Kreativ

ŠTÍTEK: angličtina

Schillerová vs. angličtina. Češi dostali novou munici a zaplnili internet vtipy

Článek Hospodářských novin o neúčasti české ministryně financí Aleny Schillerové na videokonferencích o rozdělování peněz kvůli nedostatečné angličtině a následný úprk ministryně před anglicky položenou otázkou reportérky CNN Prima News pobavil i pobouřil uživatele internetu. Jedni vtipkují, druzí žádají na tak důležitý post kvalifikovanější osobu.

Jan Vaněček: Wintonovo dítě. Příběh židovské dívky

Paní doktorku Ruth Hálovou jsem znal dvanáct let. Narodila se (v roce 1926) v Českém Krumlově manželům Adlerovým. Rád jsem ji občas navštívil v jejím domku v Holubově pod Kletí, kde pobývala, a se zájmem jsem vždy naslouchal jejímu zajímavému vyprávění. Třeba o tom, jak jako dítě pociťovala touhu vidět moře.

Škola trénuje angličtinu s rodilými mluvčími

Na konci února navštívili kosteleckou obchodní akademii čtyři dobrovolníci z rychnovského centra OKO - Dean z Velké Británie, Tamara z Gruzie, Gabriela ze španělského ostrova Tenerife a Jannik z Německa.

Britského učitele očarovalo Znojemsko. Moravského patriota štve jen letní vedro

Pochází z města Shefford ve Velké Británii, které leží asi hodinu severně od Londýna. Do České republiky se dvaapadesátiletý učitel angličtiny Alan Leath dostal před pětadvaceti lety kvůli práci. A už tu zůstal. Nejen obyvatelé Znojma znají Brita, který už obstojně umí česky, jako kantora, ale také sportovního rybáře i vášnivého návštěvníka koncertů. „Původně jsem vůbec nechtěl být učitelem, ale nakonec jsem si doplnil pedagogické vzdělání. Zpočátku jsem učil v Britnánii, ale dnes už bych to dělat nechtěl,“ říká Leath.

Projekt EDISON na naší škole

V týdnu od 17. do 22. února hostila naše škola čtyři stážistky z různých zemí světa. Z největší dálky, až z Indonésie, přiletěla Maria. Nejmladší ze studentek byla Olha z Ukrajiny, která si svým přátelským přístupem získala nejvíce sympatií u dětí. Další ze studentek Nutsa přiletěla z Gruzie a poslední Rubina z Arménie.  

Jako Charlie Chaplin. Student přijel na hodinu angličtiny

Na naši pravidelnou hodinu angličtiny za mnou v pátek dorazil student v masce Charlieho Chaplina. Do Staré Říše jel autobusem z Telče, kde se předtím zúčastnil masopustního průvodu. Ten pořádalo tamní gymnázium spojené se střední školou. Průvod došel i na náměstí Zachariáše z Hradce.

Nejlepší angličtinář je z Brna. Překonal konkurenci v Česku i ve světě

Americké nebo britské seriály sleduje zásadně v originálním znění. Výjimkou není ani jeho oblíbený Star Trek. Netrápí se pátráním po správně načasovaných titulcích. Nepotřebuje je. Filip Štolfa z brněnského Lerchova gymnázia je nejlepším angličtinářem v Česku. V jazykové soutěži Best in English obsadil první místo na republikovém žebříčku a zároveň čtvrté místo na světě.

Erasmus jako skvělá příležitost pro další profesní rozvoj

Člověk se učí celý život. Jednoduchá fráze, kterou používá mnoho z nás. Možnost vrátit se alespoň na pár dní v čase do studentských let a života jsem dostal ve svém devátém roce praxe učitele na Základní škole Olomouc Heyrovského díky programu Erasmus +, který plně financuje Evropská Unie a přispívá k dalšímu vzdělávání pedagogických pracovníků.

FOTO: Erasmus umožňuje studentům i učitelům vzdělávat se v Evropě

Gymnázium Děčín vstupuje do nového desetiletí s třemi probíhajícími projekty programu Erasmus Plus. Ty jsou podpořeny granty od Evropské Unie a umožňují našim učitelům a studentům vzdělávat se v Evropě. Jsou jedinečnou příležitostí, která všem zapojeným zprostředkovává odborný i osobnostní posun a my jsme potěšeni, že výuku učitelů, kteří se vzdělávají v zahraničí, pozitivně ohodnotila i prosincová kontrola České školní inspekce.

Školáci se utkali v Konverzační olympiádě v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 se konalo školní kolo Konverzační olympiády v anglickém jazyce. Žáci soutěžili v kategoriích I. A (6. -7. ročník) a II. A (8. – 9. ročník). Olympiáda se skládala ze dvou částí – poslechové a konverzační. A jak vše dopadlo?  

Evropská unie by se bez angličtiny domlouvala španělsky

Velká Británie odchází z Evropské unie, ale angličtina zůstává. Angličtinu má přitom jako jeden ze svých dvou oficiálních jazyků pouze nejmenší člen Evropské unie, půlmilionová Malta. V Irsku se sice anglicky mluví, ale podle ústavy je oficiálním jazykem irština.

Ostravská interpretka a hudební skladatelka Elis bojuje o Eurovizi

/ROZHOVOR/ Česká televize pořádá tento rok už potřetí - „on-line“ národní kolo na Eurovision Song Contest (ESCZ), z něhož vzejde nový zástupce České republiky na tuto prestižní pěveckou soutěž, která se uskuteční na jaře v Rotterdamu. V českém semifinále je sedm účastníků. Vítěz bude oznámen začátkem února.

Active English Week na ZŠ Mikuláše z Husi

Žáci osmých a devátých tříd si i letos mohli zpestřit adventní čas netradiční výukou angličtiny. V týdnu od 9.prosince totiž opět probíhal na naší škole Active English Week – již tradiční projekt, který naše škola každoročně organizuje pro žáky ve spolupráci s jazykovou agenturou Sidas. Jedná se o výuku angličtiny s rodilými mluvčími.

Světovou organizaci angličtinářů povede Češka

Prezidentkou největší mezinárodní organizace sdružující učitele angličtiny bude od jara roku 2021 Gabriela Klečková z Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Stane se tak první Češkou v čele této organizace.

Učitelky z „Metelkárny“ získaly v cizině cenné zkušenosti

ZŠ Metelkovo náměstí v Teplicích si rozšiřovala obzory s Erasmem +. Tento program se zaměřuje na vzdělávání dospělých. Cílem je zlepšit jazykové dovednosti vyučujících, získat nové metodické postupy, zatraktivnit vyučování a rozšířit zavádění metody CLIL do výuky.

Markéta Šťastná: S dětmi život víc žiji, víc prožívám a víc si uvědomuji

Narodila jsem se 5. května 1988 ve Vansdorfu, vystudovala jsem Evropskou obchodní akademii v Děčíně a můj první job a první reálný kontakt s anglickým jazykem byl na pozici obchodní zástupkyně pro zahraničí v prodeji nožů. Uvědomila jsem si, že se chci více věnovat jazyku a také mě ve škole nejvíc bavily výchovy (hudební, výtvarná, tělesná) a chtěla jsem pracovat s dětmi, ne v obchodním prostředí po vzoru rodičů. A tak jsem vystudovala pedagogiku na vysoké škole v Ústí nad Labem.

Angličtina bez obav na ZŠ Heřmanův Městec

Jazyková výbava je dnes samozřejmou součástí vzdělání a všeobecného rozhledu. Nejen děti, ale i dospělí se často jazyk stydí použít v praxi, nevěří si a bojí se mluvit s chybami. Na Základní škole Heřmanův Městec se snažíme, aby děti byly angličtinou obklopeny ze všech stran a považovaly komunikaci v cizím jazyce za běžnou věc.

Mladoboleslavská 1. ZŠ si rozšiřuje obzory s Erasmem

Základní škola Mladá Boleslav, Komenského nám. 76 – je od září letošního roku zapojena do mezinárodního projektu ERASMUS+ v programu školního vzdělávání. Je to již náš čtvrtý projekt tohoto typu – dříve Comenius. Do projektu pod názvem: „Inkluze skrz umění“ je zapojeno celkem 6 škol – kromě naší školy jsou to školy z Řecka, Finska, Lotyšska, Španělska a Chorvatska. Komunikačním jazykem je anglický jazyk.

Tip na pátek 15. listopadu: František Emmert v Knihcentru

František Emmert je spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách. Věnuje se především české historii 20. století. Od roku 2003 publikoval pětadvacet knih, z nichž některé se dočkaly dotisků, prestižních ocenění či překladů do angličtiny. 

František Emmert v Knihcentru

František Emmert je spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách. Věnuje se především české historii 20. století. Od roku 2003 publikoval pětadvacet knih, z nichž některé se dočkaly dotisků, prestižních ocenění či překladů do angličtiny. 

Halloween party v čimelické škole

Ve čtvrtek 31. října se uskutečnila v ZŠ Čimelice již tradiční akce Halloween party, kterou připravují v rámci výuky angličtiny paní učitelky s žáky 8. a 9. třídy pro jejich mladší spolužáky.

Dnešní Halloween pořádá škola pro celý Sokolov

Škola Mánesova v Sokolově pořádá dnes, v pátek 1. listopadu, od 18 hodin tradiční halloweenskou oslavu. Ta bude v režii skotského učitele angličtiny Iana Fleminga a mohou na ni přijít rodiče i děti z celého Sokolova.

Tomáš Hoskovec: Rock je víc než hudba. Je to životní postoj a optimismus

Tomáš Hoskovec, oblíbený učitel na českolipském gymnáziu, říká: „Nejen ve škole nejlépe funguje důvěra, partnerství a víra, že to, co děláme, dává smysl.“ O mladých muzikantech a Hoskovcově Škole rocku jste si mohli přečíst v týdeníku Českolipsko, který vyšel ve středu 16. října.

Základní škola Prokopa Velikého vyučuje angličtinu od první třídy

Základní škola Prokopa Velikého, tedy 3. základní škola Kolín, pracuje podle vzdělávacího programu Tvořivé učení. Stala se jednou z 25 škol z ČR, které byly vybrány ke spolupráci na projektu Tvořivá škola - střediska činnostního učení. Je školou, která věnuje systematickou péči dětem s vývojovými poruchami učení.