Poté, co se Nikole narodil její syn, začala se více zajímat o jídlo a potraviny. „Je to podle mě přirozené. Když máte dítě, chcete totiž aby jedlo zdravě a hlavně kvalitní suroviny,“ říká Nikola Tomková. Proto začala spolupracovat s online farmářským tržištěm Scuk, kde prodávají čeští farmáři svoje výrobky.
Chladné počasí posledních několika dnů nechávalo ovocnáře na Lhenicku v klidu. Kontrolovat stromy ale i tak chodili denně. Práce v sadech mají každý den plné ruce.
/FOTOGALERIE/ Milé dámy a pánové, s lítostí oznamujeme, že letos už náš stánek neotevřeme. Sedm let s vámi na Kuřim rynku nás moc bavilo, byla to opravdová láska k práci. Ovšem vzhledem k našemu věku je nejvyšší čas věnovat se péči o zdraví. Takové oznámení napsali v úterý 6. dubna manželé Šmehlíkovi na sociální sítě. Zpráva pak okamžitě vzbudila řady ohasů dlouholetých spokojených zákazníků sympatické dvojice prodávají v centru Ostravy ovoce a zeleninu. Lidé k nim v sezóně každý den chodili pro čerstvé potraviny od zemědělců z regionu.
Cukrová třtina, červené banány nebo maniok. Rozmanitá nabídka čerstvého ovoce z Afriky nebo Asie přilákala do prostějovské Zlaté brány spousty zákazníků. Odnést si mohli i voňavé koření, šťávy nebo kávu.
Náchodský deník pomohl svou reportáží z minulého týdne farmě Wenet, která se stará o řadu zvířat, ale nemá nárok na žádné kompenzace od státu. Od jejího vydání se sem dary jen hrnou, především jídlo pro zvířata. Dál se hromadí také příspěvky na transparentním účtu.
Po pěti letech příprav v roce 2020 Národní zemědělské muzeum na Kačině založilo sad krajových a starých odrůd ovoce. Výsadbě předcházelo studium staré ovocnářské literatury a regionální literatury z přelomu 19. a 20. století. Zásluhou tehdejšího okresního hejtmana J. Pecky byly zmapovány odrůdy ovoce rostoucí na Kutnohorsku k roku 1910 a nalezeny byly i informace o sortimentu odrůd rostoucích na Kutnohorsku v meziválečném období.
Květiny, bylinky, sazenice zeleniny nebo ovoce od jihomoravských pěstitelů koupí od pondělka Brňané v jazzové kavárně Podobrazy. Protože kvůli pandemii jsou venkovní tržiště zavřené, nabízí v kavárně sortiment vybraných pěstitelů.
V sobotu vyrazily znovu do Mostu Virunga africké trhy. Vůně exotiky a zásoba čerstvého i sušeného exotického ovoce z Ugandy a Asie, voňavého koření ze Zanzibaru, té nejlepší kávy, čaje nebo marmelád se tak vrátily do obchodního centra Central.
V poslední době si řada z nás uvědomila hodnotu vypěstované zeleniny na své zahrádce nebo čerstvě utrhnutého ovoce. Lidé již pochopili jisté spojitosti s životním prostředím, vědí, jak je důležitá půda, která je zdrojem obživy a hlavně základem pro pěstování plodin, které nutně potřebuje každý z nás.
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti.
„Je to nejstarší způsob uchovávání ovoce. I když vám navlhne, pořád se dá zpracovat. Vydrží klidněi dva roky,“ říká Oldřich Knebl z Huslenek-Uherské. Se sušením ovoce má patnáctiletou zkušenost. A byl také u toho, když se v sousedním Zděchově zhruba před rokem otevírala nová sušírna.
Čím žijí města, vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Zlínsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Dnes se podíváme do Drslavic.
Čerstvé koblihy jsou velmi oblíbené snad v každé rodině. Zkuste vytvořit variantu, kterou zvládne každý. Těsto je hotové za pět minut, a díky tvarohu jsou ještě vláčnější, než klasické koblihy.
Klasické borůvkové, malinové, ale také nezvyklé melounové, grepové, cuketové nebo s červenou řepou. Sladké království Jaroslavy Latínové v krkonošském Strážném je plné různých džemů. Doma v chalupě U Kostela v profesionální kuchyni vyrábí 35 druhů. "Potřebuji hlavně suroviny, čas, prostor, speciální nádoby určené pouze pro výrobu džemů a pevné nervy," říká.
Klasické borůvkové, malinové, ale také nezvyklé melounové, grepové, cuketové nebo s červenou řepou. Sladké království Jaroslavy Latínové v krkonošském Strážném je plné různých džemů. Doma v chalupě U Kostela v profesionální kuchyni vyrábí 35 druhů. "Potřebuji hlavně suroviny, čas, prostor, speciální nádoby určené pouze pro výrobu džemů a pevné nervy," říká.
Šedesátimilionová africká země řízená náboženským fanatikem strach z pandemie nemá. Upozornění Světové zdravotnické organizace (WHO), že by měla publikovat statistiky onemocnění a konečně už si objednala vakcíny, zůstala bez odezvy.
FOTOGALERIE/ Většina destilačních přístrojů v pěstitelských pálenicích na Slovácku a na Valašsku ukončila sezonu už v první polovině ledna. S pálením v Tupesech, Jalubí, Modré či v Boršicích u Blatnice skončili v těchto dnech.
Basketbalový klub z Nymburka pokračuje v zapojování talentovaných hráčů ze své akademie. Naposledy nejúspěšnější český basketbalový klub podepsal dlouhodobou smlouvu s teprve sedmnáctiletým slovenským rozehrávačem Dávidem Novákem, který už rok a půl působí v mládežnických týmech Nymburka.
Avokádo je ovoce, které dobylo celý svět včetně Česka. Ještě před několika málo lety byl problém tuto zelenou lahůdku v našich obchodech a supermarketech sehnat, dnes dokonce existují i podniky, které nabízejí pokrmy jen z avokáda. Říká se o něm, že je superpotravinou a je prospěšné pro naše zdraví, jeho konzumace, pěstování i sklizeň má však i svou stinnou stránku.
/9. DEN/ Musíte vůbec svačit? To je otázka, která trápí řadu lidí. Všude jsme četli, že jíst se má minimálně pětkrát denně. Jenže… co když nemáme hlad? Máme se trápit a cpát do sebe pod tlakem svačinu? Co říkají odborníci?
Vyrážíme do Chomutova. Přijede s námi zásoba čerstvého i sušeného exotického ovoce z Ugandy a Asie, voňavého koření ze Zanzibaru, té nejlepší kávy, čaje nebo marmelád.
/3. DEN/ Jogurt s müsli, ovocem a oříšky vás po ránu zasytí. Takže jistě vydržíte do oběda, kdy si budete moci dát kuřecí nugetky se zeleninovými hranolky. A k večeři? Velkolepé rýžové placičky s tuňákem a olivami!
Byly to trochu jiné Vánoce. O něco méně uspěchané, o něco méně nazdobené… Zato se nesly například ve znamení kolekcí, balíčků pro děti a nedílnou součástí se staly fronty na ovoce. Týdeník Slovácko se prostřednictvím pamětníků vrací k vánočním svátkům před padesáti lety. „Už si přesně nevybavím, co jsem tehdy dostal, ale určitě nějakou knihu. Rád jsem si vždy na první svátek přivstal, zatopil si a pustil se do toho,“ říká například Jiří Mráka.
Byly to trochu jiné Vánoce. O něco méně uspěchané, o něco méně nazdobené… Zato se nesly například ve znamení kolekcí, balíčků pro děti a nedílnou součástí se staly fronty na ovoce. Týdeník Slovácko se prostřednictvím pamětníků vrací k vánočním svátkům před padesáti lety. „Už si přesně nevybavím, co jsem tehdy dostal, ale určitě nějakou knihu. Rád jsem si vždy na první svátek přivstal, zatopil si a pustil se do toho,“ říká například Jiří Mráka.
/FOTOGALERIE/ Rehabilitační nemocnice v Berouně dostala od umělců z Národního divadla 150 kilogramů ovoce. Patronem, který si vzal za divadlo nemocnici na starosti a dar předal, byl tenorista Pavel Černoch. Národní divadlo oslovilo svoje partnery a dohromady zorganizovali projekt, skrze který česká první scéna zdravotnickým zařízením v zemi prostřednictvím svých hvězd předala na dvě tuny ovoce.
Virunga trhy vyrazily do Mostu. Přijely dnes do obchodního centra Central se zásobami čerstvého i sušeného exotického ovoce z Ugandy a Asie , voňavého koření ze Zanzibaru, té nejlepší kávy, čaje nebo marmelád. Nově mají v nabídce ovoce z Kolumbie.
Hospodský zvedá poslední židle na stoly, je po zavíračce. Najednou se ozve bušení na okno. Hospodský otevře, za oknem je „unavená“ tvář jednoho štamgasta, který těžkým hlasem říká: „Pomož mi, prosím tě, odvézt tatu domů.“
ROZHOVOR/ „Zemědělci jsou jako vrby. Čím víc je ořežete, tím víc rostou. Jen nesmíte řezat do kmene. Zemědělství je perspektivní obor, který živil a nadále bude živit tuto společnost. A čeští zemědělci jsou šikovní a schopní lidé,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, který je také viceprezidentem Agrární komory, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Družstevní asociace.
/FOTOGALERIE/ Sušení je tradiční cesta, jak na dlouhé měsíce uchovat poživatelné a chutné rozmanité druhy na podzim sklízeného ovoce. V dnešní době k tomu lze samozřejmě vyžít široké nabídky elektrických přístrojů. Zejména v případech, kdy jde o menší objemy.
FOTOGALERIE/ Sušení je tradiční cesta, jak na dlouhé měsíce uchovat poživatelné a chutné rozmanité druhy na podzim sklízeného ovoce. V dnešní době k tomu lze samozřejmě vyžít široké nabídky elektrických přístrojů. Zejména v případech, kdy jde o menší objemy.
Obří jackfruit, to nejmáslovější avokádo na světě, spoustu druhů banánů a dalších tropických plodů slibují pořadatelé akce Africký pop-up s exotickým ovocem. Uskuteční se v sobotu 21. listopadu v Obchodním centru Chomutovka.
Na posílení imunity je důležitá zdravá a vyvážená strava s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny jako zdroje vitamínu C. Inspirujte se našimi recepty na pomazánku, salát či sirup. Pochutnáte si a ještě uděláte něco pro své zdraví.
Zoo Dvorec u Borovan zažívá nyní nelehké dny. Brána zoologické zahrady je totiž návštěvníkům uzavřená a zvířatům schází přítomnost lidí. Zaměstnanci zoo se snaží zvířata zabavit různými prvky, které jsou důležité pro jejich pohodu. Zároveň mají zaměstnanci zoo obavu, aby nepřišli třeba o dodavatele ovoce a zeleniny. Navíc se Zoo Dvorec ocitá ve finančních ztrátách.
Uskutečnilo se další kolo oddílové iniciativy „Pečeme na to!“, díky které „pekaři a cukráři“ napekli dobroty a k tomu poslali i kávu, ovoce a roušky pro zdravotníky nemocnice v Náchodě.
Záchranáři zasahovali v pondělí 26. října po 16. hodině ve Lhotě u Příbrami. Čtyřiašedesátiletý muž se tam zranil při pádu ze stromu, na němž česal ovoce. Na místo vyjela i policie a nakonec pro zraněného přietěl vrtulník.
Přesně zacílenou podporu s možností získat, oč si konkrétně řeknou, nabízí druhá vlna projektu Pomoc nemocnicím. Upozornila na to projektová manažerka Lucie Grošaftová z agentury agentura Hero & Outlaw zajišťující komunikaci. S tím, že cílem je pomoci přetíženým zdravotníkům a poskytnout jim v náročné době organizovanou podporu.