Kreativ

ŠTÍTEK: ovocný strom

Děti ze ZŠ a MŠ Žimutice se pustily do výsadby ovocných stromů.

Žáci malotřídní školy sázeli stromy. Výnos podpořil oběti domácího násilí

V pátek 22. listopadu na naší malotřídní škole probíhal projektový den s názvem: Výsadba ovocných stromů. Skládal se ze dvou částí : 1. praktické – vlastní sázení stromů, 2. teoretické – procvičování a prohlubování znalostí v oblasti prvouky, českého jazyka a angličtiny, propojili jsme tak mezipředmětové vztahy.

Nová ovocná alej slouží k procházkám ve Rtyni v Podkrkonoší.

Nová ovocná alej slouží k procházkám ve Rtyni

Ovocnou alej vysázeli společně obyvatelé a děti místní základní školy pod dohledem odborné firmy ve Rtyni v Podkrkonoší. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou 52 895 korun v grantovém řízení Stromy.

Dobrovolníci z Blanenska oživují krajinu. Vysázeli už tisíce stromů.

Nové stromy pro Moravský kras. Podívejte se, jak nadšenci pomáhají cenné krajině

/FOTO/ Jabloně, švestky, hrušně, třešně nebo oskeruše. Dobrovolníci na Blanensku vysázeli v uplynulých dnech do krajiny značné množství ovocných stromů. Obnovili také polní cesty a v terénu umístili dřevěné lavičky vyzdobené vypálenými piktogramy s naučnými informacemi pro děti i dospělé. Celkem už v projektu Stromy pro Moravský kras za sedm let vysadili v regionu přes osm tisíc stromů. Jenom letos jich byla pětistovka.

Listokaz japonský má svou původní domovinu v  severovýchodní Asii.

Extrémně žravý japonský brouk se blíží. Zemědělce i zahrádkáře čeká velký boj

České zemědělce a zahrádkáře zřejmě už v blízké budoucnosti čeká velký a nesnadný boj s malým, ale žravým broukem, který se rychle šíří po evropském kontinentu. Listokaz japonský pochází z Asie, ale stačil se už zabydlet v Severní Americe, kde se stal jedním z nejzávažnějších škůdců, a nyní postupuje Evropou. Japonský brouk s mimořádným apetitem zde nemá žádného predátora, takže boj s ním zůstane pouze na lidech. A nebude to boj snadný.

Pravidelné ořezávání větví stromům prospěje a prodlouží život.

Barbarský pollarding? Starobylá technika stromům prospěje a prodlouží jim život

Pollarding je starobylá technika prořezávání okrasných stromů a některých dalších druhů dřevin, při které se ponechá jen kmen a několik hlavních větví. Vypadá hodně drasticky. Stromům ale neublíží. Naopak. Může zlepšit jejich stav a prodloužit jim život. Z kmene navíc budou po odstranění horních větví růst nové výhony a větší, barevnější listy. Koruna tak bude hustší a hezčí.

Sklizeň meruněk, ilustrační snímek.

Úroda a účet za dubnové mrazy. Ovoce na Znojemsku bude, zní ze sadů

Dubnové noční mrazy ohrožovaly ovocné stromy a ovocnáři s obavami očekávali, jak úroda nakonec dopadne. Nyní nastal čas zhodnotit a vyměřit škody a uvažovat nad tím, jaká bude letos sezona. V porovnání s okolními regiony dopadlo Znojemsko podle oslovených odborníků poměrně dobře.

Zimostrázový živý plot tvoří ideální pozadí pro různé barevné zahradní květiny.

Považujete túje za mor zahrad? Tak zkuste jako alternativu živý plot z buxusu

Bývaly doby, kdy túje oblíbené pro svůj rychlý růst i nenáročnost zkrášlovaly zahrádky ve velkém a jako živý plot bránily pohledům zvenčí. Dnes se stále častěji mluví o tom, že túje jsou už okoukané, stíní ovocným stromům a jsou rájem pro klíšťata. A také že toxické látky, které obsahují, vyvolávají u alergiků podráždění kůže. Lidé proto pro výsadbu živého plotu zvažují i jiné možnosti. Skvělou alternativou je zimostráz. Přečtěte si, jak tenhle po staletí oblíbený keř využít jako živý plot.

Sadař zahřívá meruňkový sad ve Velkých Pavlovicích, ilustrační foto.

Česko po víkendu čekají ranní mrazy. Mohou poškodit rozkvetlé ovocné stromy

Začátkem příštího týdne mohou v noci a k ránu na některých místech klesnout teploty na jeden až pět stupňů pod nulu. Mráz může poškodit kvetoucí ovocné stromy, uvedli v neděli meteorologové. Aktuální výstraha na mráz ve vegetačním období platí pro polohy do 400 metrů nad mořem ve velké části Čech, Moravy a Slezska od pondělí do středy. Stromy doporučují meteorologové chránit například přípravky proti promrznutí, orosováním nebo pálením rostlinného odpadu v jejich blízkosti.

Ze sázení ovocných stromů podél polní cesty u Čisté.

Sázeli stromky pro potomky. Cílové číslo se podařilo splnit a dokonce překonat

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Akci s názvem Sázíme stromky pro potomky mají úspěšně za sebou dobrovolníci a členové Českého svazu ochránců přírody Klenice. Na Mladoboleslavsku vysadili 495 stromů a to si zaslouží velký potlesk. „To je neuvěřitelné číslo. Cílem bylo zasázet do krajiny 480 stromů, což se nejenom povedlo, ale dokonce jsme cíl překonali,“ okomentovala úspěch předsedkyně Klenice Milada Vrbová.

Sucho spaluje stromy v Moravském krasu. Se závlahou pomáhají obce, hasiči i dobrovolníci.

Sucho spaluje stromy v krasu. Se závlahou pomáhají obce, hasiči i dobrovolníci

/FOTO, VIDEO/ Zadržení vody a oživení krajiny. To je jeden z hlavních důvodů proč dobrovolníci v projektu Stromy pro Moravský kras vracejí na Blanensko do volné přírody tradiční odrůdy ovocných stromů. Od roku 2017 jich v regionu a také v oblasti Bílých Karpat vysázeli několik tisíc. Jabloní, třešní, slivoní nebo také oskeruší. V posledních týdnech však zmíněnou výsadbu sužuje extrémní sucho a je ve velkém ohrožení.

V dubnu bylo vysazeno 71 jabloní, 37 hrušní a 13 třešní

Podívejte se: Na Svatojakubské cestě vysázeli desítky ovocných stromů

/FOTOGALERIE/ Dvoukilometrový úsek Svatojakubské cesty - Všerubské ve směru z Rožmitálu pod Třemšínem přes Voltuš do Hutí pod Třemšínem se promění na alej osázenou především ovocnými stromy. Nepůvodní náletové lesní dřeviny podél cesty známé také jako „stará voltušská a stará hutecká cesta“ budou z větší části odstraněny a stromová alej získá původní ráz.

Prvomájové příbramské líbání ve Svatohorských sadech.

Spolek Svatohorské sady Příbram se snaží obnovit a zachovat sady na Svaté Hoře

/FOTOGALERIE/ Svatá Hora je jednou z hlavních dominant města Příbram. Svatá Hora však, jak již sám název napovídá, nezahrnuje pouze klášterní areál. Jednou z hlavních předností v okolí kláštera jsou parkové plochy, sady a lesy, které na několika místech nabízejí nádherné výhledy na město. Vzhledem k dezolátnímu stavu zelených ploch na hoře a zejména starých standardních sadů si skupina dobrovolníků vyhrnula rukávy, aby společně vytvořili komunitu odpovědnou za obnovu sadů.

Zahradní jezírko? To je radost i starost.

Zahradní jezírko krok za krokem, díl druhý: Jdeme kopat a hurá stavět

Jaro je za dveřmi a každý zahrádkář již netrpělivě vyhlíží první teplé dny. Ať už máme zahradu užitkovou či okrasnou, čeká nás její odzimování. Řez ovocných stromů, trav, sadba či setí. Jaro je ovšem také ideální čas pro plánování či výstavbu. Jednou z možností je oživení zahrady vodním prvkem. Chceme-li si zpříjemnit posezení na zahradě, nebo vytvořit zákoutí s odlesky slunce na vodní hladině, pak je ideální volbou stavba jezírka. Řešení se nabízí hned několik. V pětidílném webseriálu vám ukážeme, jak na to.

Zahradní jezírko? To je radost i starost

Zahradní jezírko krok za krokem, díl první: Výběr správného místa

Jaro je za dveřmi a každý zahrádkář již netrpělivě vyhlíží první teplé dny. Ať už máme zahradu užitkovou či okrasnou, čeká nás její odzimování. Řez ovocných stromů, trav, sadba či setí. Jaro je ovšem také ideálním časem pro plánování či výstavbu. Jednou z možností je oživení zahrady vodním prvkem. Chceme-li si zpříjemnit posezení na zahradě, nebo vytvořit zákoutí s odlesky slunce na vodní hladině, pak je ideální volbou stavba jezírka. V pětidílném webseriálu vám ukážeme, jak na to.

Dobrovolníci stříhali ovocné stromy v alejích kolem Mikulova

Dobrovolníci stříhali ovocné stromy v alejích kolem Mikulova

První závan jara ve vzduchu je jasným znamením, že je čas vydat se prostříhat a prořezat ovocné stromy. Mikulovský Okrašlovací spolek proto již potřetí uspořádal kurz řezu stromů, který byl tradičně pro všechny zájemce zdarma. Stejně jako loni jim své dlouholeté zkušenosti předával zkušený sadař Vojta Jedlička. Za krásný příspěvek děkujeme Okrašlovacímu spolku Mikulov. 

Dobrovolníci stříhali ovocné stromy v alejích kolem Mikulova

Dobrovolníci stříhali ovocné stromy v alejích kolem Mikulova

První závan jara ve vzduchu je jasným znamením, že je čas vydat se prostříhat a prořezat ovocné stromy. Mikulovský Okrašlovací spolek proto již potřetí uspořádal kurz řezu stromů, který byl tradičně pro všechny zájemce zdarma. Stejně jako loni jim své dlouholeté zkušenosti předával zkušený sadař Vojta Jedlička. Za krásný příspěvek děkujeme Okrašlovacímu spolku Mikulov.

Sázení ovocných stromů.

Švestky, jabloně, hrušně a třešně. Lidé v Krokočíně vysadili ovocné stromy

Okolo dvou polních cest v obci Krokočín byla provedena výsadba pětašedesáti kusů ovocných stromů. Ozelenění polních cest se podařilo zrealizovat díky příspěvku Nadace ČEZ ve výši 150 000 korun. Z tohoto příspěvku byl z větší části financován nákup ovocných stromů, kůly ke stromkům a pletivo k ochraně stromků.

Vysázet alej Ostašinku s padesáti ovocnými stromy starých odrůd - to byl cíl setkání, do kterého se v sobotu dopoledne pod mlhou zahalenou stolovou horou Ostaš zapojilo více než sto dobrovolníků s lopatami a rýči.

Obce pod Ostaší spojí nově vysázená alej Ostašinka ze starých ovocných odrůd

Vysázet alej Ostašinku s padesáti ovocnými stromy starých odrůd - to byl cíl setkání, do kterého se v sobotu dopoledne pod mlhou zahalenou stolovou horou Ostaš zapojilo více než sto dobrovolníků s lopatami a rýči. Než se všichni v mlhavém dni dali do práce, posilnili se buchtami napečenými v okolních školách, čajem, kávou i teplým moštem.

V Unhošti vysadili dobrovolníci desítky stromů.

Obrazem: V Unhošti vysadili dobrovolníci desítky ovocných stromů

Jako odkaz příštím generacím vysadili podél Uhelné cesty v Unhošti místní obyvatelé a další dobrovolníci desítky ovocných stromů a ořešáků. Všem, kteří přiložili ruku k dílu, stačily rukavice, lopata, rýč a kbelík nebo stavební kolečko. Sazenice stromků byly za dohledu organizátorů zasazeny do předem připravených jamek, opatřeny ochranou proti hlodavcům a zality. Zapojili se lidé z různých spolků včetně myslivců.

Ve škrapové strání v Ostrově u Macochy vysázeli dobrovolníci na pětasedmdesát slivoní, třešní a oskeruší.

Slivoně, třešně, oskeruše: Moravský kras oživí ovocné stromy, podívejte se

Desítky dobrovolníků a několik stovek vysázených ovocných stromů. Jabloní, třešní, oskeruší a slivoní. V projektu Stromy pro Moravský kras jsou po uplynulých dnech odškrtnuté další lokality, které se na jaře zazelenají a později se u nich turisté osvěží lahodným ovocem. Více než stovka třešní přibyla například v okolí cesty v blanenské části Těchov.

Do Moravského krasu vrací dobrovolníci ovocné stromy. Za pět let jich vysadili už dva tisíce.

Do Moravského krasu nadšenci vrací stromy. Za roky jich vysadili už dva tisíce

Dva tisíce vysazených ovocných stromů. Několik set keřů. A také jejich pravidelná údržba, plus péče o staré stromy. To je v kostce dlouhodobý projekt Stromy pro Moravský kras, který je již pět let v režii členů blanenského sdružení Horizont, Spolku pro agrosadařství a dobrovolníků z regionu. Nezpomalují, další výsadby jsou již za dveřmi. Tři z nich se uskuteční tento víkend. U Brťova, Šošůvky a Těchova.

Z velkého sázení v Brdech.

Dominik Hašek i Lukáš Langmajer. Sázet stromky přišly do Brd tisíce lidí

Tři tisícovky lidí přišly v sobotu 17. září do srdce přírodní oblasti Brdy. Vyslyšely tak výzvu Vojenských lesů a statků ČR, které v rámci akce Brdské stromsázení daly veřejnosti možnost vysadit si na pláních kolem padrťských rybníků svůj vlastní ovocný strom a zanechat tak stopu v této jedinečné krajině.