
Slezská univerzita v Karviné se může pochlubit premiérou v Česku
Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Karviné otevírá jako první v Česku magisterský program, založený na finské metodice Team Academy.
Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Karviné otevírá jako první v Česku magisterský program, založený na finské metodice Team Academy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Už potřetí se uskutečnilo setkání zástupců rodinných firem z celé republiky Family Business Week Summit 2025 ve zcela netradičním industriálním areálu s jedinečnou atmosférou Uhelného Mlýna v Libčicích nad Vltavou.
Město Příbor podpořilo podnikání svých občanů nabídkou kurzu Podnikni to!, jehož cílem bylo nastartovat a uvést v život zajímavé projekty.
Obchody se objevují a mizí. Někde po nich zůstanou jen prázdné výlohy, jiné se naštěstí daří opět oživit. Ani Pelhřimov není výjimkou. Nyní se podnikatelé bojí, že po změnách dopravy na Masarykově náměstí v centru začnou obchody zavírat.
České obce a města čelí výzvě, jak zvýšit svůj podíl na příjmech z podnikatelské činnosti, který patří k nejnižším v EU. Jan Školník – podnikatel, filantrop a ambasador Druhé ekonomické transformace – zdůrazňuje potřebu lepší spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Navrhuje odvážnější zvýšení podílu z podnikatelských daní, což by mohlo posílit místní ekonomiky a podpořit rozvoj podnikání. Jaké konkrétní kroky by mohly vést k efektivnější podpoře podnikatelského prostředí v Česku? Také to nastínil Jan Školník ve speciálním vydání podcastu Byznys kafe.
Obor zaměřený na pohřebnictví téměř po dvaceti letech ve Světlé nad Sázavou končí, k provozování pohřebnictví už není třeba. Nahradily ho koncesní zkoušky, které tamní škola také nabízí. Ročně je absolvuje asi pětadvacet lidí, řekl ředitel Akademie Světlá nad Sázavou Martin Kubín.
Na jedné lodi: Nastavte svému podnikání správný kurz. Takový název neslo setkání, které uspořádaly Pražský deník, časopis Vlasta a platforma Pro podnikavé 28. května na lodi u Libeňského mostu v Praze, konkrétně v Botelu Marina. Cílem akce bylo, aby účastníci sdíleli své podnikatelské příběhy a získali nové kontakty i dovednosti. K tomu jim pomohly workshopy či panelová diskuse s Alicí Švehlovou ze společnosti Penta Hospitals CZ, Markétou Novák Matějkovou, zakladatelkou společnosti Hemnia, Jarmilou Fabiškovou, majitelkou firmy STOPRO BEK, a Michaelou Marksovou, ředitelkou SOLVO Institute.
Výpovědí napadeného muže pokračoval dnes dopoledne v Liberci soud v případu, v němž je osmatřicetiletý muž obžalovaný z pokusu o vraždu. Loni v Jablonci nad Nisou sekáčkem vážně zranil na hlavě manželský pár, který znal ze společného podnikání. Napadený čtyřiatřicetiletý muž u soudu uvedl, že útok nečekal. Obžalovanému Quang Hung Phungovi hrozí až výjimečný trest, neboť útok vedl vůči těhotné ženě a vícero lidem. Soud bude odpoledne pokračovat výslechy dalších svědků.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, mají šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí školy ve Strakonicích, Vodňanech, Volyni i v Blatné.
Studenti Univerzity Pardubice vyhráli soutěž s originálním nápadem, jak zpřístupnit LEGO stavebnice i lidem se zrakovým postižením. Jejich projekt oslovil porotu druhého ročníku soutěže Parádní sociální nápad.
Jedinečnou atmosférou tradičního Studentského firemního fóra ožila střední škola v Přímětické ulici. Studenti třetího ročníku oboru Grafický design a podnikání představili výsledky své celoroční práce ve vlastních studentských firmách – a bylo opravdu co prezentovat.
Nejlepší podmínky pro podnikání v Česku má Hradec Králové, následují Pardubice a Brno. Uspěly mezi 205 městy a obcemi s rozšířenou působností, které hodnotí srovnávací výzkum Město pro byznys. Za pořadatele to ČTK oznámil David Pavlát. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, odborným garantem společnost CRIF, po datové stránce za výzkumem stojí analytici agentury Datank.
Unikátní koncept podpory lokálních podnikatelů prostřednictvím jejich prezentace ve veřejných prostorech města Sdílko se po pěti úspěšných ročnících v Porubě letos přesouvá na celoostravskou úroveň a na 11 dní se zabydlí přímo před ostravskou Novou radnicí.
Prosečské družstvo invalidů Ergotep, které zaměstnává osoby s různým znevýhodněním, se stalo historicky prvním registrovaným integračním sociálním podnikem v Pardubickém kraji.
Prosečský Ergotep dosáhl významného milníku jako první integrační sociální podnik v Pardubickém kraji. Družstvo, které se zaměřuje na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, tak posiluje svou roli v oblasti sociálního podnikání a integrace.
Konference "Sociální podnikání: Výzvy a příležitosti" v Pardubickém kraji se zaměřila na roli umělé inteligence v podpoře sociálních podniků. Diskutovalo se o výhodách a nevýhodách nového zákona definujícího "integrační sociální podnik". Akce proběhla v pardubickém Centru Kosatec.
Konference "Sociální podnikání: Výzvy a příležitosti" v Pardubickém kraji se zaměřila na roli umělé inteligence v podpoře sociálních podniků. Diskutovalo se o výhodách a nevýhodách nového zákona definujícího "integrační sociální podnik". Akce proběhla v pardubickém Centru Kosatec.
Konference "Sociální podnikání: Výzvy a příležitosti" v Pardubickém kraji se zaměřila na roli umělé inteligence v podpoře sociálních podniků. Diskutovalo se o výhodách a nevýhodách nového zákona definujícího "integrační sociální podnik". Akce proběhla v pardubickém Centru Kosatec.
Nejlepším městem pro podnikání na Vysočině byl vloni Humpolec, vícenásobný vítěz předchozích kol. Jsou tam výhodné podmínky pro podnikání a vstřícný přístup k podnikatelům. Druhé místo ve srovnávacím výzkumu obsadilo Velké Meziříčí, třetí je Třebíč. Srovnávací výzkum Město pro byznys 18. rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v ČR.
Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys v Moravskoslezském kraji za rok 2024 je opět Ostrava. Krajská metropole zvítězila už pátým rokem v řadě. Počet firem meziročně vzrostl ve městě nejvíce v regionu.
Konference v Pardubickém kraji se zaměřila na roli umělé inteligence v sociálních podnicích a přinesla diskuzi o novém zákoně o integračních sociálních podnicích. Odborníci a podnikatelé zkoumali, jak AI může zefektivnit administrativu a zlepšit pracovní podmínky.
Oblíbená konference Zlínský Barcamp o podnikání se vrací. Už tuto sobotu 26. dubna nabídne den plný inspirace, networkingu a sdílení podnikatelských zkušeností v prostorách Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.
Podnikatelé v Chomutově mají důvod k radosti. V prestižním srovnávacím výzkumu Město pro byznys 2024 se stal nejlepším místem pro podnikání v celém Ústeckém kraji. Výzkum hodnotil podmínky pro firmy a živnostníky ve všech obcích v Česku a Chomutov v něm vynikl hned v několika oblastech.
V Lovosicích jsou velmi dobré podmínky pro podnikání. Alespoň podle konstatování aktuálního srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Lovosice v něm v rámci Ústeckého kraje skončily druhé, první příčku bral Chomutov.
Táhnoucí se nesrovnalosti ohledně přístupové cesty k pekárně, která sídlí v Kollárově ulici ve Znojmě, vedly k žalobě. Město se snaží narovnat letitou nájemní smlouvu na přístupovou cestu do zadního traktu provozovny, jednatel společnosti Pek Group Tomáš Vaněk dodatky ke smlouvě za vydírání. Podle něho nepodporují podnikání. Město oponuje, že práci lidem nikdo nebere a pekárna zůstane zachovaná.
S blížícím se termínem 17. května 2025 odhaluje Barcamp Ostrava 2025, jedna z největších otevřených komunitních konferencí v České republice, svůj program vytvořený samotnými účastníky.
Jakým způsobem přistupuje radnice k těm, co nesou svou vlastní kůži na trh? To ví moc dobře každý z podnikatelů, živnostníků nebo, jak se také hezky česky říká, osob samostatně výdělečně činných.
Slezská univerzita pokračuje v přípravě budovy Centra podnikání, profesních a mezinárodních studií (CEPIS) v Karviné. Aktuálně je projekt ve fázi projektování a přípravy dokumentace nezbytné k povolení záměru stavby.
Architekt Patrik Šarmír z Tábora slaví desetileté výročí svého podnikání, během kterého se vypracoval na uznávaného odborníka v oblasti architektury a urbanismu. Jeho portfolio zahrnuje širokou škálu projektů od revitalizací veřejných prostor po návrhy individuálního bydlení.
Opavská univerzita pracuje na ambiciózním projektu Centra podnikání, profesních a mezinárodních studií v Karviné. Příprava pokračuje, výstavba by měla být zahájena na jaře 2026.
Opavská univerzita pracuje na ambiciózním projektu Centra podnikání, profesních a mezinárodních studií v Karviné. Příprava pokračuje, výstavba by měla být zahájena na jaře 2026.
Ostrava znovu podpoří řemeslné podnikání a inovace. Zastupitelé města dnes schválili návrh na vyhlášení druhého ročníku dotačního programu na rozjezd podnikání. Město bude mít na program připraveno více peněz než při pilotním ročníku. Novinářům to sdělila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO).
Máte rodinnou firmu a rádi byste se setkali s odborníky z oblasti podnikání, navázali nové kontakty nebo si poslechli zajímavé diskuse o klíčových tématech, která mají zásadní význam pro rozvoj rodinného podnikání a regionů? Pak si nenechte ujít jedinečnou akci FBW Regiony Čeladná, kterou pořádá 10. a 11. dubna v Prosper Golf Resortu v Čeladné komplexní platforma pro rodinné firmy v Česku Family Business Week.
Když přemýšlela na základní škole o své budoucí kariéře, o textilním průmyslu a udržitelné módě vůbec neuvažovala. Pak však potkala Vendula Gorošová z Rýmařova svého manžela a všechno bylo jinak. Dnes společně vytvářejí pod značkou Ecomodi ekologicky udržitelné menstruační a inkontinenční kalhotky.
Další díl daňového seriálu, který Deník připravuje s odborníky společnosti V4 Group, se věnuje zásadnímu rozhodnutí, před kterým stojí poplatníci: je výhodnější danit podle paušálních, nebo skutečných výdajů? A jakou roli v našem systému hraje paušální daň? Jednotlivé možnosti popíšeme na následujících řádcích.
Nejlepším městem pro podnikání v Královéhradeckém kraji je druhý rok po sobě Hradec Králové. Krajské město zvítězilo v 17. ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2024. Druhé bylo Nové Město nad Metují a třetí Broumov.
Nejlepším místem k podnikání zůstává v Libereckém kraji Jablonec nad Nisou. Na druhém místě skončila ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Jilemnice na Semilsku a třetí příčku obsadilo stejně jako loni a předloni krajské město Liberec. Analytici agentury Datank ve výzkumu už 18 let hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností v ČR a pražské městské části.
Kariérní poradkyně a životní koučka Pavla Kolářová organizuje pravidelně v berounském coworkingovém prostoru Plzeňky Laskavý networking aneb ženy ženám. Účastní se ho podnikatelky, které si vzájemně vyměňují kontakty, a díky svým zkušenostem inspirují ostatní.
Město ve spolupráci s projektem Podnikni to! nabízí obyvatelům bezplatný kurz, který jim pomůže v podnikatelských plánech. Nezáleží přitom, jestli teprve začínají, nebo chtějí zdokonalit dosavadní podnikání.
Lux, Bax, Theo, Bella nebo Leo. Za těmito tajemnými názvy se skrývají jména draků, které vyrábí pomocí 3D tisku Dita Jursová Pokorná z Lanškrouna. Do podnikání se nakonec zapojila celá její rodina a pod značkou Dráčkov vyrábějí produkty šetrné k přírodě i k lidem.
Jak může Pardubický kraj podpořit sociální podniky, které vytvářejí pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním či kulturním znevýhodněním? Nejen o tom se hovořilo na setkání, které se uskutečnilo v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje.
/TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Jak může Pardubický kraj podpořit sociální podniky, které vytvářejí pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním či kulturním znevýhodněním? Nejen o tom se hovořilo na setkání, které se uskutečnilo v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje.
Šimon Falta, finalista TOP 100 Středoškoláka roku 2024, je aktivní student, podnikatel a sportovec. Založil firmu IQstat s cílem přinést domácnostem úspory za elektřinu a vyhrál mistrovství Evropy v silovém trojboji, ve kterém rovněž vytvořil čtyři národní rekordy.
Malá revoluce ve vzdělávání se chystá už od září v Karviné. Střední škola techniky a služeb otevře v příštím školním roce nový obor, který z teenagerů udělá specialisty na internetové podnikání. Naučí je, jak zakládat a provozovat e-shopy.
Psal se rok 1996, když v Kobeřicích na Opavsku začala fungovat první kamenná prodejna jízdních kol a cyklistického vybavení Mojekolo. Za téměř třicet let se podařilo jejímu majiteli Janu Schindlerovi stát se jedním z největších prodejců jízdních kol, elektrokol a cyklodoplňků u nás.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan, manželka britského prince Harryho, se už před časem vrhla do podnikání v oblasti životního stylu, když představila jahodový džem jako první produkt své nové lifestylové značky. Nyní přišla s další novinkou - značku přejmenovala z American Riviera Orchard na As Ever, a oznámení je podle všeho prvním krokem k brzkému spuštění prodeje. Ozvali se ale podnikatelé, kteří pro své značky používají stejný název. Vévodkyně Meghan jej podle nich ukradla.
Každý úspěch začíná snem. Ten svůj si Ladislav Procházka a Radek Schmied začali plnit už v roce 1995, kdy se jako dva mladíci pustili do podnikání v Karlovarském a Plzeňském kraji. Jejich cesta od řízení nákladních aut až po vlastní značku Prosch Bags ukazuje, že odvaha, vytrvalost a pevné přátelství mohou přinést neuvěřitelné výsledky.
Bistro HogoFogo se stalo rychle stálicí na ostravské gastro scéně. Spolumajitelkou a šéfkuchařkou bistra je Tereza Ovšáková, která se v podcastu Deníku Ostravské ozvěny rozpovídala nejen o podnikání, ale i o své cestě k působení v gastronomii. Vystudovala obor design keramiky a porcelánu na umělecké škole, ale její cesty nakonec vedly spíše k jídlu. Po zkušenostech v zahraničí v nejrůznějších restauracích si s přáteli otevřela svůj vlastní podnik, který se stal stálicí na ostravské gastroscéně. V podcastu se rozpovídala o tom, jaké byly začátky jejího podnikání, jací jsou Ostravané hosté a co říká na kritiku cen jídel v HogoFogo.
Masérka z Prostějova podnikala bez živnostenského oprávnění. Tento týden jí bylo sděleno podezření z přečinu neoprávněné podnikání. Hrozí jí až dvouletý trest.
Manažerské posty v oboru obchod a marketing v zahraničních firmách vyměnila za pole s voňavými kvítky levandule. Z nich vyrábí oleje, polštářky, svíčky, vonné koupele, čaje, ale například i pivo. Olga Pospíšilová z Chrudimi se věnuje levandulovému podnikání už více než deset let. Své zkušenosti s fialovou léčivou bylinou předává dál při svých návštěvách škol, školek i domovů pro seniory. V nedávné době získala ocenění Moneta Živnostník roku 2024 Pardubického kraje.