Termín přijímacích zkoušek na střední školy se neúprosně blíží a deváťáci se kromě úvah, kam zamíří jejich budoucí kroky, začínají intenzivněji připravovat na testy. Během přípravy mají na výběr řadu aktivit, které se zaměřují nejen na rozvoj znalostí, ale také na zvládání stresu během přijímacích zkoušek nebo třeba na výběr té nejvhodnější střední školy.
Chutné a příjemně vonící ovoce, jehož jedinou chybou je chlupatá slupka, oplývá zdravými živinami. Kdo sní kiwi, ten dodá svému tělu množství vitaminů a minerálů, které prospívají srdci, zažívacímu i dýchacímu ústrojí. Málokdo však ví, že plody se zelenou dužinou a nakyslou chutí umějí také významně podporovat dobrý spánek.
Silvestrové oslavy spojené s vítáním nového roku se staly radostnou událostí pro mnoho lidí. Přesto je právě ono veselí podle odborníků především velkým stresem a utrpením pro domácí mazlíčky, ale také pro volně žijící zvířata. O tom se přesvědčila rovněž Záchranná stanice Pasíčka na Chrudimsku či městský útulek v Pardubicích.
Poslední den roku provází bujaré veselí, ze kterého se ale vůbec neradují majitelé psů, koček a dalších domácích zvířat. Ty čeká dlouhá noc plná stresu a úzkostí z ohňostrojů a odpalovaných petard. Burácení, jasné záblesky světel a ohňů, to všechno vytváří pro zvířata koktejl hrůzy. Naštěstí existuje řada tipů, jak mazlíčkům od nepříjemných pocitů ulehčit. Jak se na silvestra připravit, čeho se vyvarovat a kde hledat pomoc přináší přehled Deníku.
Díky střední škole je pedagog, nedávno dokončila studium rekreologie na sportovní fakultě, a svůj čas i dovednosti dělí mezi děti a psy. V tuto roční dobu nabízí Monika Drobková z Malé Bystřice silvestrovské hlídání psů bez petard, ohňostrojů či hlasité muziky. Psí ráj najdete v půli cesty mezi Vsetínem a Rožnovem pod Radhoštěm v podhůří Beskyd.
Díky střední škole je pedagog, nedávno dokončila studium rekreologie na sportovní fakultě, a svůj čas i dovednosti dělí mezi děti a psy. V tuto roční dobu nabízí Monika Drobková z Malé Bystřice silvestrovské hlídání psů bez petard, ohňostrojů či hlasité muziky. Psí ráj najdete v půli cesty mezi Vsetínem a Rožnovem pod Radhoštěm v podhůří Beskyd.
Zpestřit si chladné zimní dny kávou, která bude mít novou a zajímavou chuť, není určitě na škodu. Zkuste přidat do vašeho oblíbeného nápoje muškátový oříšek. Silné koření v kávě nejen dobře chutná, ale pomáhá i proti úzkosti a stresu. Muškátový oříšek má navíc také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.
Vodáci, kteří si chtějí užít pohody uprostřed ztichlé zimní přírody a současně se chtějí vyhnout převánočním stresům, uklízení, chřipce a chaosu si mohou už v sobotu 21. prosince nadělit dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu.
Zvracení, úzkost, slinění nebo zrychlený dech. To jsou jen některé z příznaků, které mohou majitelé u svých čtyřnohých parťáků zaznamenat v případě, kdy jejich pejsek špatně zvládá jízdu v autě. Jedná se o nepříjemný problém, protože nejčastějším způsobem přepravy zvířete kamkoliv bývá právě auto. Zjišťovali jsme, co určitě nepodcenit a jak pracovat se psem, kterému cestování nedělá dobře od žaludku.
Seznámili se v kulinářské show Masterchef a láska jim jen kvete. Alžběta ´Betty´ Urbanová a Vojtěch Urban přivítali na světě své první miminko. Holčička dostala jméno Amálie. Cesta k vytouženému dítěti pro manžele Urbanovi nebyla zrovna lehká. Trenér, kouč a Muž roku 2019 totiž bojoval s neplodností.
V dnešním světě, kde se na školách klade stále větší důraz na výkony, je pro studenty klíčové umět se nejen učit efektivně, ale také se vyrovnat s rostoucím tlakem spojeným se zkouškami a maturitami. Mnozí studenti se často potýkají s tím, že i když věnují učení mnoho času, výsledky nejsou podle jejich očekávání. Důvodem může být nesprávná nebo neefektivní metoda učení. Stejně tak stres před zkouškou.
Devětašedesátiletý herec, spisovatel, bavič a zpěvák Václav Upír Krejčí prožívá těžké období. Přestože už je rozvedený, s exmanželkou vedou soudní bitvu o majetek. Velkou oporou mu je jeho milovaná přítelkyně. Ustát zlé časy mu pomáhá i práce. Jakmile však přijde řeč na jeho bývalou partnerku, nejde pro ostré slovo daleko.
Bolest hlavy je martyrium, které důvěrně zná většina lidí. V případě přemíry alkoholu, zánětu dutin nebo virózy jsou příčiny zřejmé. Někdy nás ale hlava rozbolí bez zjevného důvodu. Pokud se to přihodí v zaměstnání, stane se i ta nejjednodušší práce utrpením. Když k tomu dojde doma, znemožní vám to trávit hezké chvilky s rodinou. Příčiny takové bolesti hlavy někdy spočívají ve způsobu života či návycích a jsou vcelku snadno odstranitelné.
Metoda přerušovaného půstu se svého času stala velkým hitem v hubnutí. A nebylo tehdy divu. Po období nejrůznějších restriktivních diet, úmorného sestavování jídelníčků a nekonečného počítání kalorií nabídla mnohem jednodušší cestu k vysněné postavě. Jedinou zásadou je rozdělit čas na úseky, kdy je povoleno jíst a kdy je to naopak zakázáno. A samozřejmě tyto úseky pečlivě dodržovat. Přerušovaný půst má však vedle příznivců i odpůrce, kteří tvrdí, že je to metoda nefunkční a škodlivá. Jak je to tedy s přerušovaným půstem? A je bezpečný pro všechny věkové skupiny? Než se pro tento typ stravování rozhodnete, je dobré znát odpovědi.
Ke každodenním rituálům mnoha lidí patří zpravidla šálek kávy, od něhož si slibujeme, že nás povzbudí a zvýší naše soustředění. Stejné účinky však má i kvalitní zelený čaj, který navíc nabízí celou řadu zdravotních benefitů. Mnohé z nich mohou být zajímavé zejména pro lidi, kteří už překročili padesát let života. Látky obsažené v zeleném čaji totiž pomáhají bojovat s vysokým tlakem i cholesterolem. Dále snižují riziko osteoporózy, pomáhají chránit před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou či zmírňují úzkost i stres. A umí také podpořit hubnutí.
Jako jediný český výrobce čajů získala firma Dakys ze severočeského Štětí „gastronomického Oscara“, tedy prestižní světové ocenění Great Taste 2024. Malou firmu přitom její majitel Ivo Stráník založil teprve před rokem. Tehdy se mu totiž podařilo doladit své úspěšné směsi čajů, které podporují zdravý spánek a snižují stres.
Někdo si okusuje nehty, další po troškách celý den něco ujídá. Obojí je zlozvyk, ale okusování nehtů na rozdíl od uždibování jídla nemá žádný vliv na přibírání na váze. V angličtině se celodenní uždibování či zobání nazývá nibbling. Někdo kvůli němu může mít potíže s hubnutím, někdo si nezdravě zasahuje do trávení. Na to, jak uzobávání vzniká a jak se ho zbavit, jsem se zeptali psycholožky a zakladatelky společnosti STOB Ivy Málkové.
„Dechové techniky pomáhají harmonizovat stres, snižovat připravenost sympatického nervového systému, který nás stimuluje k výkonu. On zodpovídá za zmiňovanou reakci ‚boj a útěk nebo útok‘. Zajistí, že větší množství krve v těle jde do svalů, abychom podali výkon, do mozku, abychom vymysleli strategii výkonu, zvyšuje se krevní tlak, mění se hustota krve. V okamžiku, kdy se se stresem potkáme několikrát denně, tělo nemá prostor na trávení, odpočinek a nastává i problém s imunitou,“ říká instruktorka jógy a jógová terapeutka Zuzana Klingrová. Co všechno lze léčit jógovou terapií? A jak najít cestu sám k sobě? Přečtěte si velký rozhovor s autorkou řady publikací.
Když si člověk večer lehne do postele a zklidní se, může cítit, jak mu bije srdce a v těle pulsuje krev. Tlukot srdce však může cítit i v případě, že je ve stresu. To je pak jeho tep intenzivnější. Jaká tepová frekvence je normální? Odpověď se bude člověk od člověka lišit. Na srdečním tepu se totiž odráží věk, kondice i choroby.
Desátý říjen je Světový den duševního zdraví. To je podle odborníků třeba posilovat. „Každý mozek potřebuje během dne čas na to, aby vstřebal informace, dojmy a prožitky,“ říká v rozhovoru pro Deník psycholožka Šárka Miková. Za klíčový považuje i kvalitní spánek. Člověka podle ní může posílit i nezdar. Musí ho ale přijmout jako užitečnou zkušenost, nikoli tragédii.
Cestování s kočkou může být řešením, jak zajistit péči o svého chlupatého mazlíčka během vaší dovolené. A také zkouškou, jestli je vaše trpělivost a láska ke zvířeti na takové úrovni, jak jste si mysleli (nebo namlouvali). S pečlivou přípravou se může cestování stát pohodlnějším a méně stresujícím zážitkem jak pro vás, tak pro vaši čtyřnohou parťačku. Ať už plánujete krátký výlet k veterináři, nebo cestu na delší dovolenou, je důležité myslet na několik klíčových kroků, které vám usnadní cestu. Poradíme, jak na to.
Příběh Lucky, která byla adoptována ve 12 letech a třikrát prošla útulkem, ukazuje, jak trpělivost a láska mohou změnit život nejen psa, ale i jeho nových majitelů. Nová majitelka napsala do zlínského útulku.
Pryč jsou doby, kdy lidé doma měli coby zvířecí parťáky jen psy a kočky. Dnes v bytech narazíte na různé mazlíčky. V posledních letech se do popředí dostávají i docela bizarní domácí mazlíčci. Příkladem toho mohou být kachny. Ačkoli se to může zdát jako zajímavá alternativa, chovatelé i odborníci varují, že takový krok vyžaduje pečlivou přípravu a odpovídající podmínky. Chov kachen v bytových podmínkách má prostě svá úskalí.
Organizace Society for all radí učitelům i rodičům, jak změnit rozkazy a zákazy v pozitivní komunikaci s dětmi. Ta přispívá k většímu klidu, pohodě, důvěře a nakonec i k požadovanému chování. Šéfka organizace Lenka Felcmanová v rozhovoru pro Deník vysvětluje, jak tato změna stylu funguje.
/FOTO/ Eva Saláková a Marie Teplá, pracovnice kutnohorského charitního Střediska Na Sioně, zahájily letos v březnu handle kurz pro screenery (handle 3. stupně), a to díky finanční podpoře Nadace ČEZ, Nadace Moneta Clementia, Nadace J&T a Nadačního fondu Škoda Auto. V současné době již kurz finišuje a pracovnice se učí, jak samostatně provádět a vyhodnocovat handle screening.
Být stále mlád, jak zpíval Karel Gott, by si přál asi každý. Proces stárnutí sice nezastavíme, ale můžeme udělat mnohé proto, abychom se zbavili svých špatných návyků a zlozvyků. Právě ty jsou podle vědců důvodem předčasného stárnutí.
Jste vyčerpaní celoroční náročnou prací a trvalým stresem? Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly a třeba i trochu zhubnout? Co takhle zkusit dovolenou s trochou lékařské a fyzio péče? Zajímavý námět nám poslala naše čtenářka reportérka Nataša Kames a my jí za něj děkujeme.
Máte doma úzkostnější dítě, které snadno podléhá panice a stresu? Nebo jen malého trémistu, který potřebuje pomoci zklidnit se před zkoušením nebo školním představením? Naučte je techniku krabicového dýchání. Stejnou techniku používají i speciální jednotky Navy SEALs.
Moje dítě je rozbité. Neposlouchá, odmlouvá, nerespektuje pravidla a je úplně jiné, než bychom si přáli, stěžují si mnozí rodiče. Ke vzájemnému respektu a pochopení by přitom stačilo znát vlastní typ osobnosti a pak se zaměřit na typ osobnosti dítěte. „Rodičům to pomůže chápat rozdíly, zefektivnit výchovu, ale také se cítit lépe skrze naplňování vlastních potřeb a předcházet chronickému stresu,“ vysvětluje v rozhovoru psycholožka Šárka Miková.
Řada lidí ve své výživě sází na superpotraviny, kterým jsou připisovány výjimečné účinky na zdraví. Ale víte, že jednu takovou možná každodenně míjíte bez povšimnutí? Řeč je o kopřivových semínkách. Obsahují velké množství látek, které jsou velmi cenné pro lidské zdraví. Kopřivová semínka mimo jiné zvyšují odolnost organismu, pomáhají proti stresu a blahodárně působí na vnitřní orgány.
Kdy už tam budem? Preventivní projekt Reflexaci.cz, financovaný z Fondu zábrany škod ČKP, přináší užitečné tipy všem rodičům, kteří se chystají na cesty autem s dětmi.
Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.
Máte doma stydlivé dítě, které špatně zvládá změny? Podle dětského psychiatra Thomase Boyce jste zřejmě rodičem malé orchideje, tedy vysoce citlivého dítěte. Boyce rozděluje děti na dvě skupiny. Na děti - pampelišky, které jsou odolné a daří se jim i v nelehkých podmínkách. A na děti - orchideje, které se bez citlivé péče mohou potýkat s řadou problémů.
Současná hektická doba zatěžuje řadu lidí stresem, který si vybírá množství fyzické i psychické energie. Jednou z možností, jak zvládat nadměrnou zátěž a dostat tělo do rovnováhy, jsou podle příznivců homeopatie Schüsslerovy soli. Jejich užíváním člověk doplňuje minerální sloučeniny, které jeho tělo potřebuje, aby zůstalo vitální, výkonné a v pohodě. Pomáhají například proti zánětům, stresu, bolestem všeho druhu či ekzémům.
Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".
Krajské derby v sedmadvacátém kole divize mezi domácími Tasovicemi a Břeclaví bylo klíčové pro oba celky. Ty totiž sedí na konci tabulky a každé pochybení je může ve zbytku sezony stát sestup níže. Situace se ani po neděli nezměnila, jelikož sokolové remizovali s MSK 1:1.
Algoritmy sociálních sítí jsou postaveny na tom, aby nám aktivovaly mozkový systém odměny. Působí tedy podobně jako jiné příjemné aktivity, ale také jako návykové látky. A když nedostaneme to, co očekáváme, dopaminový pulz je negativní. To pak může aktivovat emoční oblasti mozku, které nám signalizují, že máme spustit nějakou negativní emoci, například úzkost, nebo se může rozběhnout i stresová reakce. Jak mozek na stres reaguje, zda si umí poradit s traumatem nebo se liší pohlavím, a co dělat, aby nevyhořel, prozradí v rozhovoru neurovědec a fyziolog profesor Aleš Benjamín Stuchlík.
/FOTO/ Zase potřebovali nutně vyhrát a to se jim povedlo. Bylo to s odřenýma ušima, s velkým dramatem, ale vyšlo to. Fotbalisté Čáslavi vydřeli další tři body v divizním utkání s Velkými Hamry, které do té doby sedmkrát v řadě vyhrály. A gólový účet utkání, které nakonec skončilo 3:2, načal mladíček Vratislav Junek. Skóre otevřel už ve čtvrté minutě. A po víkendu je Osobností Deníku.
Zejména v oblasti pohonů a elektronické výbavy v posledních letech osobní automobily prodělaly obrovský vývoj. Pro konzervativnější motoristy pak může být jejich ovládání občas složité a dokonce stresující. Rozhodli jsme se společně s kolegy z odborného magazínu Flotila otestovat, jak jsou pro běžného řidiče uživatelsky příjemné ovládací prvky asistenčních systémů a párování mobilního telefonu ve čtyřech různých moderních autech.
Martina je maminka desetiletého Vojty a sedmileté Magdalénky. Na konci minulého roku si do té doby vitální žena všimla, že ji začínají brnět prsty, a následně i celé horní a dolní končetiny. Vše ale přisuzovala pouze nedostatku vitaminů či stresu. Během deseti dní se z ní ale stal ležící pacient se závažnou neurologickou diagnózou, na kterou zatím nikdo nezná lék.
Domácí úkoly se stanou v první třídě povinností každého žáčka. Ať už jde o domácí úkoly z matematiky nebo českého jazyka, dítě se u nich i doma dokáže pěkně zapotit. Domácí úkoly jsou tu od toho, aby si děti probíranou látku zopakovaly i doma. Ale co když se u každého takového úkolu stresují až moc? Přinášíme 10 tipů, jak dětem domácí učení zpříjemnit a usnadnit.
Den D se blíží. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy začínají už tento pátek a stres v rodinách žáků stoupá na maximum. Na rodičích teď je, aby svoje dítě podpořili nejen pro zdárný výsledek, ale i v případě pochybností a obav z neúspěchu. Jak na to a čemu se vyvarovat, přináší přehled Deníku. Tento článek není o přijímačkách v aktuálním roce 2025. Některé údaje mohou platit i letos, ale redakce jej psala pro informace o přijímacím řízení v roce 2024.
Dne 17. 3. roku 2024 na území našeho malebného města Polička dorazila delegace z naší partnerské školy v Pithiviers ve Francii. Francouzi dorazili v počtu asi 50 studentů a učitelů.
Voňavé hnědé svitky patří už po staletí mezi nejoblíbenější koření na světě. Dokážeme je ocenit hlavně v zimě, kdy nás jeho hřejivá vůně dokáže příjemně povzbudit. Skořice však má pro náš organismus mnoho dalších blahodárných účinků. Mimo jiné je zdrojem antioxidantů chránících tělo před volnými radikály, které poškozují buňky a vedou k chorobám a předčasnému stárnutí. Přečtěte si, jak skořice pomáhá lidskému zdraví a který druh skořice je zdravější.
Těhotná manželka Adéla inspirovala svého muže, uznávaného hudebního skladatele Karla Havlíčka, aby nejen pro svou ženu, ale pro všechny maminky a jejich zatím nenarozená miminka složil relaxační hudbu. Pro uvolnění stresu, a tím i pro zdravější průběh těhotenství mohou pětačtyřicet minut dlouhou skladbu Pregnancy Music využít nejen maminky, ale i jejich rodiny. Proč je hudba pro nastávající matku i plod důležitá a co dalšího může pomoci zdárnému průběhu těhotenství i vývoji plodu, vysvětluje přední gynekolog a porodník profesor Ladislav Krofta.
Problém, který každou zimu zabije řadu srnek. Tak by se dala popsat pole s řepkou, která i v zimním období nabízejí srnčí zvěři šťavnatou čerstvou potravu. Bohužel však pro ně často jedovatou. V době nedostatku krmiva si ji dopřála i srnka, kterou koncem února přivezli do Záchranné stanice živočichů Makov. Zubožené zvíře osleplo a bylo prakticky před smrtí. Nyní se však jako zázrakem uzdravuje.
Bert vstřelil tři branky, což je 15 procent všech jeho branek v sezoně. Kolik jich dal Cyril, který měl o 10 procent lepší bilanci? Zapeklitá úloha byla jednou z těch, kterou řešili ve středu 28. února na roudnické základní škole Smart její letošní deváťáci. Právě ti mají podle našich dat u přijímaček na střední školy nejlepší výsledky z matematiky i češtiny. Reportér Deníku vyrazil zjistit, jak to tady dělají. Naše data na konci článku ukazují, které úlohy zde žákům dělají problémy a které naopak řeší s přehledem.
Jak se ve školní lavici vyrovnat s nervozitou? Psychické napětí dokáže odvést z těla pryč i obyčejné mačkání kroužku. Tyto a další relaxační nástroje si pochvalují i pedagogové.