Kreativ

ŠTÍTEK: angličtina

FOTO: Erasmus umožňuje studentům i učitelům vzdělávat se v Evropě

Gymnázium Děčín vstupuje do nového desetiletí s třemi probíhajícími projekty programu Erasmus Plus. Ty jsou podpořeny granty od Evropské Unie a umožňují našim učitelům a studentům vzdělávat se v Evropě. Jsou jedinečnou příležitostí, která všem zapojeným zprostředkovává odborný i osobnostní posun a my jsme potěšeni, že výuku učitelů, kteří se vzdělávají v zahraničí, pozitivně ohodnotila i prosincová kontrola České školní inspekce.

Školáci se utkali v Konverzační olympiádě v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 se konalo školní kolo Konverzační olympiády v anglickém jazyce. Žáci soutěžili v kategoriích I. A (6. -7. ročník) a II. A (8. – 9. ročník). Olympiáda se skládala ze dvou částí – poslechové a konverzační. A jak vše dopadlo?  

Evropská unie by se bez angličtiny domlouvala španělsky

Velká Británie odchází z Evropské unie, ale angličtina zůstává. Angličtinu má přitom jako jeden ze svých dvou oficiálních jazyků pouze nejmenší člen Evropské unie, půlmilionová Malta. V Irsku se sice anglicky mluví, ale podle ústavy je oficiálním jazykem irština.

Ostravská interpretka a hudební skladatelka Elis bojuje o Eurovizi

/ROZHOVOR/ Česká televize pořádá tento rok už potřetí - „on-line“ národní kolo na Eurovision Song Contest (ESCZ), z něhož vzejde nový zástupce České republiky na tuto prestižní pěveckou soutěž, která se uskuteční na jaře v Rotterdamu. V českém semifinále je sedm účastníků. Vítěz bude oznámen začátkem února.

Active English Week na ZŠ Mikuláše z Husi

Žáci osmých a devátých tříd si i letos mohli zpestřit adventní čas netradiční výukou angličtiny. V týdnu od 9.prosince totiž opět probíhal na naší škole Active English Week – již tradiční projekt, který naše škola každoročně organizuje pro žáky ve spolupráci s jazykovou agenturou Sidas. Jedná se o výuku angličtiny s rodilými mluvčími.

Světovou organizaci angličtinářů povede Češka

Prezidentkou největší mezinárodní organizace sdružující učitele angličtiny bude od jara roku 2021 Gabriela Klečková z Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Stane se tak první Češkou v čele této organizace.

Učitelky z „Metelkárny“ získaly v cizině cenné zkušenosti

ZŠ Metelkovo náměstí v Teplicích si rozšiřovala obzory s Erasmem +. Tento program se zaměřuje na vzdělávání dospělých. Cílem je zlepšit jazykové dovednosti vyučujících, získat nové metodické postupy, zatraktivnit vyučování a rozšířit zavádění metody CLIL do výuky.

Markéta Šťastná: S dětmi život víc žiji, víc prožívám a víc si uvědomuji

Narodila jsem se 5. května 1988 ve Vansdorfu, vystudovala jsem Evropskou obchodní akademii v Děčíně a můj první job a první reálný kontakt s anglickým jazykem byl na pozici obchodní zástupkyně pro zahraničí v prodeji nožů. Uvědomila jsem si, že se chci více věnovat jazyku a také mě ve škole nejvíc bavily výchovy (hudební, výtvarná, tělesná) a chtěla jsem pracovat s dětmi, ne v obchodním prostředí po vzoru rodičů. A tak jsem vystudovala pedagogiku na vysoké škole v Ústí nad Labem.

Angličtina bez obav na ZŠ Heřmanův Městec

Jazyková výbava je dnes samozřejmou součástí vzdělání a všeobecného rozhledu. Nejen děti, ale i dospělí se často jazyk stydí použít v praxi, nevěří si a bojí se mluvit s chybami. Na Základní škole Heřmanův Městec se snažíme, aby děti byly angličtinou obklopeny ze všech stran a považovaly komunikaci v cizím jazyce za běžnou věc.

Mladoboleslavská 1. ZŠ si rozšiřuje obzory s Erasmem

Základní škola Mladá Boleslav, Komenského nám. 76 – je od září letošního roku zapojena do mezinárodního projektu ERASMUS+ v programu školního vzdělávání. Je to již náš čtvrtý projekt tohoto typu – dříve Comenius. Do projektu pod názvem: „Inkluze skrz umění“ je zapojeno celkem 6 škol – kromě naší školy jsou to školy z Řecka, Finska, Lotyšska, Španělska a Chorvatska. Komunikačním jazykem je anglický jazyk.

Tip na pátek 15. listopadu: František Emmert v Knihcentru

František Emmert je spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách. Věnuje se především české historii 20. století. Od roku 2003 publikoval pětadvacet knih, z nichž některé se dočkaly dotisků, prestižních ocenění či překladů do angličtiny. 

František Emmert v Knihcentru

František Emmert je spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách. Věnuje se především české historii 20. století. Od roku 2003 publikoval pětadvacet knih, z nichž některé se dočkaly dotisků, prestižních ocenění či překladů do angličtiny. 

Halloween party v čimelické škole

Ve čtvrtek 31. října se uskutečnila v ZŠ Čimelice již tradiční akce Halloween party, kterou připravují v rámci výuky angličtiny paní učitelky s žáky 8. a 9. třídy pro jejich mladší spolužáky.

Dnešní Halloween pořádá škola pro celý Sokolov

Škola Mánesova v Sokolově pořádá dnes, v pátek 1. listopadu, od 18 hodin tradiční halloweenskou oslavu. Ta bude v režii skotského učitele angličtiny Iana Fleminga a mohou na ni přijít rodiče i děti z celého Sokolova.

Tomáš Hoskovec: Rock je víc než hudba. Je to životní postoj a optimismus

Tomáš Hoskovec, oblíbený učitel na českolipském gymnáziu, říká: „Nejen ve škole nejlépe funguje důvěra, partnerství a víra, že to, co děláme, dává smysl.“ O mladých muzikantech a Hoskovcově Škole rocku jste si mohli přečíst v týdeníku Českolipsko, který vyšel ve středu 16. října.

Základní škola Prokopa Velikého vyučuje angličtinu od první třídy

Základní škola Prokopa Velikého, tedy 3. základní škola Kolín, pracuje podle vzdělávacího programu Tvořivé učení. Stala se jednou z 25 škol z ČR, které byly vybrány ke spolupráci na projektu Tvořivá škola - střediska činnostního učení. Je školou, která věnuje systematickou péči dětem s vývojovými poruchami učení.

ROZHOVOR: V Indii se může běloch hned stát i ředitelem školy

Jana Macková z Litomyšle strávila dva měsíce v indickém státě Bihár, kde čeští křesťané uprostřed polí postavili školu. Odjela do Indie učit angličtinu, ale nakonec dělala vše, co bylo potřeba – od drobných oprav až po práci ředitelky školy.

Cílem projektu Edison je poznání jiných kultur a aktivizace znalostí angličtiny

/FOTOGALERIE/ V týdnu od 30. září do 4. října. byla výuka na Základní škole Kamenná stezka v Kutné Hoře multikulturní. Svou zemi a kulturu tam díky organizaci AIESEC představilo sedm studentů z Ukrajiny, Gruzie, Turecka, Maroka, Jordánska, Indonésie a Hongkongu. Žáci 'Kamenky' si pro studenty, kteří v České republice stráví celkem šest týdnů na různých školách, rovněž připravili prezentace - o sobě, své škole, městě i zemi.

V Hodoníně na gymnáziu hostí studenty z pěti zemí

Hodonín – Gymnázium Hodonín hostí v těchto dnech studenty pěti partnerských škol z Finska, Německa, Litvy, Chorvatska a Slovinska. „Tématem našeho projektu V zdravém těle zdravý duch je zdravý životní styl, pracovním jazykem je angličtina,“ uvedla koordinátorka a hodonínská pedagožka Veronika Benešová.

Učitelky ze školky Láň absolvovaly jazykový kurz

Vzdělávaní v cizích jazycích je nesmírně důležité, obzvlášť v dnešní době, kdy se bez cizího jazyku téměř neobejdeme. Své o tom vědí i vyučující v rychnovské školce Láň. Učitelky mají za sebou intenzivní kurz angličtiny, který se konal v Česku i zahraničí.

Děti z Pražské zažily Evropský den jazyků jinak

Již poosmnácté se po celé Evropě slavil, jako každoročně 26. září, Evropský den jazyků (EDJ). Cílem akce, kterou odstartovala v roce 2001 Rada Evropy společně s Evropskou unií, je propagovat jazykovou pestrost a výuku cizích řečí. Do letošního ročníku se jako každoročně zapojily i děti ze základní školy Pražská. V případě šestých a sedmých tříd probíhala výuka v angličtině.

OBRAZEM: Mladí z kulturně odlišných zemí bourali předsudky

Pelhřimov – Poznali kulturu sedmi většinou poněkud exotických zemí, procvičili v reálných situacích konverzaci v angličtině, případně v ruštině. To přinesl žákům Základní školy Komenského Pelhřimov týdenní pobyt sedmi vysokoškoláků a vysokoškolaček z Albánie, Indie, Thajska, Ruska, Gruzie, Jordánska a Turecka, který se uskutečnil v týdnu od 30. září do 4. října.

Na Pražské oslavili Evropský den jazyků. Výukou v angličtině a němčině

Znojmo - Žáci ze znojemské základní školy v Pražské ulici se zapojili do oslav Evropského dne jazyků. „V šestých a sedmých třídách měly děti výuku v angličtině, osmáci a deváťáci si vyzkoušeli výuku v němčině,“ uvedla jedna z organizátorek Andrea Valová. Jak dodala, žáky potěšilo, že si při této příležitosti mohli vyzkoušet i nové tablety.

Play For Change: Muzikanti z celého světa, spojte se!

/VIDEO/ Jak přeložit Play For Change? Je to slovní hříčka. „Change“ jsou v americké angličtině drobné, a v tom případě by název tohoto projektu zněl: Hrát za drobáky. Je tu však ještě důležitější výklad.

Ostrava bude mít v centru města americký koutek

Americký velvyslanec v Česku, shodou okolností také jmenovec slavného spisovatele, Stephen King otevře v pátek 20. září v 15 hodin v ústřední ostravské knihovně (u Sýkorova mostu) oddělení s názvem American Corner.    

Cizí jazyky nečiní žákům problém. Kvalitu výuky ale snižuje nedostatek učitelů

Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo němčiny na druhém stupni základních škol nevystudovala pedagogický obor s tímto zaměřením. Znalosti a dovednosti školáků v cizích jazycích jsou ale i přes nedostatky ve výuce na dobré úrovni. Vyplývá to z aktuální zprávy České školní inspekce (ČŠI) o rozvoji jazykové gramotnosti ve školách.

Žáci převzali jazykové certifikáty. Složili zkoušky Cambridge

Znojmo - Devatenáct žáků dvou znojemských škol převzalo na radnici osvědčení o úspěšném složení zkoušek z angličtiny. „Pět žáků z Pražské a čtrnáct z ulice Mládeže úspěšně složilo různé úrovně zkoušky Cambridge prokazující jejich znalosti,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Naši prvňáci: Břeclavská škola v Slovácké ulici má na logiku zaměřené třídy

Břeclav /FOTOGALERIE/ - Chceme učit to, co je důležité pro život. Tímto heslem se řídí pedagogický sbor základní školy v Slovácké ulici v Břeclavi. Školu s více než čtyřicetiletou tradicí navštěvuje celkem 720 žáků a letos otevřela tři první třídy. Jedna z nich se specializuje na rozšířenou výuku matematiky, angličtiny, logiky a osobnostního rozvoje.

Učitelé z táborské průmyslovky trénovali v zahraničí angličtinu

Tábor - Sedm pedagogů táborské průmyslové školy se o letních prázdninách 2019 zúčastnilo čtrnáctidenních jazykových a metodologických kurzů v zahraničí. Celý projekt proběhl v rámci programu Erasmus+ školní vzdělávání (KA1). Cílem projektu bylo především zkvalitnění poskytovaného jazykového vzdělávání a zatraktivnění výuky na škole.

Děti za pět dnů procestovaly celý svět

Z České republiky do Španělska, ze Španělska do Velké Británie, odtud do Nigérie a nakonec na Havaj. Takové putování si užily děti na příměstském táboře Letní angličtina, který organizovalo holešovské Středisko volného času TYMY.

Děti si užily týden s angličtinou a divadlem

Písek – V dětské galerii Sladovna se v týdnu od 29. července do 2. srpna konal letošní již druhý prázdninový příměstský tábor, který byl tentokrát zaměřený na výuku anglického jazyka a také na pohyb a divadlo.

Táborští žáci se ocitli v roli učitelů

Tábor /ROZHOVOR/ – Na několika táborských základních školách se v květnu a v červnu v rámci aktivit Místního akčního plánu uskutečnily jazykové dílny s rodilými mluvčími.