![](https://g.denik.cz/69/eb/uzavrene-hospody-okenka-zastavkad-04_prazena-list-l.jpg)
Jihomoravské hospody dostaly další ránu. Na vesnicích se bojuje o ty poslední
Nejdřív EET a zákaz kouření, nyní koronavirus. Tradiční hospody mizející z vesnic schytaly další ránu. Jihomoravské obce je nechtějí nechat padnout.
Nejdřív EET a zákaz kouření, nyní koronavirus. Tradiční hospody mizející z vesnic schytaly další ránu. Jihomoravské obce je nechtějí nechat padnout.
Nejdřív EET a zákaz kouření, nyní koronavirus. Tradiční hospody mizející z vesnic schytaly další ránu. Obce je nechtějí nechat padnout.
Josefa Nikla z Havlíčkova Brodu bylo celá léta vidět za volantem sanitky. Když odešel od volantu do důchodu, přemýšlel co bude dělat a nakonec se rozhodl pro vlastní restauraci. Ne obyčejnou, ale takovou kde se podávají především speciality z ryb.
Luboš Kastner provozuje několik restaurací v Plzni a tento týden se mu za české restauratéry podařilo od vlády vyjednat finanční kompenzace pro gastronomii.
Jen s vypětím všech sil přežila většina restaurací drsné jarní období. A teď čelí složité situaci způsobené koronavirovými opatřeními znovu. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR proto rozjely společnou výzvu týkající se podpory gastronomických zařízení.
Někteří lidé na Mostecku porušují protiepidemická opatření a nenosí roušky na zastávkách veřejné dopravy. Dalo se to očekávat. Rebelové se objevovali i dřív. Před nouzovým stavem strážníci opakovaně řešili ženu, která jezdila v MHD s rouškou z děrované záclony. Úřady se zabývají také prohřešky několika nočních podniků, kde ignorování nařízení odhalila státní policie. Počet nakažených mezitím roste. V Mostě jsou v karanténě už tři školky.
Už dlouho Velešínští řeší dům na náměstí, v němž je restaurace a taneční sál. Město objekt získalo do vlastnictví s tím, že ho nechá zrekonstruovat. Náhle ale otočilo. Dům čeká demolice.
Hned po zavedení nových omezujících opatření začal Plzeňský Prazdroj do hospod, které prodávají jeho piva, rozvážet uzavíratelné PET lahve.
Poděkovat a aspoň trochu zdravotníkům ulehčit náročné dny. Takový je záměr týmu z brněnského Klubu cestovatelů ve Veleslavínově ulici. V podniku se rozhodli, že zdravotníkům uvaří a dovezou obědy.
Výdejová okénka zavádí během druhé vlny uzavření kvůli koronavirovým opatřením i restaurace, které byly na jaře uzavřené. Jde především o restaurace ve městech, kde vařili, ale zkouší to i některé podniky na vesnicích.
Rozvozy jídla nebo výdej okénkem restaurace nezachrání. Na venkově se tajně pije dál.
Rychlejší donášku objednaného jídla si nyní mohou užívat Brňané v centru města. Kvůli koronavirovým opatřením omezujícím provoz restaurací povolili radní kurýrům vjezd do podoblastí Zelný trh a Rašínova.
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci platí od pondělí 5. října na území České republiky nouzový stav. Zároveň vstoupila v platnost celá řada krizových opatření, na jejichž dodržování dohlíží policisté. Jak vypadá situace v jednotlivých krajích?
/FOTOGALERIE/ Silný vítr, déšť i sníh způsobily komplikace na Trutnovsku. Voda zatopila sklep restaurace Lysečinské boudy v Krkonoších v Horních Lysečinách, hasiči z Horního Maršova zajistili odčerpání vody.
Současná čísla vývoje nezaměstnanosti na Českokrumlovsku doposud protikoronavirová opatření neovliňují. V září to v regionu naopak vypadalo ještě lépe než v srpnu. Nezaměstnanost totiž klesla.
Někde prodávají tankové pivo za 16 korun, aby se nezkazilo. Jinde obsluhuje a vaří zároveň jeden člověk, majitel. Všichni se bojí propadů tržeb.
Sotva se vzpamatovali z jedné rány, přišla druhá. Restaurace jsou opět díky nařízení vlády zavřené což mnohým z nich může zlomit vaz.
Na policejních záběrech vypadá akce ze středečního večera velmi netradičně, ale ilustruje dobu, kterou žijeme. Několik jednotek včetně ozbrojených „zakuklenců“ vyrazilo do centra Prahy zkontrolovat, jak se (ne)dodržují mimořádná vládní opatření ve snaze zastavit šíření koronavirové nákazy covid-19. „Všichni položit sklenice,“ zněl pokyn jednoho ze zasahujících policistů směrem k překvapeným hostům restaurace.
Nový šmrnc nedávno získal Dělnický dům v brněnských Židenicích. Skončila tam rekonstrukce restaurace a vstupních prostor. Na vzhledu gastronomického podniku se podílel známý umělec Timo.
Zpřísněná epidemická opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru, uzavřela od středy i restaurace. Ty nyní minimálně do 2. listopadu smí jídlo vydávat pouze přes okénko.
Přísná vládní opatření se bezesporu odrazí v ekonomice divadel či restaurací, které musejí dočasně zavřít, přerušit provoz. Stejný problém řešily už na jaře, tehdy přišly o své příjmy na více než dva měsíce. Nyní má omezení trvat tři týdny, není však vyloučeno prodloužení nouzového stavu či jednotlivých opatření.
Ode dneška platí na území České republiky další zpřísnění protiepidemických opatření. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny.
Ode dneška platí na území České republiky další zpřísnění protiepidemických opatření. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny.
Ode dneška platí na území České republiky další zpřísnění protiepidemických opatření. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko, ale jen do 20. hodiny.
Vláda kvůli koronavirové nákaza uzavřela na příští týdny restaurace. Jejich provozovatelé teď plánují otevření výdejových okének či rozvoj jídel zákazníkům. Je to podle nich šance, jak zajistit podnikům přežití.
/ANKETA/ Hospody, bary a restaurace minimálně na tři týdny končí. Uzavřít provozovny jim nařizuje nové vládní opatření. Restrikce má zamezit dalšímu šíření koronaviru. Podniky mohou mít stále do osmi hodin do večera otevřená výdejní okýnka. Podle majitelů na jižní Moravě je to však bídná náplast. Trpí i vinaři, kteří ruší akce.
/FOTOGALERIE/ „Nashledanou v lepších časech“. Takto se loučil s hosty personál restaurace Třináctka ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku, která ani nečekala, až ministr zdravotnictví Prymula všem hostinským nařídí zavřít lokál.
Dilema, co po vynuceném uzavření restaurací v rámci opatření proti šíření koronaviru udělat s nakoupenými surovinami, nemusí řešit jeden podnik v Mladé Boleslavi. V pondělí se o to postarala hlídka středočeských celníků, jež odpoledne na 44. kilometru dálnice D10 zastavila ke kontrole dodávku značky Volkswagen mířící od Prahy na Mladou Boleslav. Uvnitř našla spoustu masa, které označila jako závadné.
Osiřelé budovy základních škol, zavřené restaurace a bary. Povinnost nosit roušky nově i na zastávkách autobusů, zákaz shromažďování pro více než šest lidí. Vláda kvůli raketovému růstu počtu nemocných koronavirem přistoupila k opatřením, která budou bolet. Podle epidemiologů ale za situace, jaká panuje, nic jiného nezbývá. Jen pro srovnání: na Přerovsku je aktuálně 451 covid pozitivních. Ještě před týdnem jich přitom bylo o polovinu méně - 220.
Luboš Kastner ze skupiny Hospodská, která po Plzni provozuje několik restaurací, jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o kompenzacích pro provozovatele českých restaurací. Deníku v úterý popsal, jakou pomoc by hospodští od vlády uvítali.
Restaurace, hospody a bary na Vysočině ode dneška zavírají. Musí, kvůli vládnímu nařízení. Někteří majitelé chtějí nabízet jídlo přes okýnko nebo rozvoz, aby přežili.
„Co proti tomu můžeme dělat. Nezbývá, než se vydat stejnou cestou, jako na jaře,“ krčí rameny Zdeněk Šťastný, provozní restaurace U Berty v centru Vsetína. Kvůli zpřísněným protiepidemickým opatřením vyhlášeným vládou nesmí od středy v restauraci přijmout žádné hosty.
Nová zpřísněná opatření, která mají pozastavit šíření koronavirové nákazy, představila v pondělí vláda. Změny začnou platit již od půlnoci na středu 14. října a týkají se zejména barů, restaurací a klubů. Provozovatelé, kteří se často nestihli srovnat s jarními ztrátami, tak čelí další ráně. Své o tom ví Robert Novák, provozovatel restaurace Sokolovna ve Vlčnově na Uherskohradišťsku.
Déjà vu. Tak se provozovatelům restaurací a stravovacích zařízení jeví staronová situace. Stejně jako na jaře musejí při nouzovém stavu od středy zavřít své podniky a spoléhat se nanejvýš na svá výdejní okénka či vlastní rozvoz jídel. Jak jsou na následující týdny připraveni a zvažuje někdo, že s podnikáním sekne? Vážné pochyby vyjádřil i známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.
Vláda v pondělí představila veřejnosti nová opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Nařízení platná od středy dopadají nejvíce na školy a restauratéry. Až do odvolání zůstávají zcela uzavřeny restaurace, bary a kluby. Výjimku mají pouze hotelové restaurace.
Sotva se trochu vzpamatovali ze ztrát, které utrpěli na jaře, mají pro své štamgasty opět špatnou zprávu. Vyhlášená přerovská restaurace U Labutě musí podobně jako ostatní podniky v republice po několika měsících plného provozu zavřít. Ztráty ze dvoutýdenního výpadku, který se ale ještě může prodloužit, odhaduje spolumajitel Ladislav Šimek na stovky tisíc korun. „Poslední pivo načepujeme dnes večer, v osm už ale musí být zavřeno,“ krčí rameny.
Ministři v pondělí na jednání kabinetu rozhodli o dalším zpřísnění pravidel kvůli rostoucí nákaze koronavirem. Změny začnou platit již od půlnoci na středu 14. října. Omezení by měla trvat do konce nouzového stavu, tedy do 2. listopadu. Vláda rovněž až do začátku listopadu uzavřela všecny školy a zakázala shromažďování se více než šesti osobám. Již od úterý 13. října platí povinné nošení roušek i na zastávkách MHD. Co dále vláda nařídila?
Data podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy ukazují, že restaurace nejsou častým místem nákazy, přesto se je vláda rozhodla na tři týdny uzavřít. Kabinet by měl nejpozději do konce týdne představit program záchrany gastronomického odvětví, včetně pomoci dodavatelům. V ohrožení je 200 tisíc pracovních míst, sdělil ČTK Prouza.
Hospody a bary obsluhují zákazníky pomocí okének. Lidé pak popíjejí před nimi, v Pardubicích tím ale porušují místní vyhlášku.
Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se vláda pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodla k dalším zpřísňujícím opatřením. Na distanční výuku nově přejdou všechny školy s výjimkou mateřských, a to od středy 14. října do 2. listopadu. Až do konce nouzového stavu budou uzavřeny všechny restaurace, bary a kluby. Shromažďování osob se omezí jen na šest osob, na veřejnosti bude také zakázaná konzumace alkoholu.
Policisté v Praze o víkendu provedli přes 1300 kontrol dodržování vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Zjistili pět pochybení, která předali do správního řízení. Informoval o tom policejní mluvčí Jan Daněk. Dalších 111 případů porušení vládních nařízení zjistili městští strážníci. Policie kontrolovala mimo jiné restaurace, bary a další podniky, které od pátečního večera musí dodržovat zavírací dobu ve 20.00. Před výdejovými okénky pak musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy.
Kontroly zaměřené na dodržování koronavirových nařízení vlády provádějí ústečtí strážníci. V pátek 9. října na Severní Terase v jedné z restaurací zjistili jejich porušování, podnik nedodržel určenou zavírací dobu.
Zavřít sportovní komplexy na delší dobu znamená propadnout se do ztrát.
Velké ekonomické dopady bude mít další striktní opatření, které vláda ve čtvrtek nastolila a jež se týká restaurací, hospod a barů. Ty budou od páteční půlnoci zavírat již od 20. hodiny a u jednoho stolu smí navíc sedět pouze čtyři lidé. Například majitel penzionu a restaurace Bezděkov předpokládá, že řada podniků během podzimu při takto nastolených podmínkách zkrachuje.
Velké ekonomické dopady bude mít další striktní opatření, které vláda ve čtvrtek nastolila a jež se týká restaurací, hospod a barů. Ty budou od páteční půlnoci zavírat již od 20. hodiny a u jednoho stolu smí navíc sedět pouze čtyři lidé. Například majitel penzionu a restaurace Bezděkov předpokládá, že řada podniků během podzimu při takto nastolených podmínkách zkrachuje.
Včerejší rozhodnutí vlády se dotkne téměř všech oblastí života. Mezi nejpostiženější asi budou patřit kina a divadla. Ale veselo není ani mezi majiteli hospod a restaurací, kteří budou muset zavírat už v osm večer.
Hospody a restaurace od pátku 9. října zavřou už ve dvacet hodin. U stolu smějí během dne sedět jen čtyři lidé. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil další balík mimořádných opatření. Tak to je náš konec, stěžují si hostinští. Nařízení se obávají i starostové na vesnicích.
Nejpozději v osm večer musí podle protikoronavirového nařízení vlády vyhodit své hosty hospody, bary a restaurace. V Olomouci někde povolené otvíračky využijí do poslední minuty, jinde ale zavřou mnohem dřív.
Uzavřely se fitka, bazény, společné sauny. Restaurace a hospody vyprovází poslední zákazníky už v osm večer. Kolínsko se přizpůsobilo novým opatřením nouzového stavu. Zavřené je například sportovní centrum Trojka v Kolíně. „S finanční ztrátou nezbývá než počítat, je to špatné, ale co se dá dělat. Snad to bude jen na dva týdny,“ popsal majitel a provozovatel Martin Eliáš.
Od pondělí dojde v rámci opatřeních proti šíření koronaviru k dramatickému omezení volnočasových aktivit. Na čtrnáct dnů půjdou k ledu všechny kulturní události, uzavřou se divadla, kina, muzea, zoologické zahrady a omezeno je také sportování. Zakázány jsou navíc návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a v domovech pro seniory.