Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Modrásek jetelový se vrací do krajiny u Milovic.

Jihočeští vědci pomohli s návratem vzácného modráska

Jižní Čechy – Jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity se podílejí na unikátním projektu ve středních Čechách. V Milovicích už řadu let odborníci navracejí do přírody dávno zmizelé procesy. které prospívají ohroženým druhům. Dlouhých pět desetiletí chyběl ve stepní krajině v okolí Milovic ohrožený druh motýla – modrásek jetelový. Naposledy tam byl odborníky zaznamenán v roce 1967. Letos poprvé ho však vědci na pastvinách znovu spatřili.

Modrásek jetelový.

Vzácný modrásek se vrátil na pastviny u Milovic

Na pastviny velkých kopytníků u Milovic se letos vrátil ohrožený druh motýla - modrásek jetelový. Naposledy tam byl odborníky zaznamenán v roce 1967. Letos poprvé ho však vědci na pastvinách znovu spatřili.

Modrásek jetelový.

Vzácný modrásek se vrátil na pastviny u Milovic

Na pastviny velkých kopytníků u Milovic se letos vrátil ohrožený druh motýla - modrásek jetelový. Naposledy tam byl odborníky zaznamenán v roce 1967. Letos poprvé ho však vědci na pastvinách znovu spatřili.

Modrásek jetelový.

Vzácný modrásek se vrátil na pastviny u Milovic

Na pastviny velkých kopytníků u Milovic se letos vrátil ohrožený druh motýla - modrásek jetelový. Naposledy tam byl odborníky zaznamenán v roce 1967. Letos poprvé ho však vědci na pastvinách znovu spatřili.

Vozítko, které pomůže vozíčkářům a nevidomým, ve středu poprvé vyjelo před budovu fakulty elektrotechniky Vysokého učení technického.

Vědci z brněnské techniky testují tříkolku. Pomůže nevidomým překonávat bariéry

Brno /FOTOGALERIE/ – Vozítko, které pomůže vozíčkářům a nevidomým, ve středu poprvé vyjelo před budovu fakulty elektrotechniky Vysokého učení technického. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, elektronická tříkolka ověšená senzory zmapuje městský terén. Díky tomu vytvoří pracovníci společnosti CEDA podrobné mapy, které hendikepovaným odhalí nebezpečné bariéry v ulicích.  

Planetka Ryugu

Planetka Ryugu vědce opět překvapila. Nepokrývá ji prach, i když by měl

Planetku Ryugu o průměru asi 880 metrů lidé zaznamenali poprvé před 20 lety. Nachází se relativně blízko Země a z toho důvodu byla považována i za potenciálně nebezpečnou. Teď tento asteroid udivil vědce znovu: ukázalo se, že ho nepokrývá žádný prach - přestože nemá atmosféru, jež by jej před prouděním meziplanetárního prachu chránila.

Tomáš Jirsa

Glosa Tomáše Jirsy: „Zdravý rozum“

Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa. Stručně řečeno, vědci konstatovali to, co všichni víme: krávy hodně prdějí a říhají, a velká stáda se tak produkcí metanu podílí na skleníkovém efektu a přispívají ke klimatické změně. 

Zřejmě nejstarší lebeční úlomek druhu Homo sapiens byl nalezen vedle lebky neandrtálce

Vědci identifikovali tisíce let starou lidskou fosílii. Objev přepisuje dějiny

Vědcům se podařilo identifikovat v kusu lebky z jeskyně v jižním Řecku nejstarší dosud známou zkamenělinu lidského druhu. Pokud další analýzy potvrdí současný odhad stáří lebky, který činí nejméně 210 tisíc let, bude to znamenat, že Homo sapiens začal opouštět Afriku mnohem dřív, než se dosud předpokládalo. 

V chorvatském pohřebišti starém přes 1500 let byly objeveny lebky nedospělých chlapců. Obě nesly stopy výrazné úmyslné deformace

Dlouhé a vysoké. Záměrně deformované lebky dětí překvapily vědce

Překvapivý objev zaznamenal mezinárodní vědecký tým nedaleko chorvatského města Osijek. Na zdejším pohřebišti, jehož stáří překračuje 1500 let, byla nalezena dvojice uměle deformovaných lebek nezletilých chlapců. Ti nejspíše příslušeli k rozdílným kulturám, spojoval je však životní styl, když oba trpěli značnou podvýživou. 

Model lebky australopitéka východoafrického, od jejíhož nálezu uplynulo 60 let

Před 60 lety našli lebku, která vědcům vyrazila dech. Nazvali ji Louskáček

Brzy ráno 17. července 1959 vyšla paleontoložka Mary Leakeyová z tábora v Tanzanii a vydala se na prohlídku usazených vrstev v rokli Olduvai, kterou zkoumala s manželem Louisem už téměř třicet let. Jejím hlavním cílem bylo hledání fosílií homininů, tedy předchůdců dnešního lidského druhu. Najednou uviděla dva velké zuby… 

Rozběsněný živel zaplavil pobřežní oblasti USA až čtyřmetrovými vlnami, osm milionů domácností se ocitlo bez proudu a milion lidí se musel na pokyn úřadů uchýlit do bezpečnějších míst.

Jako z Harryho Pottera. Lodě má ochránit před vlnami neviditelný plášť

Dva vědecké týmy pracují na vývoji nového zařízení, které by chránilo nejrůznější tělesa včetně lodí před velkými vlnami nebo proudy. Nový materiál by mohl omezit vliv tlaku vln či tahu proudu pohybem určitých položek v tekutině. Vytvořil by tak kolem chráněného objektu "neviditelný plášť" a mohl zabránit převrácení lodě a dalším tragédiím. 

Mars. Ilustrační snímek

Podnebí Marsu prošlo před miliardami let razantní změnou. Tekla zde i voda

Odjakživa suchý a mrazivý Mars? Kdeže. Podle vědců mohlo na rudé planetě před čtyřmi až třemi miliardami let panovat diametrálně odlišné klima než nyní. Poměrně vysoké teploty pak umožňovaly nejen existenci tekoucí vody, ale i vznik bouřek, které přinášely vydatný déšť. Informoval o tom server Newsweek.

Ilustrační foto

Nástroj v boji s rakovinou? Genetické nůžky zkouší vědci poprvé na pacientech

Od nástroje měnícího lidské geny CRISPR si vědci slibují, že by mohl pomoci léčit většinu z více než šesti tisíc známých genetických chorob. Systém CRISPR, schopný "opravovat" stavební kameny lidského těla, byl poprvé představen v roce 2012. Teď se začíná zkoušet na prvních pacientech. V první řadě klinických studií chtějí vědci využít CRISPR / Cas9 k boji s rakovinou a krevními poruchami. 

Sucho. Ilustrační foto

Sucho jako hrozba pro ekonomiku. V budoucnu může HDP klesnout o 1,6 procenta

Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohlo ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 procenta. Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě (ČZU) vyčíslili, že by pokles činil až 80 miliard korun. Další nezapočítané náklady sucha by představovaly dopady například na zdraví obyvatel, životní prostředí a vyplacené náhrady z pojištění. Výsledky dvou scénářů dopadů na českou ekonomiku, s nimiž vědci pracují, dnes představili na tiskové konferenci v Praze.

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli pro armádu uniformu s proměnlivou kamufláží, která dokáže vojáka zamaskovat v lese i na poušti

Kamufláž v lese i na poušti. Liberecká univerzita vyvinula novou uniformu

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli pro armádu uniformu s proměnlivou kamufláží, která dokáže vojáka zamaskovat v lese i na poušti. Při pohybu v lese má uniforma tmavozelené odstíny, v sušším a teplejším prostředí vybledne. Dokáže to díky termochromním pigmentům v materiálu, ze kterého je uniforma vyrobena.

Ilustrační foto - strom napadený kůrovcem

Vědci neočekávají masivní šíření kůrovce na Šumavě. Odhady kraje jsou horší

Kůrovec může v nejbližších letech na Šumavě podle vědců napadnout stromy maximálně zhruba na 15 procentech rozlohy národního parku. Masivnější šíření tohoto škůdce odborníci neočekávají. Vedení Jihočeského kraje však proti tomu tvrdí, že kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku. ČTK to řekli zástupci obou názorových táborů.

Led v Arktidě - Ilustrační foto

Znečištění mikroplasty se šíří. Vědci je našli i ve sněhu z Arktidy

Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci, kteří zkoumali vzorky sněhu a dešťové vody z těchto o oblastí světa. Zatímco výzkum německých odborníků, který našel mikroplasty v Arktidě, byl od začátku zaměřen právě na zkoumání tohoto druhu znečištění, vědci v USA objevili mikroplasty ve srážkové vodě pouhou náhodou. Informovala o tom agentura DPA a deník The Times.

Vědci objevili v antarktickém sněhu, napadaném za posledních 20 let, "otisk prstu" po explodujících hvězdách nebo supernovách. Na snímku část zbytku supernovy Vela

Pozoruhodný úkaz. Antarktidu v posledních 20 letech zasypal mezihvězdný prach

Vědci objevili v antarktickém sněhu, napadaném za posledních dvacet let, rozptýlené stopy železa pocházejícího pravděpodobně z explodující hvězdy nebo supernovy. Pozoruhodné je na tom právě to, že tento mezihvězdný materiál se dostal na Zemi zřejmě až v poslední době. U dosavadních nálezů se totiž předpokládalo, že pocházejí z doby před miliony let.

Zeměkoule by se mohla stát čočkou teleskopu nového typu

Jak odhalit vzdálená tajemství vesmíru? Pomůže k tomu sama Země

Vesmírné dalekohledy se stále zvětšují a jsou také pořád dražší a dražší. Ale co kdyby existoval jiný způsob, jak odhalovat vzdálená tajemství vesmíru? A co kdyby se k němu využily vlastnosti samotné planety Země. Tato úvaha stojí za novým návrhem mladého amerického astronoma z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Bolest břicha. Ilustrační foto.

Proč lidem s celiakií tolik vadí v jídle lepek? Důvodem jsou cytokiny v krvi

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Pokud lidé trpící touto nemocí snědí potraviny s lepkem, během několika hodin se u nich rozvine zánět sliznice tenkého střeva, který může vést až k rozvratu metabolismu. Američtí vědci konečně zjistili, co za touto nemocí vězí.

Známí brněnští vědci dostali památník.

Známí brněnští vědci dostali památník. Ve středu vesmíru

Brno /FOTOGALERIE/ – Nenápadný žulový památník v úterý odhalili představitelé městské části Brno-sever u ulic Trávníky a Demlova v brněnských Černých Polích. Odkazovat má k vědcům Jiřímu Grygarovi a Alexandru Ženíškovi, kteří místo před téměř sedmdesáti lety označili za střed vesmíru.  

Ilustrační foto

Porno vzrušuje ženy stejně jako muže. Snaží se to ale potlačit

Dlouhou dobu se mělo za to, že zatímco muže sexuálně vzrušují vizuální podněty, ženské vzrušení ovlivňují spíše emoce. To ostatně naznačovala i řada výzkumů. Nyní ale němečtí vědci přímo zkoumáním mozkových aktivit mužů a žen dokázali, že lechtivé obrázky a videa vzrušují ženy ve stejné míře jako muže. Ženy však své vzrušení z pornografie často potlačují.

Pláně u Milovic zbarvily nové vzácné byliny.

U Milovic se objevily nové druhy vzácných rostlin

Nové druhy vzácných rostlin objevili letos vědci v rezervaci velkých kopytníků u Milovic. Jde o druhy, které tam před lety rostly, ale kvůli šíření agresivních druhů trav v těchto místech postupně vyhynuly. Nyní se vracejí díky pastvě divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů.

Pláně u Milovic zbarvily nové vzácné byliny.

U Milovic se objevily nové druhy vzácných rostlin

Nové druhy vzácných rostlin objevili letos vědci v rezervaci velkých kopytníků u Milovic. Jde o druhy, které tam před lety rostly, ale kvůli šíření agresivních druhů trav v těchto místech postupně vyhynuly. Nyní se vracejí díky pastvě divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů.

Pláně u Milovic zbarvily nové vzácné byliny.

U Milovic se objevily nové druhy vzácných rostlin

Nové druhy vzácných rostlin objevili letos vědci v rezervaci velkých kopytníků u Milovic. Jde o druhy, které tam před lety rostly, ale kvůli šíření agresivních druhů trav v těchto místech postupně vyhynuly. Nyní se vracejí díky pastvě divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů.

Pláně u Milovic zbarvily nové vzácné byliny.

U Milovic se objevily nové druhy vzácných rostlin

Nové druhy vzácných rostlin objevili letos vědci v rezervaci velkých kopytníků u Milovic. Jde o druhy, které tam před lety rostly, ale kvůli šíření agresivních druhů trav v těchto místech postupně vyhynuly. Nyní se vracejí díky pastvě divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů.

Nová značka vodky byla vyrobená v oblasti někdejší jaderné katastrofy

Na trh míří „Černobyl vodka“. Vyrobena je z vody a žita z kontaminované zóny

Tým britských vědců představil novou značku vodky Atomik, která se od konkurenčních produktů liší zejména tím, že byla vyrobena z vody a zrní, které pochází ze zakázané zóny v Černobylu. Podle vědeckého týmu je však její pití úplně bezpečné. Je to první spotřebitelský produkt, který od havárie jaderného reaktoru v roce 1986 z této oblasti vzešel.

Vzácný okáč bojínkový v rezervaci Milovice. Ilustrační foto.

Jihočeští vědci zkouší recept na záchranu motýlů a včel

České Budějovice – Polovina druhů motýlů je v České republice ohrožena vyhynutím. Vymírání hmyzu, včetně včel a motýlů, patří k největším problémům ochrany přírody v Evropě. Němečtí vědci přitom zjistili, že v posledních 25 letech ubylo ve Střední Evropě celých 75 procent hmyzu*.

Po starověké mayské říši se dochovala řada památek i artefaktů, přesto však epocha jejího největšího rozkvětu nadále skrývá tajemství

Jak zanikla starověká mayská civilizace? Vědci přišli s překvapivou teorií

Starověké mayské války se rozhořely překvapivě brzy. Extrémní konflikty vypukly dlouho před úpadkem civilizace, říkají vědci s odvoláním na nová zjištění o zániku mayského města Witzna. Toto město podle nových výzkumů už v roce 697 lehlo popelem, přičemž ho podpálili útočníci z konkurenčního království nacházejícího se na území dnešní Guatemaly.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Dudek chocholatý.

Ohrožení dudek a chřástal žijí na pastvinách u Milovic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Poslední dny udělali vědcům sledujícím pastvinu divokých koní u Milovic radost především ptáci. Odborníci zaznamenali výskyt kriticky ohroženého chřástala a po roce se vrátil rovněž chráněný dudek. Tentokrát i se samičkou a mládětem.

Ilustrační foto

Příležitostné radovánky? Porno sleduje více než polovina Čechů

Škodí porno vztahům? Muži i ženy si myslí, že spíše nikoli. Vědci zjistili, že muži myslí na sex v průměru 18krát denně. Nejsou to tedy proslulé každé čtyři minuty, přesto to není úplně nízké číslo. Od myšlenky již není daleko k touze, kterou lidé často uspokojují sledováním pornografie.

Satelit na oběžné dráze - Ilustrační foto

Vesmírná archeologie. Satelity mění způsob, jakým vědci poznávají historii

Ačkoli by to její název mohl naznačovat, v případě vesmírné archeologie nejde o studium pozůstatků malých zelených mužíků s tykadly ani o vykopávky na jiných tělesech ve vesmíru. Ve skutečnosti se zabývá naší planetou a její historií, využívá k tomu však odlišné metody. Patří mezi ně satelitní snímky a další metody vesmírného výzkumu.