Kreativ

ŠTÍTEK: maso

Tak co si dám? Na festivalu Obscene Extreme se masa nenajíte, k dostání jsou pouze vegetariánské a veganské pokrmy.

Festival bez masa. Místo klobás jí metalisté vegan burgery a buchtičky s krémem

/VIDEO/ Plzeňské pivo teče proudem, ale když máte chuť na krkovici, klobásu nebo párek? Smůla. Tento týden na hudebním festivalu na trutnovském Bojišti nic takového k jídlu nedostanete. Hot dog? Jedině vegetariánský. Obscene Extreme je totiž pověstný nejen nejtvrdší muzikou, ale také tím, že se na něm nejí maso. Ve stáncích se vaří pouze vegetariánské a veganské pokrmy.

Nejen v kuchyni - i v lékárničce má přírodní jablečný ocet svoje místo.

Zázrak, nebo mýtus? Jablečný ocet vědce zatím nepřesvědčil, kuchaře rozhodně ano

Jablečný ocet je již po staletí známý svými léčivými účinky a prospěšností pro zdraví. Tento přírodní produkt se vyrábí fermentací jablečné šťávy a obsahuje množství prospěšných látek, včetně kyseliny octové, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Používá se nejen v kuchyni jako dochucovadlo a konzervant, ale také v tradiční medicíně. Jablečný ocet může pomoci s trávením, podporuje hubnutí a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi. Je také známý svými antibakteriálními vlastnostmi, což z něj činí účinný přírodní dezinfekční prostředek. 

Více masa i jogurtů pro lidi v nouzi. Albert jako první zrychlil darování čerstvých potravin

Maso i jogurty pro lidi v nouzi. Albert zrychlil darování čerstvých potravin

Počet potřebných, kteří spoléhají na potravinovou pomoc, roste. Obchodníci proto hledají další cesty, jak darovat jídlo ještě lépe a efektivněji. Například Albert zavedl ve spolupráci s potravinovými bankami novinku – večerní darování jídla z prodejen přímo na stoly lidí v nouzi. Díky tomu se daří zvýšit objem darovaných čerstvých potravin, zejména masa a mléčných výrobků. V posledních šesti měsících šlo o více než 90 tun.

Nové řeznictví Butcher Base na Letné nabízející vyzrálé hovězí maso, ale i kuřecí a vepřové pro konzumenty, kteří ocení mimořádnou kvalitu.

Kvalitní maso mužům z marketingu chutná. Tak ho začali i prodávat

Na špičkovém hovězím z dobytka, který nestál na jednom místě ve velkokravínech, ale spokojeně se pásl v podhůří Orlických hor nebo na Vysočině, si už díky dodávkám masových boxů od Jana Hanzlíka a Lukáše Maršálka pochutnává řada milovníků steaků z Prahy i okolí. Nyní si zájemci mohou přijít vybrat i konkrétní kousek vyzrálého hovězího, na který ukážou prstem. Navíc je nově k mání i vepřové od prověřených dodavatelů, kuřecí z farmy či pečivo z řemeslné pekárny Zrno zrnko.

V centru Prahy otevřelo první veganské řeznictví v Česku

Tlačenka či tatarák bez masa? V Praze otevřelo první veganské řeznictví v ČR

V centru Prahy otevřelo první veganské řeznictví v Česku, které nabízí tradiční české pochoutky jako vinnou klobásu či tlačenku, ovšem výhradně z rostlinných surovin. Podnik Bezmasna, za nímž stojí Diana Kahleová a David Hůlka, se zaměřuje na výrobu rostlinných alternativ klasických řeznických produktů, čímž reaguje na rostoucí poptávku po vegetariánských a veganských jídlech.

Japonsko hlásí velký nárůst vzácné a nebezpečné streptokokové infekce

Japonsko ohrožuje maso požírající bakterie. Nakažených rychle přibývá

U rekordního množství pacientů lékaři v Japonsku nedávno zaznamenali vzácnou systémovou invazivní infekci způsobenou streptokokem skupiny A, kterou doprovází takzvaný streptokokový syndrom toxického šoku (STSS). Dosud netuší, z jakého důvodu se onemocnění, které je vysoce smrtelné, šíří v takové míře. Podle odborníků ale není nutné se obávat pandemie. Přesto je obecně vhodné být obezřetný, jelikož bacily podobných typů žijí po celém světě, včetně České republiky.

Statek Winter. Majitel František Winter.

Biohovězí pro restaurace i školní jídelny. Statek z Hanušovic je ekofarmou roku

Úbočí kopce Větrovec skýtá působivý výhled. Jako na dlani je odtud vidět celé Hanušovicko a Staroměstsko, z údolíčka se tyčí věž blízkého kostela. Krajinu lemují vrcholky Jeseníků. Právě zde, na úbočí Králického Sněžníku, hospodaří František Winter. Jeho Statek Winter sídlící ve Vysokých Žibřidovicích získal titul Nejlepší ekofarma roku 2024.

Odsouzený vychází z budovy soudu.

Paličkou na maso málem zavraždil expartnerku. Násilník dostal osmnáct let

Paličkou na maso udeřil bývalou partnerku do hlavy, rozdrtil jí čelist, nožem s třinácticentimetrovou čepelí jí probodl tvář a pořezal na krku. Za brutální útok poslal ve středu Krajský soud v Brně jednapadesátiletého Vítězslava Š. za mříže. Za pokus o vraždu a další trestné činy stráví ve vězení osmnáct let.

Řeznictví. Ilustrační foto

Mýty a fakta o Evropské unii: Zakážou nám jíst maso?

Produkce a konzumace masa už dávno není jen předmětem diskuzí o etice mezi masožrouty a vegetariány, ale reálným tématem nejvyšších politických pater. Vedou se debaty, jakou ekologickou stopu za sebou živočišná výroba zanechává, jak to změnit a že Evropané jedí masa příliš, a ničí si tím zdraví. Tyto diskuze a témata se ale stávají i terčem dezinformací a různých mýtů, které využívají zejména politici ke kritizování Evropské unie a společné zemědělské politiky Green Deal.

Burger & Beer Brothers v Riegrově ulici v Olomouci.

Olomouc v bulce 3: Burger & Beer Brothers se sýrovou bombou

Kam v Olomouci na výjimečný burger? Nejoblíbenější olomoucké burgrárny představujeme ve vychuceném seriálu Deníku "Olomouc v bulce". Ve třetím díle jsme se vypravili do restaurace Burger & Beer Brothers v Riegrově ulici. Spojují tam burgery s nejoblíbenějším nápojem Čechů.

Paleontolog Václav Ziegler považuje západní Čechy za unikátní lokalitu, bohatou na prehistorické nálezy

Jedl jsem maso z mamuta. Chutnalo jako lojová svíčka, říká populární paleontolog

Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Kromě vědecké práce považuje Václav Ziegler za své největší úspěchy vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Nyní přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím jsou západní Čechy. 

Paleontolog Václav Ziegler považuje západní Čechy za unikátní lokalitu, bohatou na prehistorické nálezy

Jedl maso z mamuta. Chutnalo jako lojová svíčka, říká populární paleontolog

Je znám jako skvělý vypravěč a popularizátor vědy, ale také jako zkušený paleontolog a znalec přírody. Za své největší úspěchy, kromě vědecké práce, považuje vyhlášení pěti chráněných krajinných oblastí, konkrétně Kokořínska, Křivoklátska, Blaníku, Broumovska a rozšíření Českého ráje a nalezení části kostry dinosaura nedaleko Kutné Hory. Václav Ziegler přijel do Plzně podpořit unikátní výstavu obrazů Pravěk štětcem, tužkou a uhlem a zároveň připomenout všem zájemcům o prehistorii, jak významným územím z pohledu paleontologie je Plzeňsko a celé západní Čechy.

Foxconn Street Food Festival v Kutné Hoře.

Pleskavice i pelmeně. Foxconn Street Food Festival nabídl různé dobroty

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Další ročník dvoudenního zaměstnaneckého Foxconn Street Food Festivalu začal v pondělí 27. května v Kutné Hoře. Letošní menu obsahuje: phad thai s kuřecím/robi masem, burritos s kuřecím/robi masem, mini burger s trhaným hovězím, alsaské zelí s masem a klobásou, řecký salát s olivami, kunětickou zmrzlinu, pleskavici s křehoušem, pelmeně plněné tvarohem, fish and chips či panna cottu s malinami.

Burger s fazolovou plackou před bistrem Bugr Burger v centru Olomouce

Olomouc v bulce 1: divoký Bugr Burger se zážitky pro všechny smysly

Kam v Olomouci na výjimečný burger? Nejoblíbenější olomoucké burgrárny představujeme ve vychuceném seriálu Deníku "Olomouc v bulce". V prvním díle jsme se vypravili na třídu 1. máje, kde v sousedství legendární Ponorky láká milovníky masa v housce Bugr Burger.

Pavel Baxa je už čtvrtým rokem v čele zemědělské společnosti Příkosická zemědělská,  a. s.

Měl jsem to štěstí, že zaměstnání je mi koníčkem, říká Pavel Baxa

„Nechte nás vyrábět kvalitní potraviny nejen pro Evropu, ale pro celý svět! Pojďme pro naši produkci najít nová odbytiště. Čeští zemědělci jsou velmi schopní, dokázali za posledních dvacet let udělat neuvěřitelný skok ve výnosech, v přírůstcích a celkové výrobě masa i mléka, a také v jejich kvalitě. Jenom naše zemědělská akciová společnost s devadesáti zaměstnanci je schopná mlékem, masem a obilím uživit sto tisíc lidí.“ To jsou slova Ing. Pavla Baxy, který už čtvrtým rokem stojí v čele zemědělské společnosti Příkosická zemědělská, a. s. Tento muž má nejen vzdělání v oboru, ale také léta praxe a na zkušené byl dvakrát i ve Spojených státech.

Šneci, burgery, sushi i špekáček. Na Gastrofestivalu v Hradišti si pochutnal každý; květen 2024

Šneci, burger, sushi i špekáček. Na gastrofestivalu v Hradišti pohostili každého

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vůně lákající chuťové pohárky a všudypřítomné fronty. Tak by se dal shrnout druhý ročník gastrofestivalu v Uherském Hradišti. Na Masarykově náměstí se konala dvoudenní kulinářská akce nazvaná Cesta kolem světa. Návštěvníci mohli na jednom místě ochutnat pochoutky různých kuchyní ze všech koutů planety. Padl dokonce rekord v pojídání prasečích uší.

Ceny potravin v supermarketu Biedronka v Polsku, 22. dubna 2024.

České rodiny stále vyrážejí pro kvalitní potraviny do Polska

Začátkem dubna vyrazil Deník do Polska a srovnal ceny základních potravin v Polsku a v Česku v totožném řetězci. Po zvýšení daně na některé potraviny o 5 procent tak stoupla i cena některých výrobků. Ačkoliv některé výrobky už jsou cenově srovnatelné s těmi u nás, Čechy stále láká především odlišný sortiment nebo větší výběr produktů.

Ceny potravin v supermarketu Biedronka v Polsku, 22. dubna 2024.

Češi stále ve velkém vyráží na nákupy do Polska. Kvůli cenám a nabídce

/VIDEO/ Začátkem dubna vyrazil Deník do Polska a srovnal ceny základních potravin v Polsku a v Česku v totožném řetězci. Po zvýšení daně na některé potraviny o 5 procent tak stoupla i cena některých výrobků. Ačkoliv některé výrobky už jsou cenově srovnatelné s těmi u nás, Čechy stále láká především odlišný sortiment nebo větší výběr produktů.

Maďarský guláš Fine Life obsahoval jen zhruba třetinu masa. Etiketa však slibovala výrazně více.

Guláš z konzervárny ve Velkém Šenově obsahoval méně masa, než slibovala etiketa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrole konzervárny ve Velkém Šenově zjistila, že maďarský guláš obsahuje méně masa, než stálo na etiketě. Výrobek měl obsahovat maso zhruba z poloviny celkové hmotnosti, ukázalo se ale, že je v něm masa přibližně jen třetina. Nebylo to poprvé, kdy na něco podobného v šenovské konzervárně přišla.

Ceny potravin v supermarketu Biedronka v Polsku, 22. dubna 2024.

Češi stále ve velkém vyráží na nákupy do Polska. Kvůli cenám a nabídce

/VIDEO/ Začátkem dubna vyrazil Deník do Polska a srovnal ceny základních potravin v Polsku a v Česku v totožném řetězci. Po zvýšení daně na některé potraviny o 5 procent tak stoupla i cena některých výrobků. Ačkoliv některé výrobky už jsou cenově srovnatelné s těmi u nás, Čechy stále láká především odlišný sortiment nebo větší výběr produktů.

Ceny potravin v supermarketu Biedronka v Polsku, 22. dubna 2024.

Češi stále ve velkém vyráží na nákupy do Polska. Kvůli cenám a nabídce

/VIDEO/ Začátkem dubna vyrazil Deník do Polska a srovnal ceny základních potravin v Polsku a v Česku v totožném řetězci. Po zvýšení daně na některé potraviny o 5 procent tak stoupla i cena některých výrobků. Ačkoliv některé výrobky už jsou cenově srovnatelné s těmi u nás, Čechy stále láká především odlišný sortiment nebo větší výběr produktů.

Ceny potravin v supermarketu Biedronka v Polsku, 22. dubna 2024.

Češi stále vyráží na nákupy do Polska. Nejčastěji kvůli cenám a větší nabídce

Začátkem dubna vyrazil Deník do Polska a srovnal ceny základních potravin v Polsku a v Česku v totožném řetězci. Po zvýšení daně na některé potraviny o 5 procent tak stoupla i cena některých výrobků. Ačkoliv některé výrobky už jsou cenově srovnatelné s těmi u nás, Čechy stále láká především odlišný sortiment nebo větší výběr produktů.

Živí šneci z Farmy Vlkoš v ruce farmáře Jiřího Szotkowskiho.

Zapékaní šneci v ulitě i šnečí bonbony. Vůně gurmánské Francie vane z Vlkoše

/VIDEO/ Proslavili se hlavně díky Francii a její kuchyni. A také jako delikatesa spojená s degustací vína. Řeč je o šnecích, kteří se jako pochoutka začínají prosazovat také v České republice. Jedna ze tří největších šnecích farem v zemi se nachází ve Vlkoši. Už deset let tam šneky chová farmář Jiří Szotkowski. Za sezonu jsou jich až tři tuny.

Expartnerku se pokusil zavraždit paličkou na maso. Nebylo to tak, hájil se muž

Expartnerku se pokusil zavraždit paličkou na maso. Nebylo to tak, hájil se muž

„Víťo, přestaň, vždyť jsem ti nic neudělala,“ žadonila žena poté, co ji měl její bývalý partner napadnout paličkou na maso. Incident se odehrál v půlce loňského srpna v Břeclavi, muž měl oběti rovněž pořezat krk a zlomit čelist. Případem pokusu o vraždu se v úterý zabýval brněnský krajský soud.

Celníci si všimli masa, které ve voze pomalu rozmrzalo.

Celníci zastavili u Lovosic náklad podezřelého masa. Mířilo na Teplicko

/FOTO/ Bezmála půl tuny masa a dalších potravin (kuře, kachny, krevety, tuňák), převáženého v nevyhovujících podmínkách, objevili celníci při běžné kontrole na dálnici D8 u Lovosic. Dál tento náklad nepustili přivolaní veterinární inspektoři. Cílová stanice byla Teplicko, místní zpracovatelé v oblasti gastronomie v Teplicích a Bílině.

V mrazáku nejspíš oceníte přehlednost: žádné dlouhé hrabání, stačí jenom sáhnout

Pravidla mrazáku: Skladujte potraviny správně a zachraňte si i džíny či ubrus

Mrazák je dnes naprosto běžnou součástí domácností. Ty obří pro velkou rodinu, která má ráda zásoby, i ty relativně malé, jejichž dva šuplíky tvoří součást velké chladničky, mají jedno společné. Minus 18 stupňů Celsia, které v nich vládnou, vyřeší nejen dlouhodobé uchovávání sezonních surovin, ale taky ukončí plýtvání jídlem. Mrazák ale umí ještě něco navíc.