Na Mikšíkově statku v Trstěnici u Litomyšle zavoněla v neděli švestková povidla. Rodina Kmoškova tady lidem ukázala, že ovoce se dá zpracovat i bez použití elektřiny. Švestky a jablka suší v roubené sušárně z roku 1844, kterou ke statku přenesli z Budislavi. Uvnitř je ukryté topeniště a také osm lísů na ovoce.
/VIDEO/ Sladká vůně jablek a hrušek. To jako první přivítá člověka, když zamíří za vrata pálenice a moštárny Veverka u Rokytnice nad Rokytnou na Třebíčsku. Období moštování vrcholí, sezona pálení se pomalu rozjíždí. Proto je potřeba denně zpracovat tuny a tuny ovoce, aby lidé měli dostatek zásob na zimu.
První ročník Pálenka festu se uskutečnil v sobotu 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci měli možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty, které u nás vznikají, a to včetně několika novinek.
Berušky, chobotničky, pudlinka, želva, opice, velryba, žabky, vlak, Nemo, Fantomas a další zajímavé výtvory z ovoce a zeleniny jsme mohli obdivovat ve školní družině v Kunvaldě.
/FOTOGALERIE/ V Teplýšovicích se v pátek a sobotu 30. září a 1. října uskutečnila Výstava ovoce, zeleniny a květin s doplněním o koutek včelařství. Jednalo se již o 4. ročník, který pořádá základní organizace ČZS Teplýšovice. Sešlo se opravdu spoustu krásných exponátů. V kategorii květin bylo vystaveno 56 řezaných a hrnkových květin, v kategorii ovoce se sešlo 88 odrůd jablek a 83 ostatních druhů ovoce.
PAW PAW PRIMA, nazývaný banán severu (v obci Machová jsou 2 pěstitelé), meloun PEPINO, exotická trvalka, původem z Peru a Kolumbie, a SCHISANDRA čínská, původem z východní Asie, která má plody pěti chutí s významem pro pět nejdůležitějších lidských orgánů. To byl neobvyklý sortiment letošní výstavy Českého zahrádkářského svazu Machová. Tam se uplynulý víkend konala Okresní výstava ovoce a zeleniny.
Snídaně je základ dne. Měla by být proto nejen chutná a vydatná, ale zároveň zdravá. Tyto vafle nepochybně potěší i nasytí všechny strávníky. Obzvlášť teď na podzim, kdy na zahradách či v přírodě dozrávají jablka. Ovoce tak bude čerstvé a šťavnaté. Na ozdobu se však budou hodit třeba i lesní plody nebo jiné dobroty.
Rozlehlou gotickou klášterní zahradou plnou květin, ovoce a zeleniny budou v pavilonu A procházet návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc. Ta se v areálu výstaviště uskuteční od čtvrtka 29. září do neděle 2. října. Nabídne také festival gastronomie a nápojů Olima, akci Dny moravských vín, včelařskou výstavu, tradiční zahradnické trhy a bohatý doprovodný program.
PAW PAW PRIMA, nazývaný banán severu (v obci Machová jsou 2 pěstitelé), meloun PEPINO, exotická trvalka, původem z Peru a Kolumbie, a SCHISANDRA čínská, původem z východní Asie, která má plody pěti chutí s významem pro pět nejdůležitějších lidských orgánů. To byl neobvyklý sortiment letošní výstavy Českého zahrádkářského svazu Machová. Tam se uplynulý víkend konala Okresní výstava ovoce a zeleniny.
Jahody, třešně, meruňky nebo třeba jablka. Čím pokryjete tuto bublaninu, je v podstatě jedno. Chutnat bude vždy dokonale. Tak honem na zahradu nebo do mrazáku pro to nejoblíbenější ovoce a vzhůru do pečení. Recept je snadný a výsledek skvostný.
Základní škola v Jarošovské ulici ve spolupráci se zahrádkáři uspořádala výstavu ovoce, zeleniny a květin. Výstava, na které to hýří podzimními barvami, je otevřená veřejnosti ještě do čtvrtka 22. září. Přijďte se podívat na to, co všechno si žáci připravili.
O uplynulém víkendu se v zámeckém areálu ve Slavkově u Brna konal Václavský jarmark. Jeho součástí byla mimo jiné i výstava modelů vesmírných těles a oblastní výstava ovoce a zeleniny v bývalých zámeckých konírnách. Děkujeme Radoslavu Lánskému za krásné fotografie a Jiřímu Matyášovi za příspěvek.
Vyrazit i s dětmi do sadu a vlastnoručně si natrhat bednu šťavnatých jablek mohou v těchto dnech lidé ve Skrbeni na Olomoucku. Tamní ovocnáři nabídli samosběr tohoto základního ovoce s blahodárnými účinky na zdraví poprvé před pěti lety. Jako první na střední Moravě. Letos se k nim neplánovaně přidají i někteří velkopěstitelé ovoce, které drtí drahé energie a pohonné hmoty. Například ve Vilémově zvažují, že samosběr jablek otevřou na 14 hektarech.
Čekají nás složité časy. Zdražování se týká všech a většina z nás hledá cestu, jak ušetřit. Velkou položkou v rozpočtu je samozřejmě jídlo. A tady pro vás máme dobrou zprávu – jíst levněji může znamenat jíst mnohem lépe než doposud. Vyžaduje to ale odvahu změnit zajeté zvyky a uchopit domácí hospodaření úplně jinak.
Zlátnoucí podzimní listí je na Jičínsku tradičně spojené s vůní jablek, sklizní ovoce a moštováním. Po poměrně úspěšných žních si nyní mnou ruce i ovocnáři, kteří očekávají nadprůměrně dobrou úrodu. „Odhadem by to mohlo být o 10 až 20 procent víc než v posledních letech. Otázkou je ale kvalita a s kolegy nás také trápí růst cen energií a s ním spojené náklady na skladování jablek,“ uvedl majitel rodinné ovocnářské farmy v Ostroměři Petr Kareš.
Vyrazit i s dětmi do sadu a vlastnoručně si natrhat bednu šťavnatých jablek mohou v těchto dnech lidé ve Skrbeni na Olomoucku. Tamní ovocnáři nabídli samosběr tohoto základního ovoce s blahodárnými účinky na zdraví poprvé před pěti lety. Jako první na střední Moravě. Letos se k nim neplánovaně přidají i někteří velkopěstitelé ovoce, které drtí drahé energie a pohonné hmoty. Například ve Vilémově zvažují, že samosběr jablek otevřou na 14 hektarech.
Hlavní sezóna v pálenicích se postupně rozjíždí a lidé začínají ve velkém vozit ovoce ze zahrádek. Letos to ale zatím vypadá, že švestek bude méně. Naopak jablek se urodilo velké množství. Milovníci pálenky se ale musí připravit na to, že kvůli všeobecnému zdražování sáhnou hlouběji do peněženek.
Škodu ve výši padesáti tisíc korun způsobil v pondělí ráno požár v rodinném domě ve Chvalčově na Kroměřížsku, kde při sušení hub došlo ke vznícení sušičky ovoce.
V Hvězdné ulici v Plané vedle obchodního domu začnou v sobotu 24. září opět moštovat. Zpracovávat ovoce budou drobným pěstitelům až do 12. listopadu, moštovat budou každou sobotu v provozní době od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Masarykovo náměstí v Benešově patřilo v sobotu 10. září dopoledne tradičním trhům. Prodejci nabízeli různé druhy zboží, od ovoce a zeleniny, přes kosmetiku až po kaktusy.
/FOTO, VIDEO/ Nad Českým středohořím vychází slunce. „Jiříku! My pojedem na ty hrušky!“ volá traktoristka na Jiřího Syrovátku, který po nádvoří rodinného statku kráčí k malému lihovaru. Také dva sezónní zaměstnanci jsou už vzhůru. U špýcharu připravují valník s bedýnkami. Za chvíli je začnou v sadu plnit hruškami v bio kvalitě. Při kousnutí z nich teče sladká šťáva na prsty. Zase bude mošt a z dalšího ovoce džemy, dřeně a pálenky pro gurmány.
Jablka a hrušky dozrávají, zahrádkáři si pochvalují, že mají obsypané stromy. Některé odrůdy však nejsou vhodné na uskladnění, a tak si z nich lidé nechávají dělat oblíbený mošt. Některé moštárnyv kraji už sezonu zahájily, jiné se zákazníkům otevřou o nadcházejícím víkendu.
Přes léto je ideální využít v kuchyni zrající ovoce a osladit si trochu život. A pokud v tomto období slaví narozeniny milovníci perníku, jistě nepohrdnou tímto netradičním dortem. Perníkový dort ale můžeme péct po celý rok, mražené ovoce místo čerstvého gastronomický zážitek zaručeně nepokazí.
Nebojte se zkusit tenhle dezert, který je celosvětově velmi oblíbený. Příprava je opravdu jednoduchá. Vše se jen vyšlehá a dá do trouby. V kominaci s letním ovocem si pochutnají nejen milovníci sladkých sněhových pusinek.
Přestože čísla na účtenkách za nákupy potravin oproti minulému roku obvykle nepříjemně rostou, pro některé zboží to překvapivě neplatí. Například pro některé druhy zeleniny či ovoce. Díky akčním slevám v obchodních řetězcích se za ně platíme stejně, či dokonce méně než loni.
Masarykovo náměstí v Třeboni patřilo po celou sobotu jídlu. Už potřetí zavítal do města oblíbený Street Food Festival. Zájemci si tak mohli zakoupit pouliční jídlo, které je rychlé a chutně připravené na ulici, ve stánku nebo food trucku přímo před jejich zraky. Street food je velmi oblíbený v asijských zemích, Jižní a Latinské Americe.
S jídlem se nehraje, slýchala nejspíš většina z nás v dětství. Když si ale dostatečně vyhrajete s přípravou pokrmu, může se i obyčejná svačinka pro děti změnit v umění, které zaujme na první pohled. Jako například tyto toustové chleby s ovocem a cereáliemi.
Nadýchaný chlebíček je vláčný s plnou chutí čokolády, která mezi ingrediencemi samozřejmě nesmí chybět. Potřebnou chuť ale dodává i kakao. Recept lze různě obměňovat dle chutí strávníků a fantazii se meze nekladou ani při zdobení, například chlebíček je možné posypat mandlemi, ovocem či hoblinami z bílé čokolády. A bonus navíc - díky koření tahle dobrota i lákavě voní.
Kupodivu to není ostrovní stát USA Havaj, kterému se připisuje zásluha nebo vina (záleží na úhlu pohledu), za vznik šunkové pizzy s ananasem známé právě jako Havaj. Ten, kdo dal světu tuto pizzu nebyl totiž Havajan, ba dokonce ani Ital. Kdo za to tedy může? A proč pizza s ananasem vyvolává po celém světě stále tak vášnivé diskuze?
Sice tolik nelahodí oku, ale jinak neztratily nic na své chuti a nic si nezadají se svými kolegy v regále. Řeč je o ovoci a zelenině, která by jindy skončila v koši supermaktetů, neboť se právě kvůli svým estetickým vadám tak nějak „nehodí do krámu.“
Pěstitelské pálení je v Česku považováno za tradiční výrobu ovocných destilátů, jedná se o službu pro drobné pěstitele ovoce, kterým umožňuje zužitkovat jejich úrodu. Celníci nicméně varují, že i tato činnost má svá pravidla, která musí každý pěstitel v souladu s platnými zákony dodržovat.
Ročně skončí v kontejnerech a kompostu tisíce tun potravin z obchodních řetězců. Dva z nich proto spustily prodej neestetické zeleniny a ovoce. A mají úspěch.
Stačí, aby měly plody či kořeny ovoce a zeleniny jen malou vadu na kráse, a končí na skládce. V poslední době však mají tato neatraktivní rajčata, baklažány či jablka šanci na nový život. Řetězce totiž nabízejí bedýnky, ve kterých lidé najdou plody, které sice úplně nelahodí oku, ale jinak si nic nezadají se svými krásnějšími kolegy z regálů.
V Praze 4 v Domě ochránců přírody se koná výstava věnovaná letnímu ovoci opomíjených odrůd. Lidé si mohou prohlédnout a ochutnat vzácné odrůdy ještě před výsadbou. Akce trvá do 13. srpna.
Bublaniny bývají často dusivky. S tímto receptem s tajnou ingrediencí už ji ale nikdy nebudete dělat jinak. A můžete dát shora i mandlové lupínky, úžasně tam pak křupají.
Do Chomutova opět míří trhovci. Tentokrát ovšem nenabízí meruňky či broskve od regionálních pěstitelů, ale čerstvé tropické ovoce, které bez jakékoli chemie vypěstovali drobní ugandští farmáři či pěstitelé v dalších státech Afriky a Indonésie.
/VIDEO, FOTO/ Tamtamy duněly parkem, skvělé tropické ovoce a fair trade káva. V neděli 24. července se v parku u třebíčského zámku konal již sedmý ročník exotického festivalu Buď fér – ochutnej africkou hudbu a férovou kávu.
V pondělí vepřová pečeně, v úterý boloňské špagety, další dny třeba kynuté jahodové knedlíky nebo čočkový salát. V neděli svíčková na smetaně a houskový knedlík. To není menu z restaurace, ale jídelníček Pardubické nemocnice. U starších pacientů vede česká klasika, mladší generace naopak vyžaduje odlehčenou stravu. Vyhovět všem se ovšem nedá. Podle čtenářů Deníku chybí ve špitálu ovoce a zelenina. O skladbě jídelníčku však rozhoduje ošetřující lékař nebo nutriční terapeutka.
Smíšené pocity. Tak hodnotí ovocnáři letošní sezonu. Z pohledu objemu sklizně si totiž mohou jedině gratulovat. U jablek letos podle dosavadních odhadů bude o 11 procent vyšší, než činí obvyklé pětileté průměry. Dokonce o třetinu vyšší sklizeň než jindy vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám očekávají u hrušek. Dobrá úroda s sebou pro ně ovšem nese také tradiční minus – nižší výkupní cenu. Letos se pěstitelé ještě navíc budou muset vyrovnat se skokovým zdražením vstupů.
Opustit jistotu stálého zaměstnání a vrhnout se do křehkého podnikání. Dilema, které musela loni na podzim řešit Jitka Červenková z Dýšiny na Plzeňsku.