatie vyvolalo čtvrteční důlní neštěstí v podzemí Dolu ČSM. Při explozi metanu tam ve čtvrtek odpoledne zemřelo 13 horníků, deset dalších utrpělo zranění. V České republice se na památku obětí v sobotu v poledne rozeznějí sirény.
Sněmovnou prošel návrh poslanců ODS na navýšení limitu pro uplatnění výdajových paušálů ze současného jednoho milionu na dva miliony korun. Uvedená změna vyjde stát na 1,5 miliardy, ministerstvo financí nicméně očekává, že po zavedení další vlny elektronické evidence tržeb by se tyto peníze měly do veřejného rozpočtu vrátit. V rámci daňového balíčku byl současně schválen přesun dodávek tepla a chladu do kategorie s nejnižší sazbou DPH, zdraží naopak alternativní cigarety.
Česká Bělá - Marek Pleskač z České Bělé patří k nové generaci kominíků. Jeho cesta k umouněnému řemeslu však nebyla přímá. S maturitním vysvědčením na obchodní škole se přihlásil na kominické učiliště v Pardubicích.
Stonava – Doslova v pekelných podmínkách pracují právě nyní důlní záchranáři, kteří odstraňují v místě tragédie následky včerejšího výbuchu metanu v Dole ČSM-sever.
Lovosice - Zimní stadion v Lovosicích je od pondělí 17. prosince kvůli technické závadě uzavřen. Termín znovuotevření zatím není jasný.
Ústecký kraj - Zastupitelstvo Ústeckého kraje schválilo Program 2019 na podporu nové techniky, výstavby požárních zbrojnic pro jednotky SDH a podporu spolků a veřejně prospěšných organizací působících na poli požární ochrany, ochrany obyvatelstva a ostatních složek IZS.
Investiční skupina českého miliardáře Oldřicha Šlemra je novým majitelem luxusního pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, který se nachází v centru Prahy na prominentní adrese v Pařížské ulici. Informoval o tom server Forbes.cz. Celková cena transakce uvedena nebyla, spekuluje se však o částce přesahující pět miliard korun.
Trutnov - Rok se s rokem sešel, a palubovku trutnovské ZŠ Mládežnická budou po celý (prodloužený) víkend znovu „brázdit“ fotbalisté.
Chomutov - Chomutovští zastupitelé schválili schodkový rozpočet. Počítá s deficitem 60 milionů.
Ždírec nad Doubravou – Moderní auto na elektrický pohon si chce jako jedno z prvních měst na Havlíčkobrodsku pořídit Ždírec nad Doubravou. Auto stojí víc než milion a budou ho využívat hlavně sociální služby.
Brniště – Milovníci bujarého veselí a dobrého jídla si přišli na své na pátém Svatomartinském jarmarku v Brništi, který byl opět spojený s krůtími hody. Pro děti byly připravené dílničky tradičních řemesel, soutěže a divadlo. Návštěvníky pobavila irská muzika i kejklíři a chůdochodci.