Kreativ

ŠTÍTEK: plíseň

Mšice jsou zahradním škůdcem, který se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží.

Ochrana růží před mšicemi: 7 přírodních metod, které fungují

Nádherné květy a omamná vůně udělaly z růží jedny z nejoblíbenějších květin našich zahrad. I královna květin má ale své nepřátele. K těm nejotravnějším škůdcům, kteří se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží, patří mšice. Zbavte se jich, než se přemnoží.

Plíseň se může tvořit v bubnu jakékoli špatně větrané pračky, nicméně je mnohem pravděpodobnější, že bude problémem praček s předním plněním než modelů s horním plněním.

Dvířka od pračky: Zavírat, nebo ne? Na tom, jak je necháváte, záleží

Zastánci otevřených dvířek pračky se obávají vzniku plísní a zatuchlého prádla. Ti, kteří pračku naopak zavírají, si myslí, že otevřená dvířka vedou k poškození pantů a zkrácení životnosti pračky. Kdo má pravdu? Měla by se dvířka pračky mezi praním nechávat otevřená nebo zavřená? A jak správně větrat pračku?

Plísni šedé se daří ve vlhkém prostředí. Může vás připravit o úrodu jahod.

Šedá plíseň jahod? 7 preventivních kroků, které ochrání úrodu před zkázou

Když se plíseň šedá objeví, bývá to pro pěstitele jahod pohroma. Nejenže toto houbové onemocnění ničí úrodu sladkých červených jahod, ale protože napadá také květy a řapíky listů, dokáže zničit i celé jahodníky. Pro boj s šedou hnilobou existují chemické i přírodní prostředky, ale nejdůležitější je prevence.

Podle kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce se v provozovně vyskytoval trus hlodavců, plísně, nečistoty a provozovna nebyla zabezpečena před pronikáním škůdců.

Hlodavci, plísně a nečistoty. Restaurace měla problémy s čistotou

Restaurace a penzion U Tetřeva na Kladské u Mariánských Lázní neprošel kontrolou inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ti zjistili několik závažných pochybení. V provozovně se našly výkaly hlodavců, plísně a nečistoty. Vyplývá to z informacích zveřejněných na jejich webu Potraviny na pranýři.

Uzavřená provozovna, podnikatelská činnost výroba a rozvoz jídel, Svor.

Inspektoři v šoku: Potraviny v plísni, špinavé bylo nádobí. Provozovnu zavřeli

Provozovna pro výrobu a rozvoz jídel ve Svoru, ze které mířily produkty také na Děčínsko, neb to je kousek za hranicí okresu, neobstála při kontrole inspektorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Kontroloři v provozovně našli znečištěné kuchyňské i pracovní náčiní, všude byla plíseň, zanedbaný byl úklid.

Odtok kondenzátu zachycuje vlhkost, která se shromažďuje v chladničce, zejména na její zadní stěně.

Trápí vás zápach nebo plíseň v lednici? Zkontrolujte nenápadný otvor vzadu

Malý otvor na zadní straně lednice plní důležitou roli, i když si ho často ani nevšimneme. Pravidelná údržba lednice se vyplatí. Čištění odtoku kondenzátu a péče o odvod vlhkosti dokážou zabránit plísni v lednici, nepříjemnému zápachu i zhoršenému výkonu spotřebiče. Je důležité vědět, jak o tento nenápadný detail správně pečovat, aby vaše lednice co nejlépe sloužila.

Po objevu mykologa Karasche pořídil fotograf Lukas Haselberger, známý svými makrosnímky, na místě nálezu několik stohovaných snímků.

Bavoráci našli vzácný pavučinec. Už podruhé

Objev velmi vzácné houby hlásí z Národního parku Bavorský les. Vzácný pavučinec fialový tam byl nalezen už podruhé. V Německu byla purpurově zbarvená pavučinatka nachová (Cribraria purpurea) dosud známa pouze z několika horských lesů v Bavorských Alpách a ve Schwarzwaldu.

Kávová sedlina často v zásobníku plesniví. Nepomáhá ani důkladné čištění.

Máte plíseň v zásobníku na lógr? Redaktorka vyzkoušela trik s dochucovadlem

Přítomnost plísní v domácnosti vždy představuje riziko zdravotních komplikací. Existuje však jedno místo, kde se plíseň může tvořit zcela nepovšimnutě – přímo vedle vašeho hrníčku na kávu, v zásobníku na kávovou sedlinu uvnitř kávovaru. Ani důkladné čištění ji nemusí zcela odstranit. Pokud však po vyčištění nasypete na dno lžičku soli, údajně se plísně zbavíte nadobro. Tento trik jsem osobně vyzkoušela. Jak dobře fungoval?

Dubajská čokoláda se skládá z mnoha komponentů. Čokoládovou skořápku výrobci plní tekutou směsí pistáciové pasty a křupavého těsta.

Dubajskou čokoládu testují už i úřady v Česku. U sousedů odhalily plísně, toxiny

Doslova šílenství vyvolala nejen na sociálních sítích, ale také v obchodech, kavárnách a cukrárnách dubajská čokoláda. Pochoutka, která kromě čokoládové slupky obsahuje exotickou náplň složenou z pistácií, sezamové pasty a křupavého těsta kadayif, ale způsobuje problémy. A to nejen v peněženkách kvůli své vysoké ceně. Testy v sousedním Německu odhalily, že čokoláda, která se dováží nejen z domovských Spojených arabských emirátů, ale třeba také Turecka a dalších třetích zemí, obsahuje zdraví škodlivé plísně a toxiny. Situaci sleduje i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která zkoumá vzorky a provádí laboratorní rozbory. Úřad také upozornil, že v Česku opakovaně řešil problémy se závadným označováním výrobku.

Odporná restaurace v Chebu: Trus hlodavců, plísně i znečištěné náčiní

Trus hlodavců, plísně i znečištěné náčiní. Hygiena uzavřela restauraci v Chebu

Zajít si do chebské restaurace Huong Que v blízkosti OC Dragoun na oběd či večeři? Zážitek jen pro silné žaludky, který mohl skončit zdravotními potížemi, odhalila úterní kontrola z hygieny. Rozsáhlé znečištění, plísně a výskyt trusu hlodavců inspektory donutil restauraci okamžitě zavřít. O hygienických nedostatcích informuje web Potraviny na pranýři.

Restaurace v Chebu: Trus hlodavců, plísně i znečištěné náčiní

Nepořádek, plísně a trus hlodavců. Inspekce zavřela chebskou restauraci

Pokud jste jedli v chebské restauraci Huong Que v blízkosti OC Dragoun, můžete si oddychnout, jestli se návštěva tohoto podniku nepodepsala na vašem zdraví. Ocitl se totiž na seznamu problematických podniků poté, co zde kontroloři objevili alarmující hygienické nedostatky. Zpráva zveřejněná na webu Potraviny na pranýři odhalila rozsáhlé znečištění, plísně a výskyt trusu hlodavců. Zdejší jídlo bylo asi jen pro silné žaludky, o čemž svědčí i doložená fotodokumentace. Kontroloři v den návštěvy, tedy v pondělí 10. února, restauraci okamžitě uzavřeli.

Aby bylo třídění ještě komfortnější, koupilo město ve spolupráci s technickými službami speciální umělohmotné koše a sáčky. Ty se budou vydávat od pondělí 10. února v areálu Technických služeb města Přerova v ulici Na Hrázi.

Speciální nádoby na bioodpad šly v Přerově na dračku, město rozdá další

Hitem přerovských domácností se v poslední době staly speciální koše na bioodpad, které si mohli lidé vyzvednout počátkem ledna. Protože se po novince doslova zaprášilo a koše byly během několika hodin rozdány, rozhodlo se město pořídit další várku. Pracovníci technických služeb je budou rozdávat na recepci firmy od pondělí 10. února.

Na to, aby ručníky byly vždy čisté, měkké a voněly i dlouho po vyprání, existují osvědčené triky.

Jsou zatuchlé a nevoní? Odborníci radí, jak prát ručníky, aby byly svěží

Taky se vždy těšíte, až si po náročném dni dáte sprchu a zabalíte se do měkoučkého, příjemně vonícího ručníku? Ručníky jsou jednou z nejpoužívanějších věcí v každé domácnosti. Saháme po nich po koupeli, k utírání rukou, obličeje i při vysoušení vlasů. Na to, aby ručníky byly vždy čisté, měkké a voněly i dlouho po vyprání, existují osvědčené triky. S nimi už se nestane, že by se oprané ručníky po uschnutí změnily v nevábně páchnoucí zatuchlinou.

Nejpoužívanější teplotou při praní je 40 stupňů Celsia. Zpravidla ji doporučují i výrobci oblečení.

Praní na 40 °C má svá pravidla: Kdy je to dobře, kdy je lepší jiná teplota

Jakou teplotu zvolit pro praní prádla? Většina lidí tento problém řeší navolením čtyřiceti stupňů. Je však prací teplota 40 °Celsia skutečně univerzální? Možná je lepší myslet na ekologii, potažmo na účty za elektřinu a pro praní zvolit dvacet nebo třicet stupňů. I k prádlu jsou tyto teploty šetrné. Jenže na odolné skvrny, zapáchající oblečení, bakterie či plísně to stačit nestačí.

Plíseň nehtů sama od sebe nezmizí. Pokud je podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření.

Plísně na nohou a nehtech dokáží potrápit. S léčbou pomohou přírodní finty

Začíná nenápadně a zpočátku téměř není vidět. Silné svědění a pálení chodidel a kůže mezi prsty už ale nepřehlédnete. Plíseň nohou a nehtů je infekční onemocnění. Infikovat se lidé mohou poměrně snadno. Třeba na koupališti nebo ve sprše, kde se bosýma nohama dotýkali vlhkých povrchů. Pokud je plíseň podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření. Pokud se ale zanedbá, může se léčba plísně stát dlouhodobým a nepříjemným procesem. Předejděte tomu. 

Nenechte rybenky přemnožit, samička může za život naklást až sto vajíček.

Rybenky nekoušou. Pokud je máte doma, může to znamenat mnohem větší nebezpečí

Malý hmyz, který má jméno podle tvaru svého těla a miniaturních stříbřitých šupin, není člověku nebezpečný. Rybenka domácí, kterou jste možná někdy zahlédli při čištění zubů v koupelně, vás nepokouše ani nepoštípe. Nenechte ale rybenky přemnožit, samička může za život naklást až sto vajíček. Pokud se jim u vás líbí, poukazuje to na jiný problém. Rybenky totiž milují vysokou vlhkost a ta je ideální pro šíření nebezpečných plísní.

Plísní zasažená místa na novém trávníku stadionu fotbalové Zbrojovky v Srbské ulici.

Nepříjemnost. Nový trávník Zbrojovky napadla plíseň, hrát se bude

První domácí druholigový zápas fotbalové Zbrojovky v nové sezoně se sice odehraje podle plánu v sobotu od šesti hodin večer na stadionu v Srbské ulici proti Varnsdorfu podle plánu, přesto brněnský klub spokojený být nemůže. Nový trávník totiž napadla plíseň a tak je v některých místech výrazně poškozený. Klub o tom informoval na svém facebookovém profilu.

VÍNO BAR U MILUŠKY,

Inspekce ve středu zavřela asijskou restauraci. Našla plíseň, nečistoty a škůdce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve středu 24. července přerušila provoz restaurace JaroAsie v pražské Sapě. Důvodem byl výskyt trusu hlodavců, plísně v chladících zařízeních a nečistot na podlaze. Od března inspekce dočasně zavřela pět provozoven v metropoli. Jejich přehled je v závěru článku.

Klimatizaci raději nechte běžet celý den na nízké otáčky, než abyste ji párkrát za den pustili na plný výkon.

Nachlazení z klimatizace. Lékaři poradili, jak ve vedrech zůstat v pořádku

Hlavně, aby tam byla klimatizace! Toto přání lidé vyslovují nejen při nákupu dovolenkových pobytů. Ve vedrech toužíme po ochlazení doma, v autě i ve veřejné dopravě. Jenže při nesprávném použití klimatizace či větráků hrozí rychlý nástup zdravotních potíží. Na pozoru by se měli mít nejen alergici, astmatici a kardiaci. I jinak zdraví lidé se při výskytu obtíží ptají, jak vypadá nachlazení z klimatizace a jestli to není i jejich případ. Připravili jsme proto konkrétní rady, jak se onemocnění z klimatizace vyhnout.

V květenstvích měsíčku najdeme řadu biologicky aktivních látek.

Jizvy, otoky i stařecké skvrny likviduje běžná bylina. Teď je čas si ji nasbírat

Je až neskutečné, jak přínosná je tato bylinka pro zdraví kůže. Jako odpověď na otázku, k čemu je dobrý měsíček lékařský, by se dala odvyprávět celá přednáška. Výtažky z nádherných oranžových květů si dokážou poradit s řadou kožních neduhů, a mají i mnohé další léčivé účinky. Zjistili jsme pro vás, co léčí měsíčková mast, zda může mít nežádoucí účinky i kdy měsíček trhat.

Levandule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi hluchavkovitých, se využívá především díky obsahu silic – esenciálních olejů.

Olej z podmanivě voňavé bylinky: tlumí chronickou bolest a působí proti stresu

Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.

Plíseň šedá se na jahodách tvoří hlavně za vlhkého počasí a ve vlhkém prostředí.

Šedá plíseň je pohromou jahod. Způsoby, jak je před ní ochránit, existují

Pro pěstitele jahod je to jeden z nejsmutnějších obrázků. Dozrávající bobule přestanou zářit jasnou červení a postupně je pokryje podivný šedý semiš. Příčinou je houbové onemocnění s všeříkajícím názvem plíseň šedá. Potýkají se s ní velcí i malí pěstitelé jahod na celém světě a je to nekonečný boj. Kmeny této houby si totiž vůči mnoha fungicidům, které proti ní lidé používají, často vyvinou rezistenci. Obrana proti plísni šedé je obtížná, proto je lepší vsadit na prevenci.

Jak vypadají vaše hračky uvnitř? Hračky do vany a kousátka, do kterých se může dostat voda, může napadnout plíseň nebo bakterie.

Jste si jistí, že v hračce není plíseň? Čím děti ohrožuje a jak se jí zbavit

Videa rozpůlených hraček, v jejichž útrobách bují plíseň, se už několikrát objevila na internetu. Ať už si hračky děti berou do vany, nebo je dávají do pusy, pokud má hračka jakýkoliv otvor, kam se může dostat vlhkost, hrozí vznik kolonií plísně, bakterií nebo kvasinek. Jak tedy hračky dezinfikovat a jak z hraček odstranit plíseň? Přečtěte si, jak odstranit plíseň z plastu nebo gumy a jak často byste měli hračky dětem umývat. Důležité je také vědět, co udělat se starou hračkou, která provlhla. 

Když v květnu zasadíte sazenice cuket, můžete sklízet jejich plody od června až do října.

Na cukety není nikdy pozdě: Jak je v květnu sadit, abyste se dočkali velké úrody

Stačí vám zasadit tři sazenice a budete mít v létě co dělat s konzumací jejich plodů. Cukety rostou velmi rychle a pokud se o ně budete správně starat, můžete je využít do salátů, na vaření, pečení i grilování od června až do října. V květnu, kdy už nehrozí noční mrazy, je ten správný čas na výsadbu předpěstovaných nebo koupených sazenic. Můžete ale zvolit i výsev semen přímo na záhon. U cukety není nikdy pozdě. Přečtěte si, jak daleko od sebe cukety sázet, jak je zalévat a hnojit a před kým cukety chránit.

Při sázení myslete na to, s jakými rostlinami si rajčata vzájemně prospívají a které by jim mohly škodit.

Sousedy k rajčatům vyberte správně: Pomohou proti plísním i proti škůdcům

Ideální doba pro vysazování rajčat na záhony je polovina května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Pokud chcete udělat maximum pro to, abyste měli bohatou úrodu chutných plodů a sazenice rajčat neohrozily plísně nebo škůdci, věnujte pozornost „sousedům“, kteří vám s tím pomohou. Víte, s jakými rostlinami si rajčata vzájemně prospívají a které naopak nadělají víc škody než užitku? Přečtěte si, proč by neměly v blízkosti rajčat chybět cibuloviny, čím česnek a cibule obohatí půdu a proč rajčata nepřipraví o živiny.

Některé pokojovky čistí vzduch více než jiné.

Pořiďte si přírodní čističku vzduchu. Tuto rostlinu doporučuje samotná NASA

Čerstvého vzduchu doma docílíte několika způsoby. Častějším větráním, luxováním, utíráním prachu i dezinfekcí povrchů. Vyčistit vzduch v domácnosti však dokážou podle NASA i některé rostliny v čele s gerberou, kterou většinou nosí lidé domů jako součást řezané kytice. Pěstovat se dá ale i doma v květináči jako pokojová rostlina. Ovzduší však čistí i mnoho dalších rostlin, které jsou navíc naprosto nenáročné na péči a porostou i úplným začátečníkům.

Plíseň v zemině pokojové rostliny většinou naznačuje nevhodnou péči.

Jak odstranit plíseň v květináči? Stačí ke kytce nasypat trochu voňavého koření

Nález plísně v květináči je vždy jasným signálem, že rostlina nedostává správnou péči. Na vině je často přehnaná zálivka, ale i nedostatek slunečního svitu či čerstvého vzduchu. Vzniklé plísně pak obtěžují nejen květinu, ale jsou zdrojem alergií i pro obyvatele domácnosti. Plísní v květináči se však lze poměrně snadno zbavit pomocí skořice. Jak plíseň v květináči poznat?

Státní potravinářská a zemědělská inspekce zjistili v prodejně Zlevněnka ve Vysoké ulici v Rakovníku řadu nedostatků. Prodejna je nyní uzavřena.

Trus hlodavců, škůdci, plíseň. Inspekce zavřela Zlevněnku v Rakovníku

/FOTOGALERIE,VIDEO/ Výskyt trusu hlodavců, ale i živých myší. Hmyz, potraviny kontaminované škůdci, nezajištěný přístup k teplé vodě, plíseň. Tyto a další nedostatky poodhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která uzavřela prodejnu BestPrice Food s.r.o., tedy Zlevněnku ve Vysoké ulici v Rakovníku.

Víte, jak stará vejce máte doma v lednici?

Poznáte zkažené vejce? Nevyhazujte vajíčka předčasně, pukavce odhalíte 5 způsoby

Symbol jara, života i hojnosti. To vše je už od pradávna připisováno vejci. V lednici nám vejce většinou nechybí. Jsou základní ingrediencí pro pečení sladkých dobrot ke kávě i nezbytnou součástí slaných receptů. A co takhle vajíčka míchaná nebo natvrdo jako snídaňové menu? V kuchyni se zkrátka bez vajec jen těžko obejdeme. Podívejte se, jak poznat čerstvá vajíčka a jak naopak poznáte, jestli už jsou vejce zkažená.

Pokud se plísně v organismu přemnoží, nezahálejí: začnou postupně bujet a mohou se ze střeva šířit krevní, lymfatickou nebo přímou cestou.

Plíseň ve střevech je pro tělo nebezpečná. Jak ji poznat a jak se jí zbavit

Od nepaměti žijeme v prostředí, kde je množství plísní. Pomocí přirozené imunity se můžeme většině z nich bránit a díky naší vnitřní mikroflóře s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. Někdy se však vnitřní mikroflóra naruší, plísně a kvasinky se ve střevech přemnoží, a to může vyvolat vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje plíseň ve střevech? A jak můžeme plíseň ze střev odstranit?

Větrání je důležité i v mrazivých zimních měsících. Musí však být krátké a intenzivní

Jak větrat v mrazech, aby to bylo efektivní: Jde o vaše zdraví, ale i o peníze

Pravidelně větrat, aby se v bytě vyměnil vzduch je nutné, i když venku pořádně mrzne. Je třeba, abyste pustili dovnitř kyslík a vysoká koncentrace oxidu uhličitého vám nepřivodila bolest hlavy a únavu. Větráním také doma snížíte riziko vzniku plísní. Ty způsobují nejen zatuchlý zápach, škody na zdech i nábytku, ale mohou ohrozit zdraví a vyvolat alergii nebo astma. Jak tedy efektivně větrat a nepřijít zbytečně o teplo, které je kvůli vysokým nákladům na energie čím dál dražší?