Mateřská školka v Kostelci učí děti angličtinu
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Těchto lidových mouder se drží pedagogický sbor v Mateřské škole v Kostelci.
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Těchto lidových mouder se drží pedagogický sbor v Mateřské škole v Kostelci.
V pondělí ráno odstartovala písemná část maturit. V Pardubickém kraji se k nim přihlásilo 3887 studentů. Kvůli dlouhé distanční výuce se ale mnohdy necítili dostatečně připraveni. Ministerstvo školství se rozhodlo prodloužit čas na vypracování didaktického testu z angličtiny a češtiny o 10 minut a z matematiky o 15 minut. Podle některých studentů je to směšné, jiní alespoň nějakou úlevu vítají.
Covid je (zatím) pryč, ale něco pozitivního po něm přesto zůstalo: Učitelé, kteří kromě práce za katedrou stále doučují také online. Jejich videa na serveru YouTube byly v některých případech populární už před pandemií. I po návratu do škol ale učitelé-youtubeři mají další desítky tisíc nadšených posluchačů a z mnoha pedagogů jsou internetové celebrity. A to i v případě, kdy se jedná o nepopulární a těžké předměty.
Po dvouleté odmlce měli žáci 3. až 6. ročníků naší školy možnost zhlédnout v rámci výuky anglického jazyka divadelní představení v anglickém jazyce, které pro ně do Bruntálu přivezl The Bear Educational Theatre z Prahy. Za článek s fotografií velmi děkujeme Dagmar Kudličkové.
Jak správně velet a řídit vojáky v boji se učili ženisté v rámci měsíčního kurzu, ve kterém se komunikovalo pouze v angličtině. V bechyňské posádce se konal vůbec poprvé.
Gymnázium Zikmunda Wintra v Rakovníku uspořádala pro svůj nižší stupeň, tedy třídy O1 až O4, soutěž v anglickém jazyce.
/VIDEO/ Nepříjemnou zkušenost s pražskými strážníky zaznamenal cyklista, který jel po magistrále v centru Prahy. Strážníci ho zastavili a anglicky mluvícímu muži se snažili vysvětlit, že na magistrále jezdit na kole nesmí. Kromě toho, že pravděpodobně neměli pravdu, nebyli schopni ze sebe dostat souvislou větu v angličtině.
V prvním březnovém týdnu se na Rokycansku chystá řada společenských událostí.
Na lesní cestě v katastru Holoubkova našel turista munici. Věděl si rady a objev ohlásil policistům, kteří povolali pyrotechnika. „Odborník zajistil ruční granát a několik kusů osvětlovacích nábojů, které převezl k likvidaci,“ potvrdil mluvčí policie Josef Vítek.
Výuku přizpůsobenou hokejovým tréninkům s přesunem na stadion a zpět pod dohledem trenérů, přednostní vydávání obědů s ohledem na čas tréninku. To jsou některé z výhod, které Sportovní soukromá základní škola v Litvínově nabízí mladým hokejistům. Řadu bonusů ale mohou využívat všichni její žáci, ať už aktivní sportovci v dalších disciplínách nebo děti s jinými zájmy.
Když se učil německy, kupoval si několik učebnic, kde hledal informace o gramatice, slovíčkách a správném použití slov. Ke vší smůle ale ani v jedné z nich nenašel všechno, co ke studiu potřeboval. Proto neváhal a rozhodl se, že napíše vlastní učebnici němčiny.
Stačil jediný okamžik, který před dvěma lety rázem změnil život nejen Janě Slováčkové, ale celé její rodině. Auto, které ji srazilo, když šla do práce, jí způsobilo vážné poranění mozku a kóma. Boj o život sice nakonec vyhrála, ale zůstala invalidní, odkázaná na pomoc ostatních. I když se zdá, že klasická medicína už vyčerpala své možnosti, Jana se rozhodla bojovat s osudem.
Prvorepublikový Zlín bylo moderní město jako vystřižené z americké reklamy na úspěšný život. Domy a výškové budovy strohého funkcionalistického stylu – architektura oceli, skla a železobetonu spolu s početnou zelení a až pedantsky čistým prostředím.
Střední průmyslová škola vychovává nadané studenty v angličtině. Úspěšně pokračuje i v soutěži Best in English.
Smutnou zprávu přinesl sokolovský spolek Pohlazení zabývající se podporou dětí ze sociálně slabého a vyloučeného prostředí. Informoval o tom, že ve své přímořské usedlosti ve francouzské Normandii zemřel v sobotu 15. ledna americký countryový zpěvák Jim McDonald. Ten, mimo jiné, hostil křesťanské prázdninové pobyty s výukou angličtiny pro děti ze sociálně slabých rodin ze Sokolovska.
Její znalost se vyžaduje téměř na každou pracovní pozici, ale ani v osobním životě se bez ní neobejdeme. Nebo možná obejdeme, ovšem v mnohém se tak ochuzujeme. Angličtina je všude kolem nás, přesto ji stále ovládáme dost špatně. Více v textu, který vyšel v časopise Květy.
I když možná jednou vykání zmizí, cestu, jak prokazovat respekt a uznání, si určitě najdeme.
Češi se nad tím názvem nejspíše nikdy nepozastavili, lidem z anglojazyčných zemí ovšem připadal vtipný. Turecko, populární dovolenková destinace, změnilo oficiální anglický název. Místo označení Turkey nyní používá slovo Turkiye. A důvod? Představitelům země zřejmě vadil posměch.
Strakoničtí vojáci absolvovali loni v prosinci poslední a zároveň nejdůležitější výcvik před svojí misí do Litvy. "V jihočeských Boleticích absolvovali certifikační cvičení, které mělo prověřit, jak jsou vojáci na nasazení v Pobaltí připraveni," vysvětlila kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku V Lipkách.
Výuka na gymnáziu v Břeclavi se, podobně jako na ostatních školách v republice, musela odehrávat především na dálku. Břeclavské gymnázium to pojalo jako výzvu k zavedení inovativních forem a vzdělávacích metod. Výuka prostřednictvím internetu byla náročná, ale také poukázala na nutnost zvýšení digitální gramotnosti pedagogů a žáků. Děkujeme Ljubě Stojanova-Stojčeva za pěkný příspěvek a jí i studentům blahopřejeme k velkému úspěchu.
Snad každý, kdo se točí aktivně kolem sportu, chce být na olympiádě. Je to nejvyšší meta jak pro sportovce, tak pro rozhodčí. Ale k rozhodování na OH je těžká cesta.
Legendární knihou národních příběhů ze Středního východu Tisíc a jedna noc se při tvorbě své nové desky nechal inspirovat zpěvák, skladatel, textař a multiinstrumentalista Martin Chodúr. Zařadil na ni čtrnáct písní, které jsou – stejně jako zmiňovaná kniha – směsicí nejrůznějších stylů od popu až téměř po art rock.
Je učitelem i youtuberem. Na Vysočině se stal Bronislav Sobotka živnostníkem i srdcařem roku. V prosinci bude soutěžit v celostátním kole.
S první ženou, která stane v čele Univerzity Karlovy, jsem v týdnu, kdy si připomínáme 32. výročí listopadové revoluce, hovořila nejen o nových výzvách ve vědě a vzdělání a o současných studentech, ale také o covidu. Lékařka Milena Králíčková má ke všem zmíněným tématům hodně co říct.
Do francouzské školy LEGTA v Rouillonui nedaleko Le Mans vyrazili v říjnu studenti hustopečského Gymnázia T. G. Masaryka. Pokračoval tak projekt Erasmus+KA2. První dvě setkání dvouletého výměnného projektu studentů se uskutečnila v říjnu 2019, loňská setkání se nemohla uskutečnit z důvodu epidemie Covid a tak jsme šťastni, že jsme letošní setkání zvládli zorganizovat i za přísných epidemických opatření, kdy mohli vycestovat jen studenti a učitelé plně očkovaní. Děkujeme Jarmile Čeperové za pěkný příspěvek a fotky.
Gymnázium a Střední odborná škola v Rokycanech získala prestižní akreditaci pro International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP).
V hlavním německém městě odhalili plaketu na počest Malwine a Maxe Schindlerových. Ti pomáhali za druhé světové války židovským rodinám odjet z nacistického Německa. Pamětní deska se nachází na Pariser Strasse 54, tam, kde manželé bydleli.
V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomáhá s výukou angličtiny 33 stipendistů Fulbrightova programu.
/FOTOGALERIE/ Celkem třináct základních škol se zúčastnilo soutěže v anglickém jazyce zábavnou formou s názvem English Travelling, kterou uspořádala již tradičně Integrovaná střední škola v Rakovníku, zejména pak angličtinářka Gabriela Vyskočilová.
Do Ostravy každoročně přijede velké množství lidí z ciziny, ať už kvůli zaměstnání či na studia. Jako rozcestník pro ně slouží Ostrava Expat Centre (OEC). Poradí jim třeba jak vyřídit ODIS kartu, kam jít za kulturou nebo jak si najít bydlení.
/FOTO/ Chci, aby si lidé angličtinu zamilovali, říká živnostník roku na Vysočině
V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomáhá s výukou angličtiny 33 stipendistů Fulbrightova programu. O rodilého mluvčího se rozrostl pedagogický sbor také na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Liberci.
Ve středu 22. září se na Obchodní akademii v Kostelci nad Orlicí uskutečnil první workshop v rámci projektu „Etická výchova na obchodní akademii“. Tento projekt, který je finančně podporován Královéhradeckým krajem, je určen pro studenty třetího ročníku.
Se začátkem školního roku se znovu rozběhly i zájmové kroužky. Letošní návrat do nich byl ale pro děti obtížnější, než běžně po letních prázdninách bývá. Kvůli loňské pandemii koronaviru leckteří žáci přišli o fyzickou kondici i samotný návyk na daný kroužek docházet. Přesto zájem o sportovní, umělecké či jazykové kurzy neopadl, spíše naopak.
Absolventům jazykových zkoušek z řad žáků ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti slavnostně předali v úterý 20. září v uherskohradišťské Redutě certifikáty.
V novém školním roce pomáhá s výukou angličtiny na středních školách po celé České republice 33 stipendistů Fulbrightova programu a my na Gymnáziu Jaroslava Žáka v Jaroměři jsme moc rádi, že mezi tyto školy patříme.
S výukou angličtiny na Střední uměleckoprůmyslové škole (SUPŠ) v Uherském Hradišti letos pomáhá 24letá Američanka Jordana Katarina Bickel, která do naší země přiletěla z hlavního města USA Washingtonu.
Zápis dětí do školy se celé generace bral jako samozřejmost. Rodiče vzali kluka nebo holčičku do nejbližší školy a zapsali je tam. Dnes se tomu říká spádovost školy. V menších obcích nebo městech jiná možnost nebyla. Ve větších městech se stávalo, že rodiče děti zapsali do školy, kam chodili kdysi sami nebo jim ji někdo doporučil.
/FOTOGALERIE/ Dominika Svatoňová ze Špindlerova Mlýna patří mezi skupinu 55 studentů Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí a Hostinném, kteří začnou studovat od druhé poloviny září americkou střední školu American Academy. Učit se budou výhradně v angličtině pod vedením zahraničních kantorů online, ve svém volném čase. Přitom budou normálně absolvovat výuku na českém gymnáziu. Revoluční vzdělávací novinku nabízí Vrchlabí a Hostinné jako první státní škola v Česku.
Prim hraje angličtina. Mění se způsob výuky. Někteří studenti si zvykli na samotu a vyžadují i jazykové kurzy on-line.
V novém školním roce na středních školách po celé ČR pomáhá s výukou angličtiny 33 stipendistů Fulbrightova programu.
Jsme rodina, už čtrnáct let. Dva dospělí, dvě děti. Klasika. Ne všechno ale klasické je. Třeba mé jméno, Justýna. Však taky sehrálo roli v naší manželské lásce. (Příběh vyšel v časopise Vlasta.)
O tom, jak může výuka a vzdělávání učitelů pomoci při hlavní výuce dětí ve škole, nám napsala Ivona Ožanová. Za článek i fotky děkujeme.
Do Kanady měl odlétat už před rokem. Po draftu juniorských talentů CHL ale příchod do Moose Jaw Warriors zbrzdil covid. Martin Ryšavý tak za moře zamíří až začátkem září tohoto roku. Už ale s lehce jinými záměry. V draftu NHL si jej vybral Columbus a čeká jej tak kemp nováčků. Jak to bude vypadat?
Jaké to je, vycestovat do jiné země a být konfrontován s cizím jazykem a rozdílnou kulturou a zvyky? Přečtěte si zápisky studentky prostějovské obchodní akademie, která absolvovala pracovní stáž v prosluněné Valencii. Za příspěvek moc děkujeme.
Brit Steve Watts, který už 15 let žije v Liberci, je aktuálně nejúspěšnějším youtuberem v České republice. Alespoň podle čísel, letos prolomil milník 12 milionů odběratelů na Youtube a jeho videa mají za rok přes přes 2,2 miliardy zhlédnutí.
Na téma Cestování časem se soustředil letošní ročník příměstského tábora v mateřské škole v Sadové ulici v Tachově.
Letní tábory jsou v plném proudu. Jeden opravdu vydařený s angličtinou mají za sebou i děti s SVČ TYMY. Byl taky opravdu moc skvělý!! Děkujeme děvčatům! Za snímky děkujeme Jarmile Vaclachové a týmu SVČ TYMY.
Ve věku 91 let zemřel 27. července překladatel z angličtiny a pedagog Miroslav Jindra. ČTK to řekl překladatel a nakladatelský redaktor Viktor Janiš, který o Jindrově úmrtí informoval na facebooku. Jindra překládal díla Michaela Cunninghama, Margaret Atwoodové, Trumana Capotea či Francise Scotta Fitzgeralda.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jednatřicetiletý učitel hudby z Birminghamu Timothy Patrick Murphy je pro děti na letním doučovacím kempu, který probíhá v Karviné na Lodičkách, jakousi odměnou a motivací zároveň. Jako dobrovolník z organizace Karviná Sustainably přijal pozvání na tento kemp a stráví s dětmi celý týden. Se svou českou ženou a dcerou žije v Karviné teprve krátce, jinak pracuje s mládeží v Ostravě-Výškovicích.