Další rozsáhlý pozoruhodný projekt se rozjel v Českém Krumlově. Areál bývalého pivovaru Eggenberg se promění v zajímavé muzejní expozice a otevře se veřejnosti. V pivovaru tak vznikne návštěvnické centrum a ve třech dalších objektech expozice Život a sny lidí v podzámčí i expozice pivovarnictví.
Dvoudenní festival, který nahradí tradiční hudební akce, chystá ve dnech 20. a 21. srpna přerovský pivovar Zubr. Brány areálu se tak po dlouhých měsících konečně otevřou návštěvníkům. Lidé si užijí nejen dobrou muziku českých a slovenských kapel, ale mohou ochutnat i dobře vychlazené pivní speciály.
Přežil jsem klinickou smrt, ale pořád jsem na JIP. Tak hodnotí aktuální situaci hospodský Martin Sekyra. Při koronavirových zákazech bojoval rok o to, aby udržel svůj Malibu Beer Bar (MBB) v Klatovech, nakonec se ale rozhodl svého vysněného podniku vzdát. „Brečel jsem jako želva, ale nemám na to už fyzicky ani psychicky,“ řekl na jaře. Dal si inzerát na prodej a hledal důstojného nástupce.
Za zdmi Vsetínského pivovaru už se zlatavý mok nejspíš nikdy vařit nebude. Nový majitel má velkolepé plány. Za 200 milionů hodlá areál opravit a přestavět. Po dokončení za pět let tu lidé najdou restauraci, cukrárnu, pekárnu, luxusní byty nebo wellness.
Vyhnání pěti tisíc českolipských Němců z 15. června 1945 řada z nich nepřežila. Už na shromaždišti u pivovaru byli vystaveni potupnému jednání, prohledávání a bití. Jejich osud si nyní lidé připomněli na pietním setkání.
Zoologická zahrada, aquapark nebo zámky a hrady jsou notoricky známé turistické cíle. V kraji na pomezí Čech a Moravy je toho ale k vidění podstatně více. Redaktoři Deníku sestavili za každý okres unikátní tipy, kam se o blížících se prázdninách vypravit.
Česká hospoda není jen o pití piva, ale i o potkávání se. Myslí si to šéf náchodského pivovaru Primátor Petr Kaluža, který věří, že lidé budou chodit po koronavirové krizi na pivo tak jako dřív. Zároveň si ale uvědomuje, že pivní sudy častěji než v předcovidové době budou naraženy na domácích chlazeních.
/FOTOGALERIE/ Rozhodně žádný boom, ale spíše pozvolný nárůst zaznamenávají v těchto dnech pivovary na Rakovnicku poté, co se naplno otevřely restaurace. Narostl sice prodej sudového piva, ale pro změnu o něco klesl zájem o lahvové pivo, přesto si na poptávku nestěžují.
Na území krajského města Karlovy Vary je hned několik objektů, které mnohdy i desítky let chátrají a hledají své využití. Redakce Karlovarského deníku vybrala TOP 5 těchto nemovitostí.
Historický pivovarský dům v centru města doposud nepoutal pozornost kolemjdoucích. Dnešním dnem ale otevírá pivnice, která svojí rozlohou, historií i designem stojí za pozornost.
Celý uplynulý víkend zněla na zahradě pivovaru Volt hudba. Pátek patřil mladým nadějným muzikantům, kteří mezi sebou soupeřili o postup na celostátní finále Dětské Porty, které bude probíhat na začátku září v Kroměříži.
Petr Strnad, mladý podnikatel a provozovatel Klubu malých pivovarů v Plzni, se na začátku ledna rozhodl pronajmout si na Šumavě penzion s restaurací a prodávat z výdejního okénka.
Na stejném místě vařil pivo pro celé Brno legendární sládek František Ondřej Poupě. Na jeho tradici hodlá nyní v centru Brna navázat Pivovarský dům Poupě. V pátek otevírá restauraci pro zhruba čtyři sta míst k sezení.
/ARCHIVNÍ FOTOGRAFIE/ Historie zdejšího pohostinského objektu v Dolní ulici č. p. 236 sahá do 40. let 19. století, kdy zde byla v přízemí domu hospoda Josefa Hauptmanna staršího a v prvním patře se hrála první ochotnická divadelní představení a „pimprlátková“ představení potulných loutkařů. Údajně sem na pivo chodili havíři, kteří byli zaměstnaní při stavbě tunelu choceňského tunelu (stavěn v letech 1843-1845).
Petr Strnad, mladý podnikatel a provozovatel Klubu malých pivovarů v Plzni, se na začátku ledna rozhodl pronajmout si na Šumavě penzion s restaurací a prodávat z výdejního okénka.
Pouze pivo z Monaka a Andorry mu chybí, aby prochutnal celou Evropu. V devětadvaceti letech je Libor Zajíc nejen milovníkem zlatavého moku, ale i odborník na jeho historii. „Jediným evropským státem, kde pivo nevaří, je Vatikán. Pro někoho může být překvapením, že mezi nejzajímavější pivní země s roztodivnými styly a výbornými lokálními pivovary patří Litva,“ povídá.
Plzeňský Prazdroj se po sedmi měsících opět otevírá pro veřejnost. Už v pátek 4. června uvítají průvodci první turisty na oblíbené prohlídkové trase Pilsner Urquell, otevírá se také historické podzemí a Pivovarské muzeum.
Dudák prodává speciální pivo s názvem Dudák Letní. Podle sládka pivovaru Vlastimila Mateje půjde o lehké, světlé pivo s výrazným chmelovým aroma, s obsahem alkoholu 3,0 % obj. Podobné pivo vařil sládek již loni a co se ohlasů i prodeje týká, bylo velice úspěšné.
Víte, že bázeny už pomalu otevírají své brány? Od pátku si můžete skočit do plaveckého bazénu v Městském sportovním zařízení a v neděli s dětmi oslavit Den dětí v pivovaru. Také můžete navštívit výstavu zapomenutých i novodobých řemesel. To a mnohem více vám přinášíme ve víkendových tipech.
Čtyři sta metrů vody Velkého rybníka, osmnáct kilometrů na kole a čtyři běžecké kilometry kolem Malešova. To je porce sobotního Welas triatláku z dílny Clubu Deportivo, který startuje v 15 hodin. Pořadatelé upozorňují na novinky.
Jak si i v době covidu pivovary pomáhají, dokazuje společná várka malého pivovaru (jablonecký Pivovar Volt) a středního pivovaru (vratislavický Pivovar Konrád).
Pondělní rozvolňování mnohé restauratéry překvapilo, nečekali tak rychlé otevření vnitřních prostor. Mezi nimi byl i provozovatel Pivovaru u Švelchů v Sušici, jehož součástí je i restaurace, František Švelch.
První havířovský minipivovar a restaurace v Selské ulici je na prodej. Ladislav Němeček, většinový majitel podniku hledá už delší dobu zájemce, který by podnik odkoupil a dále rozvíjel.
V letní divadlo se v červnu promění areál pivovaru Holba v Hanušovicích. Moravské divadlo Olomouc zde odehraje dvě úspěšná divadelní představení: český muzikálový klenot Starci na chmelu a kultovní komedii Sluha dvou pánů.
Pivovar Ostravar je nucen zrušit letošní dvacátý ročník Slavností pivovaru Ostravar. Vstupné vrátí všem a v plné výši. Nevzdávají tu ale myšlenku alespoň na několik letních koncertů.
Dudák prodává speciální pivo s názvem Dudák Letní. Podle sládka pivovaru Vlastimila Mateje půjde o lehké, světlé pivo s výrazným chmelovým aroma, s obsahem alkoholu 3,0 % obj. Podobné pivo vařil sládek již loni a co se ohlasů i prodeje týká, bylo velice úspěšné.
Oblíbený mok dospělých si sice nedají, ale Dětský den v pivovaru bude pro ně příjemným zážitkem. V Rodinném pivovaru Švihov v Němčicích čeká na děti v neděli 6. června od 14. do 17. hodiny živý koncert Lumpíny a jejího dráčka, malování na obličej od Soňky, spousta dobrot a her a úkolů.
/FOTOGALERIE/ Bogan, Sváteční speciál i Něžný Barbar. Tři piva z produkce nymburského pivovaru se umístila na stupních vítězů v jedenáctém ročníku soutěže Pivní speciál. Ve svých kategoriích obsadila druhá místa za rok 2020. Bez zajímavosti není ani fakt, že Bogan a Sváteční speciál skončily souběžně na druhém místě v kategorii silná světlá piva. Něžný Barbar byl stříbrný mezi polotmavými a tmavými silnými pivy.
/VIZUALIZACE/ Jen přes silnici od městské památkové zóny v Kyjově kolemjdoucí zaujmou dva chátrající komplexy závodů potravinářského průmyslu. Místa jejich zašlé slávy se však mají postupně proměňovat.
Rakovnicko a chmel patří k sobě stejně jako knedlo, zelo, vepřo. A kde jinde začít cyklistické putování po „Kraji chmele“ než v Královském městě Rakovník, jehož nedílnou součástí je i zdejší pivovar. Chmelový mok se tu vaří od roku 1436. Výlet ale nebude jen o ochutnávce piva, ale také o vzpomínkách na parní slávu na kolejích a chmelařské řemeslo.
Vysočina patří mezi oblíbená místa filmařů. Lidé tak mohou navštívit například hrad či město, kde se natáčel jejich oblíbený film nebo pohádka. My se podíváme díky fotografiím Evy Fruhwirtové do dalešického pivovaru na Třebíčsku. Uplynulo už čtyřicet let od premiéry slavného filmu Postřižiny, který zde natočil režisér Jiří Menzel.
Pivo, limonády nebo brambůrky. Kostelecký velkosklad nápojů funguje v městečku nedaleko Prostějova pětadvacet let. V době koronavirové pandemie se museli přizpůsobit trhu. Rozváželi i jídlo a aktuálně jedou na třicet procent původního provozu.
Nový turistický cíl se od 22. května naskytne výletníkům do oblasti Železných hor. Pardubický kraj, který zdejší gotický hrad Rychmburk donedávna využíval pro sociální pobytové služby, jej částečně otevře veřejnosti. Letošní sezóna bude pilotní s malou expozicí o historii hradu, ale postupně se zde budou rozšiřovat služby pro turisty včetně přenocování i možnosti pořádání kulturních a společenských akcí.
Náročné období za sebou mají hanácké minipivovary. Svoje pivní speciály v posledních měsících stáčely pouze do lahví, o sudové pivo byl zájem jen minimální. Teď sládkové vyhlížejí otevření hospod a restaurací a věří, že přes léto opět vzroste zájem o pivo točené.
Dojemné setkání se v úterý uskutečnilo v jednom z bytů v Ostravě-Vítkovicích. Michaela a Jiří z Ostravy-Martinova navštívili od narození nevidomého Michala (44 let), kterého před několika dny okradl na ulici bezcitný zloděj. Vzal mu speciální mobilní telefon s nainstalovaným softwarem pro nevidomé. Michaela s Jiřím přinesli muži peníze na pořízení nového přístroje.
Dlouhodobě nepříznivá epidemická situace přinutila Rodinný pivovar Bernard už podruhé přesunout oblíbený Bernard Fest, jehož historie se bez přestávky psala už od roku 1994.
Historické sklepy plzeňského pivovaru zná čtyřiašedesátiletý Václav Šlauf nazpaměť. V Prazdroji byl zaměstnán dlouhých 46 let a stal se tak jedním z nejdéle pracujících lidí v pivovaru. Aby mohl své zkušenosti předávat dál, chce do pivovaru docházet v důchodu na výpomoc. A také proto, aby se mu po práci tolik nestýskalo.
Marek Krejsa provozuje stánek se zmrzlinou na břehu jablonecké přehrady několik let. Jak sám říká, na provozu stánku není úplně bytostně závislý. Letos ale kolem stánku připravuje sezení. „Prostě mě to napadlo až letos. Lidé se teď nahrnou. Když je hezky, koupí si zmrzlinu a sednou si na trávu. Takhle u stolečků to budou mít ještě o chlup příjemnější,“ vypráví, aniž by se jeho akuvrtačka zastavila. Ke kovové konstrukci šroubuje silná prkna na sezení a opření se.
Vysočina patří mezi oblíbená místa filmařů. Lidé tak mohou navštívit například hrad či město, kde se natáčel jejich oblíbený film nebo pohádka. My se podíváme díky fotografiím Evy Fruhwirtové do dalešického pivovaru na Třebíčsku. Uplynulo už čtyřicet let od premiéry slavného filmu Postřižiny, který zde natočil režisér Jiří Menzel.
/VIDEO/ Za normální situace by nové návštěvnické centrum humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard už fungovalo. Jeho otevření však zhatila pandemie. Alespoň částečně do něj mohou lidé nakouknout už v pondělí 17. května.
Na návštěvníky hradu Velhartice čeká letos velká novinka. Bude jí výstava v hradním pivovaru o třicetileté válce. Těšit se ale mohou i na tradiční akce, i ty budou letos jiné.
Chátrající budova bývalého Starozámeckého pivovaru ve Voticích trochu kazí panorama Votic. Majitel Alois Maceška se s tím rozhodl letos něco udělat a jako první krok zvolil dát objektu novou střechu.
Pivní plechovku zná svět takřka 90 let. V roce 1935 s ní přišel malý pivovar v Newarku v USA a v Československu se první výrobní linka na stáčení piva do plechovek objevila už v roce 1971. Postavil ji tehdy pivovar Zlatý Bažant v Hurbanově na Slovensku, ale pivo z ní mířilo hlavně na export. V 90. letech minulého století pak začal jako jeden z prvních pivovarů s plechovkami u nás Plzeňský Prazdroj.
Pivní plechovku zná svět takřka 90 let. V roce 1935 s ní přišel malý pivovar v Newarku v USA a v Československu se první výrobní linka na stáčení piva do plechovek objevila už v roce 1971. Postavil ji tehdy pivovar Zlatý Bažant v Hurbanově na Slovensku, ale pivo z ní mířilo hlavně na export. V 90. letech minulého století pak začal jako jeden z prvních pivovarů s plechovkami u nás Plzeňský Prazdroj.
Pivní plechovku zná svět takřka 90 let. V roce 1935 s ní přišel malý pivovar v Newarku v USA a v Československu se první výrobní linka na stáčení piva do plechovek objevila už v roce 1971. Postavil ji tehdy pivovar Zlatý Bažant v Hurbanově na Slovensku, ale pivo z ní mířilo hlavně na export. V 90. letech minulého století pak začal jako jeden z prvních pivovarů s plechovkami u nás Plzeňský Prazdroj.
Pivní plechovku zná svět takřka 90 let. V roce 1935 s ní přišel malý pivovar v Newarku v USA a v Československu se první výrobní linka na stáčení piva do plechovek objevila už v roce 1971. Postavil ji tehdy pivovar Zlatý Bažant v Hurbanově na Slovensku, ale pivo z ní mířilo hlavně na export. V 90. letech minulého století pak začal jako jeden z prvních pivovarů s plechovkami u nás Plzeňský Prazdroj.
Návštěva strakonického pivovaru Dudák měla vždy své kouzlo. Pro spojitost s knihou Bohumila Hrabala bychom asi potřebovali mnohem více představivosti, než nám byla dána do vínku, ale své kouzlo a tajemno pivovar měl. Říkávalo se, že když není vidět řešení problému, stačí zajít do pivovaru a vše dopadne jak se sluší a patří.