Poslední březnový týden strávila devatenáctičlenná skupina studentů domažlického Gymnázia J. Š. Baara v bavorském městečku Bad Kötzting, kde se společně s žáky tamějšího Gymnázia Benedikta Stattlera a s početnou výpravou z polského Řešova (Rzeszów) zúčastnili jednoho z projektů zařazených do programu Erasmus+.
/FOTOGALERIE/ Salátová okurka za desetikorunu, jahody za pětadvacet, rajčata za třicet a balíček paprik trikolora za devětatřicet korun. Nákup za stovku! I takové kuriozity lze zahlédnout na farmářských trzích ve středních Čechách. V současné době, kdy jsou ceny potravin, zvláště zeleniny a ovoce, nebývale vysoké, působí levné jahody či papriky na trhu jako návrat v čase.
/FOTOGALERIE/ Sto padesát jedna vzorků zkapalněného nachově modrého ovoce ze Slovácka a jedenáct likérů koštovali v sobotu návštěvníci restaurantu na náměstí Svobody v Buchlovicích. Stalo se tak při odloženém ročníku Berchtoldova koštu pálenek a likérů.
/FOTO/ Na místo rozkvetlých sadů, jen prázdná pláň se zbytky vyoraných pařezů. Smutný pohled, který se v těchto dnech nabízí na Znojemsku i dalších místech jižní Moravy. Pěstitele nutí k jejich likvidaci nízká výkupní cena obchodních řetězců a dovoz levného ovoce ze zahraničí.
Kamila byla od dětství nadšená sportovkyně. Pak ji ale potkalo to, co se stává spoustě z nás, když nastoupíme do zaměstnání, a to je převážně sedavé. S aktivním sportem navíc skončila. Tělo, které bylo zvyklé na pohybovou zátěž, ji najednou zradilo, a to bylo špatné. Kila šla pomalu, ale jistě nahoru, dokud se Kamila nerozhodla, že to už stačí. A vyhledala odbornou pomoc, protože s tou jde hubnutí nejlépe.
Už deset let se zabývá činností, která vyvolává na její tváři i tvářích lidí úsměv a dobrou náladu. Klára Sezgin (dívčím jménem Raušanová) má totiž firmu na výrobu ovocných, čokoládových a dortových kytic, ovocných bonboniér, muffinů a narozeninových dortů. A když před nedávnem přidala do sortimentu i uzeninové kytice se sýrem a čerstvou zeleninou, ten úsměv byl u mnohých ještě větší.
/FOTO/ K smutnému rozhodnutí dospěli farmáři z Velkých Bílovic na Břeclavsku. Pěstitelé čerstvé zeleniny a ovoce Josef a Ludmila Košťálovi se po víc jak třiceti letech rozhodli svou činnost ukončit. „Končí tím jedna obrovská kapitola našeho života, doba je nelehká, ale doufáme, že zůstanete věrní poctivým českým plodinám,“ vzkázali manželé svým odběratelům, jimiž v posledních letech byli hlavně jednotliví zákazníci.
Žluté 175 za kilo, červené za 135 a zelené za 125 korun. Ne, to nejsou ceny paprik v českých obchodech, tolik tato zelenina dnes stojí v Polsku. A podle ekonomů bude hůř.
O pomoci malým farmářům, která zvýhodňuje jednu formu vlastnictví a tím rozděluje zemědělskou veřejnost. Ale také o poklesu soběstačnosti v produkci zeleniny, ovoce a dalších zemědělských produktů mluví v rozhovoru pro Deník předseda představenstva Zemědělského svazu Uherské Hradiště Martin Moulis.
Exotické ovoce dovezené expresně přímo z Afriky mohli Plzeňané ochutnat a zakoupit si o víkendu v obchodním centru Plaza. Již tradiční Africké trhy nabídly široký sortiment čerstvého ovoce, které se díky letecké přepravě dostalo od afrických farmářů na prodejní stánky v Plzni už za pár dní.
Vůně švestek, durancií, meruněk, hrušek, jablek a dalšího ovoce se linula v sobotu večer všemi sály ve společenském a kulturním centru Staré Město. V režii občanského sdružení Spolek přátel slivovice (SPS) Staré Město se tam konal jednadvacátý ročník koštu slivovice.
Lehká a zdravá snídaně, co nasytí a nastartuje váš den? To je tapiokový pudink s ovocem. Možná znáte ten z obchodů, kde vás malá sklenička vyjde poměrně draho. Vyzkoušet však můžete domácí verzi podle receptu z food stories blogu Lindy Pazderové, kdy si nandáte kolik chcete, a navíc vás vyjde opravdu levně.
Bylo to první zahraniční soustředění fotbalové Líšně v historii klubu. A hned v prosluněném Turecku, které aktuálně třetímu celku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY učarovalo. „Všichni kluci si to pochvalovali. Pokud se klub i příští rok rozhodne pro nějaké soustředění, tak to bude jedna z velkých možností,“ hodnotí líšeňský kouč Milan Valachovič. Deník Rovnost vybral pět zajímavostí o týdenní přípravě v milionovém městě Antalyi.
/FOTO/ Nejen ze Slovácka, Valašska nebo Slovenska může být kvalitní slivovice. Dobrou pálenku umí i pěstitelé z Podkrkonoší. Milan Brejtr z Malých Svatoňovic si nechává vypálit kořalku z ovoce nasbíraného ve vlastním sadu. Ze švestek, jablek nebo ringlí.
Lahodná italská pochoutka se sice kvůli sýru mascarpone řadí mezi nejtučnější dezerty, ovšem když trochu obměníte suroviny a použijete zdravé ovoce, výčitky mohou jít stranou. Tiramisu s jablky dodá energii a zároveň uspokojí mlsné jazýčky. Použila jsem kulatou formu na pečení o průměru 27 cm.
Rubín, Šampion, Jonagold a další oblíbené odrůdy jablek vloni sklidili ovocnáři ze sadů ve Vilémově na Olomoucku. Letos, od počátku ledna bezmála 16 hektarů jabloňových stromů kompletně vymýtili. Taky 8 hektarů višní a hektar rybízu.
Jak zhubnout pět kilo za týden? Nebo aspoň deset kilo za měsíc? Určitě existuje spousta diet, které tohle dokáží. Lidé obvykle hledají tu nejúčinnější dietu na světě, která bude možná drastická, ale každopádně rychlá. Na chvíli zatnout zuby a vydržet odříkání: ideální je dieta na týden, maximálně na 14 dní.
Mražené pizzy, hotové polévky, ale i zmrzlina či nejrůznější koláče a zákusky. To vše lze zařadit mezi takzvané ultra zpracované potraviny, bez nichž si řada lidí svůj život neumí představit. Tato strava s sebou ale nese řadu negativ. Podle nejnovější studie by přitom měly být na pozoru především ženy, a to kvůli souvislosti mezi častou konzumací ultra zpracovaných potravin a rakovinou vaječníků.
Čísla informující o počtu nemocných s chřipkou a respiračními infekcemi jsou stejná jako v minulém týdnu, zhruba 1300 pacientů na sto tisíc obyvatel. Nemocnost je tak stále významná. Nejvíce postižených je ve skupině předškolních dětí, k mírnému nárůstu opět došlo u školáků.
Nepít je umění. Tak zní motto Suchého února, výzvy, která od roku 2013 nabádá Čechy, aby celý jeden (nejkratší) měsíc v roce abstinovali. Jak se nám v tom daří? Nám, kteří mezi obyvateli padesáti sledovaných zemí světa dlouhodobě pijeme první ligu?
/FOTOGALERIE/ Chuť, lákavé aroma a sílu 378 soutěžních vzorků slivovic, meruňkovic, kalvádosů, hrušek, oskerušovic, letních směsí a ovoce, ale také domácích likérů přišli o třetím lednovém sobotním odpoledni do kulturního domu v Nedakonicích ochutnat milovníci destilátů ušlechtilého pálenkové nápoje Slovácka.
Průhlednou tekutinu má nalitou ve skleničkách skupina mladíků v kulturním domě v Mikulčicích na Hodonínsku. Nejprve k ní přivoní a pak teprve vzorek takzvaně olíznou. Vůně pálenky je tady zřetelná. „Kterou dáme?" ptá se o kus dál muž svého kamaráda.
Dvaapadesát odborně zdatných znalců a znalkyň fajnovostí destilátů posuzovalo o první lednovém pátečním večeru v nedakonickém kulturním domě křišťálově průzračné pálenky z nachově modrých plodů švestek a durancií, letního ovoce, ale také sladkých alkoholický likérů, ochucených ovocem, bylinkami či jinými plody.
Namazané, posypané ovocem anebo jen tak samotné. Ať už budete lívance z batátů servírovat jakkoliv, nepochybně zachutnají všem členům domácnosti. Příprava je snadná, tak s chutí do toho.
Nevesele mohou vánoční svátky skončit pro ty, kdo se snaží dojíst všechny dobroty, nachystané na Štědrý den. Nejen kvůli špatné přípravě pokrmů nebo nevhodnému skladování kulinářských skvostů může jídlo způsobit nemalé zažívací obtíže. Každá potravina má prostě svou trvanlivost a tu je dobré respektovat.
Kromě voňavého cukroví, řízků, rybí polévky a bramborového salátu si většina domácností neumí představit vánoční hody ani bez čerstvého ovoce. Jeho vánoční nákup před rokem 1989 máme nejspíš ještě pořád v paměti jako boj o poslední nepodpultové kousky v nekonečných frontách. V ještě hlubší minulosti se snažili poptávku na drahé a vzácné zboží využít obchodníci jak se dalo, trhákem a důvodem k vynalézavosti byly zejména banány.
O tradičních způsobech sušení ovoce na Valašsku se bude ve středu a ve čtvrtek mluvit na zámcích ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Slova se ujme odbornice na dané téma, Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko.
Můry z rodu Calyptra budí vášně nejen u entomologů po celém světě. Je to hlavně tím, že si rády pochutnají i na lidské krvi, a to podle všeho jako jediné z můr. Od tohoto faktu už pak nebylo daleko ke vzniku mnoha legend a mýtů, které s těmito tvory souvisí. Včetně těch, že napadený jedinec může utrpět vážnou újmu na zdraví.
Za dvacet korun třeba i tři kilogramy. Nápad prodeje bedýnky s mixem zbylého ovoce a zeleniny odstartoval v loňském roce řetězec Lidl. Vzápětí se přidaly markety Penny a Albert. Nyní stejnou myšlenku realizují lidé v malých prodejnách. A slaví úspěch.
/FOTO/ Za dvacet korun třeba i tři kilogramy. Nápad prodeje bedýnky s mixem zbylého ovoce a zeleniny odstartoval v loňském roce řetězec Lidl. Vzápětí se přidaly markety Penny a Albert. Nyní stejnou myšlenku realizují lidé v malých prodejnách, a to i na Orlickoústecku. A slaví úspěch.
Konzumace rostlinné stravy bohaté na zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny může u mužů snížit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku o více než pětinu. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na rozsáhlou studii amerických a jihokorejských vědců, kterým se ale nepodařilo potvrdit podobnou souvislost u žen.
Ve dnech 21. a 22. listopadu se v Integrované střední škole Slavkov u Brna konal kurz vyřezávání zeleniny a ovoce. Lektor kurzu pan Luděk Procházka z Czech carvingového studia v Benešově je propagátorem tohoto pozoruhodného gastronomického oboru a sám prvotřídní řezbář s řadou mezinárodních ocenění.
Proti Olomouci Kladno odehrálo možná nejlepší duel letošní sezony. Odveta na domácím ledě se Rytířům povedla na výbornou. Hlavními hvězdami sice byli dvougóloví Kubík s Klepišem, velmi dobrý obranný zákrok tělem musel předvést i sokolovský rodák Jiří Ticháček. „Moc hru tělem nevyhledávám, ale vím, že i to je potřeba. Musím se ještě zlepšit. Že se mi to tentokrát povedlo, to jsem rád,“ usmíval se nevysoký zadák.
S přicházející zimou o sobě opět dávají vědět divoká prasata v Hlubočkách. Rozrývají trávníky a začínají se stahovat do blízkosti zahrad za ovocem. Vedení obce po roce apeluje na obyvatele i chataře, aby plody neházeli za plot a neodváželi přebytky do lesa. Kvůli tomu se prasata budou stahovat blíže k vesnici.
Langoše s kefírem jsou hotové za pár minut a bez kynutí. Těsto chutná výborně i samotné, případně si ho můžete připravit také nasladko s džemem nebo oříškovým máslem a ovocem.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. Vybere si opravdu každý, malý i velký.
Dvě stě exponátů unikátních i běžných odrůd ovoce z valašských sadů a luk bude k vidění na zámku Vsetín v Muzeu regionu Valašsko. Tradiční podzimní výstava potrvá od čtvrtka 10. do neděle 13. listopadu, kdy ji zakončí přednáška Radoslava Vlka z Mendelovy univerzity Brno.
Přes 200 vzorků tradičních i novošlechtěných odrůd ovoce, v čele s opravdovými skvosty pěstovanými v první polovině minulého století, bude k vidění v rámci čtyřdenní výstavy, která proběhne od čtvrtku 27. do neděle 30. října v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Součástí je i přednáška předního tuzemského odborníka Radoslava Vlka z Mendelovy univerzity Brno.
V Babicích na Krájance se 23. října 2022 konala tradiční podzimní výstava místního Českého zahrádkářského svazu. Zájemci si mohli prohlédnout kolem 100 druhů ovoce a zeleniny od 38 vystavovatelů. Součástí akce byla i přednáška Ing. Zdeňka Pezy o chorobách a škůdcích na ovocných dřevinách a jejich ochraně.
Jablko je v současnosti považováno za běžné a celoročně dostupné ovoce. Možná až natolik běžné, že málokoho napadne, že i když na našem území lidé plody jabloní začali konzumovat již v pravěku, muselo uplynout ještě mnoho tisíciletí, než si jablko vydobylo své současné výsostné postavení v našem jídelníčku.
Ocenění MONETA Živnostník roku 2022 Zlínského kraje udělali odborná porota Zuzaně Forejtkové, která se věnuje sušení ovoce a zeleniny. Mezi firmami zvítězila a titul IBM Firma roku 2022 Zlínského kraje si odnesla společnost Aircraft Industries zabývající se výrobou, prodejem a servisem letounů L 410.
/ROZHOVOR/ Vše začalo jahodou a postupem času se přidalo dalších jedenáct příchutí. Osud svedl dohromady Vladimíra Wünsche a Vojtěcha Nováka, kteří se vrhli na ruční výrobu džemů pod značkou Zezem. Jejich receptura vychází z rodinné tradice a zároveň se snaží podporovat i lokální pěstitele, od kterých odebírají ovoce.
To nejlepší ze zahrad a polí místních pěstitelů představí o víkendu v pořadí již čtyřiadvacátý ročník Výstavy ovoce, zeleniny, medu a brambor Přibyslavska v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. „Vystavovatelé představují ve sklepení radnice ovoce a zeleninu ze svých zahrad, zemědělci zase soutěží o nejkvalitnější brambory. Pěstování brambor má na Přibyslavsku dlouholetou tradici, která je dána vhodnými přírodními podmínkami, ale i dobrou péčí,“ upřesnil místostarosta Michael Omes.
Vzhledem k vrcholící sezoně sklizně ovoce Celní úřad pro Jihočeský kraj upozorňuje na obecné zásady a zákonné povinnosti pro pěstitelské pálení. Pěstitelské pálení je podle definice zákona výrobou ovocných destilátů pro pěstitele. Tato činnost však má své zákonné povinnosti, které musí každý pěstitel dodržet, a to v souladu se zákonem o lihu.
Jeden z architektonických skvostů, sušárna ovoce postavená podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče, by mohla být v blízké budoucnosti součástí Naučné stezky Beskydské nebe na Horečkách na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Horečky by se nejen kvůli tomu mohly stát pro turisty přitažlivějším místem.
Jeden z architektonických skvostů, sušárna ovoce postavená podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče, by mohla být v blízké budoucnosti součástí Naučné stezky Beskydské nebe na Horečkách na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic na Novojičínsku. Horečky by se nejen kvůli tomu mohly stát pro turisty přitažlivějším místem.