Jana Macková z Litomyšle strávila dva měsíce v indickém státě Bihár, kde čeští křesťané uprostřed polí postavili školu. Odjela do Indie učit angličtinu, ale nakonec dělala vše, co bylo potřeba – od drobných oprav až po práci ředitelky školy.
/FOTOGALERIE/ V týdnu od 30. září do 4. října. byla výuka na Základní škole Kamenná stezka v Kutné Hoře multikulturní. Svou zemi a kulturu tam díky organizaci AIESEC představilo sedm studentů z Ukrajiny, Gruzie, Turecka, Maroka, Jordánska, Indonésie a Hongkongu. Žáci 'Kamenky' si pro studenty, kteří v České republice stráví celkem šest týdnů na různých školách, rovněž připravili prezentace - o sobě, své škole, městě i zemi.
Hodonín – Gymnázium Hodonín hostí v těchto dnech studenty pěti partnerských škol z Finska, Německa, Litvy, Chorvatska a Slovinska. „Tématem našeho projektu V zdravém těle zdravý duch je zdravý životní styl, pracovním jazykem je angličtina,“ uvedla koordinátorka a hodonínská pedagožka Veronika Benešová.
Vzdělávaní v cizích jazycích je nesmírně důležité, obzvlášť v dnešní době, kdy se bez cizího jazyku téměř neobejdeme. Své o tom vědí i vyučující v rychnovské školce Láň. Učitelky mají za sebou intenzivní kurz angličtiny, který se konal v Česku i zahraničí.
Již poosmnácté se po celé Evropě slavil, jako každoročně 26. září, Evropský den jazyků (EDJ). Cílem akce, kterou odstartovala v roce 2001 Rada Evropy společně s Evropskou unií, je propagovat jazykovou pestrost a výuku cizích řečí. Do letošního ročníku se jako každoročně zapojily i děti ze základní školy Pražská. V případě šestých a sedmých tříd probíhala výuka v angličtině.
Pelhřimov – Poznali kulturu sedmi většinou poněkud exotických zemí, procvičili v reálných situacích konverzaci v angličtině, případně v ruštině. To přinesl žákům Základní školy Komenského Pelhřimov týdenní pobyt sedmi vysokoškoláků a vysokoškolaček z Albánie, Indie, Thajska, Ruska, Gruzie, Jordánska a Turecka, který se uskutečnil v týdnu od 30. září do 4. října.
Znojmo - Žáci ze znojemské základní školy v Pražské ulici se zapojili do oslav Evropského dne jazyků. „V šestých a sedmých třídách měly děti výuku v angličtině, osmáci a deváťáci si vyzkoušeli výuku v němčině,“ uvedla jedna z organizátorek Andrea Valová. Jak dodala, žáky potěšilo, že si při této příležitosti mohli vyzkoušet i nové tablety.
/VIDEO/ Jak přeložit Play For Change? Je to slovní hříčka. „Change“ jsou v americké angličtině drobné, a v tom případě by název tohoto projektu zněl: Hrát za drobáky. Je tu však ještě důležitější výklad.
Americký velvyslanec v Česku, shodou okolností také jmenovec slavného spisovatele, Stephen King otevře v pátek 20. září v 15 hodin v ústřední ostravské knihovně (u Sýkorova mostu) oddělení s názvem American Corner.
Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo němčiny na druhém stupni základních škol nevystudovala pedagogický obor s tímto zaměřením. Znalosti a dovednosti školáků v cizích jazycích jsou ale i přes nedostatky ve výuce na dobré úrovni. Vyplývá to z aktuální zprávy České školní inspekce (ČŠI) o rozvoji jazykové gramotnosti ve školách.
Znojmo - Devatenáct žáků dvou znojemských škol převzalo na radnici osvědčení o úspěšném složení zkoušek z angličtiny. „Pět žáků z Pražské a čtrnáct z ulice Mládeže úspěšně složilo různé úrovně zkoušky Cambridge prokazující jejich znalosti,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.
Břeclav /FOTOGALERIE/ - Chceme učit to, co je důležité pro život. Tímto heslem se řídí pedagogický sbor základní školy v Slovácké ulici v Břeclavi. Školu s více než čtyřicetiletou tradicí navštěvuje celkem 720 žáků a letos otevřela tři první třídy. Jedna z nich se specializuje na rozšířenou výuku matematiky, angličtiny, logiky a osobnostního rozvoje.
Tábor - Sedm pedagogů táborské průmyslové školy se o letních prázdninách 2019 zúčastnilo čtrnáctidenních jazykových a metodologických kurzů v zahraničí. Celý projekt proběhl v rámci programu Erasmus+ školní vzdělávání (KA1). Cílem projektu bylo především zkvalitnění poskytovaného jazykového vzdělávání a zatraktivnění výuky na škole.
Z České republiky do Španělska, ze Španělska do Velké Británie, odtud do Nigérie a nakonec na Havaj. Takové putování si užily děti na příměstském táboře Letní angličtina, který organizovalo holešovské Středisko volného času TYMY.
Ve školním roce 2019/2020 se do programu YES, I DO zapojilo osm středních škol zřizovaných krajem. Je mezi nimi 4. Střední škola průmyslová, Krnov i 5. Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Bruntál.
Písek – V dětské galerii Sladovna se v týdnu od 29. července do 2. srpna konal letošní již druhý prázdninový příměstský tábor, který byl tentokrát zaměřený na výuku anglického jazyka a také na pohyb a divadlo.
Vyškov – Do kurzů počítačové gramotnosti a angličtiny pro důchodce se mohou zájemci přihlásit od dvanáctého do třicátého srpna v Knihovně Karla Dvořáčka.
Tábor /ROZHOVOR/ – Na několika táborských základních školách se v květnu a v červnu v rámci aktivit Místního akčního plánu uskutečnily jazykové dílny s rodilými mluvčími.
/ROZHOVOR/ Jde si za svým. Je ochotna vydržet ústupky. I pro profesionálního basketbalistu ten nejhorší trest: nehrát soutěžní zápasy. Česká reprezentantka Veronika Voráčková celý rok po „útěku“ na americkou univerzitu jenom trénovala. A stát bude na klubové scéně až do prosince.
Brno - Fotbal se stal jejich životní náplní. Proslavil je, vydělali si jím peníze a také po konci profesionální kariéry u něho zůstali. Bývalí prvoligoví fotbalisté Petr Švancara a Luboš Kalouda teď poskytují své zkušenosti dětem prostřednictvím kempů.
/ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jde si za svým. Je ochotna vydržet ústupky. I pro profesionálního basketbalistu ten nejhorší trest: nehrát soutěžní zápasy. Česká reprezentantka Veronika Voráčková celý rok po „útěku“ na americkou univerzitu jenom trénovala. A stát bude na klubové scéně až do prosince.
Český Krumlov - Příprava na celostátní kolo lesnické soutěže YPEF se vyplatila, trojice studentek krumlovského gymnázia Anna Mičanová, Karolína Míčková a Jolana Hurná skončily v Kostelci nad Černými lesy třetí.
Kosmonosy - Soukromá školka v Kosmonosích Na Kopečku funguje již sedmým rokem. Jediná třída s počtem 22 dětí poskytuje pedagogům dostatek prostoru pro individuální přístup. Školku navštěvují děti od 3 do 7 let, proto musí být program různorodý, aby vyhovoval všem.
Neúspěšnost v maturitních písemných pracích z češtiny letos opět stoupla. Nezvládlo je 5,3 procenta středoškoláků, kteří zkoušku dělali poprvé. Je to o 1,8 procentního bodu více než loni. Více studentů oproti loňsku propadlo i ze slohu v cizích jazycích. Nejvíce si pohoršili u němčiny, kde jich písemnou zkoušku nesložila pětina. V nejoblíbenější angličtině nenapsalo práci úspěšně 2,3 procenta maturantů. Vyplývá to z analýzy výsledků písemných prací, kterou na svém webu zveřejnil Cermat.
Adamov /FOTOGALERIE/ – Nejdůležitější při práci s dětmi je respekt k jejich potřebám. Proto v adamovské mateřské škole v ulici Petra Jilemnického vycházejí ze školního vzdělávacího programu Hrajeme si a poznáváme. „To je vlastně základ našeho snažení. Předat dětem poznání, vědomosti a dovednosti prostřednictvím hry,“ uvedla ředitelka tamní mateřské školy Taťána Píchová.
Zkoušky Cambridge English jsou nejrozšířenější jazykové certifikáty na světě. A právě těmito zkouškami prošly v únoru páťáci Třídy Prostějov, která je součástí Základní školy Železného. Žáci této třídy mají rozšířenou výuku anglického jazyka.
Mladá Boleslav - Už několik let jezdí žáci třetího ročníku na praxi do Anglie a do Irska v rámci projektu Erasmus +. Díky tomu poznají nové prostředí, seznámí se s novými lidmi a s místními zvyky. Žáci získají mnoho nových neocenitelných zkušeností a především se zdokonalí v angličtině. To vše zcela zdarma, protože veškeré náklady jsou hrazeny z projektu.
Teplicko – Letos se začátkem května šest žáků druhého stupně ze ZŠ Dubí 2 zúčastnilo česko-německé soutěže v anglickém jazyce. Žáci vycestovali spolu se zástupci ZŠ v Košťanech a Postoloprtech do německého Chemnitz.
Znojmo – Sedmatřicet žáků z 9. tříd a jedna žákyně ze 4. třídy, Agáta Skybová, která je zařazena do programu individuální intervence pro nadané žáky a učí se angličtinu v sedmém ročníku, získalo jazykový certifikát o absolvování mezinárodní zkoušky z anglického jazyka Cambridge.
Tara Sennott vyrostla ve čtyřtisícovém městečku Sherborn ve státě Massachusetts ve Spojených státech, vystudovala film na univerzitě Northwestern ve státě Illinois a po ukončení studia dostala státní Fullbright grant umožňující vyučovat angličtinu v zahraničí. Tara Sennott tuto nabídku využila a díky tomu dnes učí angličtinu na místním všeobecném gymnáziu v Benešově.
Polná – V pátek 3. května se v polenském kině odehrála premiéra krátké divadelní pohádky s názvem The Big Beet – O veliké řepě, kterou si připravily mladé herečky Divadelního spolku Jiří Poděbradský ve spolupráci s polenskými Kašpary. Zábavnou formou ukázali divákům, že divadlu v anglickém jazyce porozumí každý. A kdo ne, tomu ho zahráli i česky.
Slyšeli jste již někdy o Toastmasters? Pokud se zajímáte o umění ovládat řečnické a prezentační schopnosti v anglickém jazyce a zároveň učit vést lidi, tak zcela jistě ano.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Michal Šidák je 14 let ředitelem Gymnázia a Střední odborné školy Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem, které velmi chátrá.
Vyškov – Učitelé vyškovských základních škol rozvinou své jazykové dovednosti v zahraničí. Díky dlouhodobým kurzům anglického jazyka, které potrvají až roku 2020. Znalosti následně uplatní při výuce.
Kostice /FOTOGALERIE/ - Mateřská škola Kostice má dlouholetou tradici. Stará budova školky, která leží přímo v centru obce, byla postavená už v roce 1910.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Byl to takový dětský sen. Z lepení modelů letadel to byl jen krok k létání, vypráví se smíchem Antonín Kuba z Aeroklubu Mladá Boleslav. Rekreační létání je v současné době relativně dostupné; leteckých škol není rozhodně málo, doby Svazarmu jako jediného místa pro létání jsou pryč. Oproti autoškole není létání zas až tak drahé, relativně vzato: pilotní průkaz na větroně začíná na 25 tisících korun.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Byl to takový dětský sen. Z lepení modelů letadel to byl jen krok k létání, vypráví se smíchem Antonín Kuba z Aeroklubu Mladá Boleslav. Rekreační létání je v současné době relativně dostupné; leteckých škol není rozhodně málo, doby Svazarmu jako jediného místa pro létání jsou pryč. Oproti autoškole není létání zas až tak drahé, relativně vzato: pilotní průkaz na větroně začíná na 25 tisících korun.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Byl to takový dětský sen. Z lepení modelů letadel to byl jen krok k létání, vypráví se smíchem Antonín Kuba z Aeroklubu Mladá Boleslav. Rekreační létání je v současné době relativně dostupné; leteckých škol není rozhodně málo, doby Svazarmu jako jediného místa pro létání jsou pryč. Oproti autoškole není létání zas až tak drahé, relativně vzato: pilotní průkaz na větroně začíná na 25 tisících korun.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Byl to takový dětský sen. Z lepení modelů letadel to byl jen krok k létání, vypráví se smíchem Antonín Kuba z Aeroklubu Mladá Boleslav. Rekreační létání je v současné době relativně dostupné; leteckých škol není rozhodně málo, doby Svazarmu jako jediného místa pro létání jsou pryč. Oproti autoškole není létání zas až tak drahé, relativně vzato: pilotní průkaz na větroně začíná na 25 tisících korun.
/ROZHOVOR/ Odchovanec přerovského hokeje Jiří Běhal si v uplynulé sezoně užil trošku hokejové exotiky. Tak třeba vesnický zimní stadion mezi stodolami v Rumunsku, zrádná maďarština, také ale nové služební auto, dvojnásobně vyšší plat nebo bydlení s kamarádem Jakubem Ižackým.