Brno – Odpočinout si na lavičce nebo usednout k černobílé hrací ploše a utkat se se soupeřem v šachovém souboji na čerstvém vzduchu. Tak může v budoucnu vypadat trávení volného času v okolí řeky Svitavy v brněnských Černovicích.
Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.
Rakovnicko - Psí exkrementy ležící v trávníku, mnohdy i u dětských prolézaček nebo uprostřed chodníku, nejsou ve městech něčím výjimečným. Podle zkušenosti zastupitelů a radních se s nimi těžko bojuje. Vždy záleží na majitelích psů. Argument některých lidí, že když platí poplatek za psa, ať město zajistí úklid exkrementů, rozhodně neobstojí.
V severní Itálii zatkli dobrovolného hasiče, kterého zachytila bezpečnostní kamera při zakládání požáru. Celá Itálie se od června potýká s opakovanými vlnami rozsáhlých požárů, nyní se bojí, aby je současné sucho opět nevyvolalo.
Chrudim – Strážníci byli přivoláni na chrudimské koupaliště, kde měl chlapec ukrást jinému návštěvníkovi elektroniku z jeho deky. Skutečnost byla mnohem prozaičtější.
Horní Krupá - Právě v těchto dnech vzniká nad Horní Krupou na kopci Trčolec na Havlíčkobrodsku nová vyhlídka. Trčolec, který leží v nadmořské výšce 573 metrů, je totiž nejbližším vysokým vrcholem obce s výhledem na Horní Krupou, Dolní Krupou, Zálesí, Údolí, Čachotín a okolí.
Praha – Karlínské náměstí brzy dostane zcela nové osvětlení – městská společnost Operátor ICT nechá namontovat 87 „chytrých světel“. Svítila budou úspornější – a navíc lze sloupy doplnit rozmanitými čidly. Do začátku má jít hlavně o senzory měřící teplotu a kvalitu ovzduší; podle slov primátory Adriany Krnáčové (ANO) však lze monitorovat třeba i hluk nebo hustotu dopravy. Chodcům v případě nutnosti poslouží tísňové „tlačítko nouze“.
Ústavní soud zrušil kontroverzní vyhlášku, kterou schválilo několik českých měst. Jaké jsou argumenty pro a proti? Odpovídala 1. místostarostka Litvínova Erika Sedláčková a ministr pro lidská práva Jan Chvojka.
Sokolov – Léta opomíjené sídliště Vítězná v Sokolově dostane centrální dětské hřiště. Na jeho otevření čekají netrpělivě zejména rodiče malých dětí, které si doposud neměly kde hrát.
Chrudim – „Každý pes jiná ves“, tak lze v současnosti popsat podobu lamp veřejného osvětlení, odpadkových košů, laviček a dalších kusů chrudimského městského mobiliáře. Z nestejných materiálů o různých barevnostech jsou ale tvořeny například i chodníky nebo parkovací zálivy ve vozovkách. Vedení městské radnice s tím není spokojeno a postupně chce vtisknout podobě veřejných prostranství jednotnější tvář.
Česká Lípa - Po dlouhodobých stížnostech na kvalitu sekání zelených ploch ve městě přistoupilo českolipské zastupitelstvo k razantnímu kroku. Vypovědělo dodavatelské společnosti smlouvu.
Příbram - Děti, které zůstávají o prázdninách ve městě, se nemusejí doma nudit. Sportovní areály u základních škol v Příbrami jim budou přístupné i o letních prázdninách. Rozhodli o tom radní na svém posledním jednání. Hřiště budou pro veřejnost otevřena od 1. července do 31. srpna vždy od 8 do 20 hodin. Přístupná budou hřiště u základních škol v Jiráskových sadech, na Březových Horách, v ulici Bratří Čapků a ve Školní ulici.
Praha – Překvapivé vysvětlení slyšela hlídka strážníků z Prahy 15, která byla ve čtvrtek v noci volána k zásahu v Horních Měcholupech. S tím, že tam jakýsi mladík rozbíjí okno jednoho z aut zaparkovaných na Veronském náměstí. A to ještě nebylo vše! Oznamovatel volající na tísňovou linku ještě uvedl, že dotyčný, který má na sobě bílé tričko a kraťasy, také poničil pianino určené k veřejné produkci.
Červená Řečice – Letošní sezona městské pláže v Červené Řečici odstartovala lépe než v loňském roce. Během letních měsíců navíc projde i další modernizací.
Babický hřbitov, který slouží také k pohřbívání zesnulých kudlovických občanů, se dočkal rozšíření o pětašedesát urnových hrobů, vybudovaných zrcadlově k těm stávajícím za smuteční síní.
Pelhřimov – S tříletým zákazem pobytu na území České republiky odcházeli minulý pátek od pelhřimovského okresního soudu dva Rumuni, jež ve čtvrtek 8. června krátce po poledni ukradli na dálničním odpočívadle na 84. kilometru dálnice D1 peněženku, která majiteli zřejmě vypadla z kapsy.
Kynšperk nad Ohří – Vybraná skupina odsouzených od počátku května pracuje v Kynšperku nad Ohří při údržbě a opravách naučné stezky pod rybníkem Sýkorák.
Vyškov – Oprýskané informační tabule, vyviklané dlažební kostky na nástupištích a hlavně chybějící zastřešení. Vyškovské autobusové nádraží se podle cestujících nemá moc čím chlubit. „Pamatuji si ho ještě jako malá, kdy jsem z něj vyprovázela spolužačky. Podepsal se na něm čas, rozhodně ho nepokládám za reprezentativní. Přitom by stačilo tabule a odpadkové koše přetřít a doplnit trochu zeleně," poukázala například dvaatřicetiletá Vyškovanka Petra Pavelková.
Vavřinec, Suchdol - Dvě jednotky hasičů zasahovaly v neděli krátce před půl jednou odpoledne ve vavřinecké místní části Suchdol. V plamenech se tam totiž ocitla dřevěná autobusová zastávka.
Česká Lípa - Návrh na výpověď smlouvy s firmou, která má ve městě na svědomí nekvalitní údržbu zelených ploch, zastupitelé České Lípy odložili do příštího jednání na konci června.
Praha - U odpadkového koše postávali kuřáci na Národní třídě před Redutou. Ne všude v metropoli však bylo alespoň toto řešení pro milovníky cigaret připraveno. Hlavní město proto vyhlásilo boj s nedopalky a hodlá kuřákům zdarma rozdávat plastové popelníky, kam budou moci odkládat zbytky cigaret. Kouří se venku a vesele. Ani vyhnání z hospody kuřáka neodradí. Své cigáro si užívali kuřáci i před hospodou Na Cibulkách v Praze 3.
Slatiňany – Podle kastelána Státního zámku Slatiňany Jaroslava Bušty bude zřejmě v budoucnu zpoplatněn vstup do menší části slatiňanského zámeckého parku. Dnes návštěvníci platí jen za absolvování prohlídkových okruhů v zámeckých interiérech.
DOBOVÁ FOTOGALERIE/ Největší a patrně neoblíbenější dětské hřiště v Havířově slaví 15 let svého provozu. Přinášíme fotogalerii ze dne otevření. Možná se některé dnes už dospělé děti poznají, možná je poznají rodiče nebo dokonce dnešní děti poznají své rodiče.
Třebíč – S novým protikuřáckým zákonem k žádné revoluci pro kuřáky v Nemocnici Třebíč nedojde. Tvrdí to mluvčí nemocnice Petr Palovčík. „Zákaz kouření v uzavřených prostorách už nějaký čas platí. Od 1. června pouze dojde k označení míst v areálu nemocnice, kde bude kouřit možné. Alespoň jedno bude u každého pavilonu," řekl Petr Palovčík.