Jste vyčerpaní celoroční náročnou prací a trvalým stresem? Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly a třeba i trochu zhubnout? Co takhle zkusit dovolenou s trochou lékařské a fyzio péče? Zajímavý námět nám poslala naše čtenářka reportérka Nataša Kames a my jí za něj děkujeme.
Máte doma úzkostnější dítě, které snadno podléhá panice a stresu? Nebo jen malého trémistu, který potřebuje pomoci zklidnit se před zkoušením nebo školním představením? Naučte je techniku krabicového dýchání. Stejnou techniku používají i speciální jednotky Navy SEALs.
Moje dítě je rozbité. Neposlouchá, odmlouvá, nerespektuje pravidla a je úplně jiné, než bychom si přáli, stěžují si mnozí rodiče. Ke vzájemnému respektu a pochopení by přitom stačilo znát vlastní typ osobnosti a pak se zaměřit na typ osobnosti dítěte. „Rodičům to pomůže chápat rozdíly, zefektivnit výchovu, ale také se cítit lépe skrze naplňování vlastních potřeb a předcházet chronickému stresu,“ vysvětluje v rozhovoru psycholožka Šárka Miková.
Řada lidí ve své výživě sází na superpotraviny, kterým jsou připisovány výjimečné účinky na zdraví. Ale víte, že jednu takovou možná každodenně míjíte bez povšimnutí? Řeč je o kopřivových semínkách. Obsahují velké množství látek, které jsou velmi cenné pro lidské zdraví. Kopřivová semínka mimo jiné zvyšují odolnost organismu, pomáhají proti stresu a blahodárně působí na vnitřní orgány.
Kdy už tam budem? Preventivní projekt Reflexaci.cz, financovaný z Fondu zábrany škod ČKP, přináší užitečné tipy všem rodičům, kteří se chystají na cesty autem s dětmi.
Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.
Máte doma stydlivé dítě, které špatně zvládá změny? Podle dětského psychiatra Thomase Boyce jste zřejmě rodičem malé orchideje, tedy vysoce citlivého dítěte. Boyce rozděluje děti na dvě skupiny. Na děti - pampelišky, které jsou odolné a daří se jim i v nelehkých podmínkách. A na děti - orchideje, které se bez citlivé péče mohou potýkat s řadou problémů.
Současná hektická doba zatěžuje řadu lidí stresem, který si vybírá množství fyzické i psychické energie. Jednou z možností, jak zvládat nadměrnou zátěž a dostat tělo do rovnováhy, jsou podle příznivců homeopatie Schüsslerovy soli. Jejich užíváním člověk doplňuje minerální sloučeniny, které jeho tělo potřebuje, aby zůstalo vitální, výkonné a v pohodě. Pomáhají například proti zánětům, stresu, bolestem všeho druhu či ekzémům.
Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".
Krajské derby v sedmadvacátém kole divize mezi domácími Tasovicemi a Břeclaví bylo klíčové pro oba celky. Ty totiž sedí na konci tabulky a každé pochybení je může ve zbytku sezony stát sestup níže. Situace se ani po neděli nezměnila, jelikož sokolové remizovali s MSK 1:1.
Algoritmy sociálních sítí jsou postaveny na tom, aby nám aktivovaly mozkový systém odměny. Působí tedy podobně jako jiné příjemné aktivity, ale také jako návykové látky. A když nedostaneme to, co očekáváme, dopaminový pulz je negativní. To pak může aktivovat emoční oblasti mozku, které nám signalizují, že máme spustit nějakou negativní emoci, například úzkost, nebo se může rozběhnout i stresová reakce. Jak mozek na stres reaguje, zda si umí poradit s traumatem nebo se liší pohlavím, a co dělat, aby nevyhořel, prozradí v rozhovoru neurovědec a fyziolog profesor Aleš Benjamín Stuchlík.
/FOTO/ Zase potřebovali nutně vyhrát a to se jim povedlo. Bylo to s odřenýma ušima, s velkým dramatem, ale vyšlo to. Fotbalisté Čáslavi vydřeli další tři body v divizním utkání s Velkými Hamry, které do té doby sedmkrát v řadě vyhrály. A gólový účet utkání, které nakonec skončilo 3:2, načal mladíček Vratislav Junek. Skóre otevřel už ve čtvrté minutě. A po víkendu je Osobností Deníku.
Zejména v oblasti pohonů a elektronické výbavy v posledních letech osobní automobily prodělaly obrovský vývoj. Pro konzervativnější motoristy pak může být jejich ovládání občas složité a dokonce stresující. Rozhodli jsme se společně s kolegy z odborného magazínu Flotila otestovat, jak jsou pro běžného řidiče uživatelsky příjemné ovládací prvky asistenčních systémů a párování mobilního telefonu ve čtyřech různých moderních autech.
Martina je maminka desetiletého Vojty a sedmileté Magdalénky. Na konci minulého roku si do té doby vitální žena všimla, že ji začínají brnět prsty, a následně i celé horní a dolní končetiny. Vše ale přisuzovala pouze nedostatku vitaminů či stresu. Během deseti dní se z ní ale stal ležící pacient se závažnou neurologickou diagnózou, na kterou zatím nikdo nezná lék.
Domácí úkoly se stanou v první třídě povinností každého žáčka. Ať už jde o domácí úkoly z matematiky nebo českého jazyka, dítě se u nich i doma dokáže pěkně zapotit. Domácí úkoly jsou tu od toho, aby si děti probíranou látku zopakovaly i doma. Ale co když se u každého takového úkolu stresují až moc? Přinášíme 10 tipů, jak dětem domácí učení zpříjemnit a usnadnit.
Den D se blíží. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy začínají už tento pátek a stres v rodinách žáků stoupá na maximum. Na rodičích teď je, aby svoje dítě podpořili nejen pro zdárný výsledek, ale i v případě pochybností a obav z neúspěchu. Jak na to a čemu se vyvarovat, přináší přehled Deníku. Tento článek není o přijímačkách v aktuálním roce 2025. Některé údaje mohou platit i letos, ale redakce jej psala pro informace o přijímacím řízení v roce 2024.
Dne 17. 3. roku 2024 na území našeho malebného města Polička dorazila delegace z naší partnerské školy v Pithiviers ve Francii. Francouzi dorazili v počtu asi 50 studentů a učitelů.
Voňavé hnědé svitky patří už po staletí mezi nejoblíbenější koření na světě. Dokážeme je ocenit hlavně v zimě, kdy nás jeho hřejivá vůně dokáže příjemně povzbudit. Skořice však má pro náš organismus mnoho dalších blahodárných účinků. Mimo jiné je zdrojem antioxidantů chránících tělo před volnými radikály, které poškozují buňky a vedou k chorobám a předčasnému stárnutí. Přečtěte si, jak skořice pomáhá lidskému zdraví a který druh skořice je zdravější.
Těhotná manželka Adéla inspirovala svého muže, uznávaného hudebního skladatele Karla Havlíčka, aby nejen pro svou ženu, ale pro všechny maminky a jejich zatím nenarozená miminka složil relaxační hudbu. Pro uvolnění stresu, a tím i pro zdravější průběh těhotenství mohou pětačtyřicet minut dlouhou skladbu Pregnancy Music využít nejen maminky, ale i jejich rodiny. Proč je hudba pro nastávající matku i plod důležitá a co dalšího může pomoci zdárnému průběhu těhotenství i vývoji plodu, vysvětluje přední gynekolog a porodník profesor Ladislav Krofta.
Problém, který každou zimu zabije řadu srnek. Tak by se dala popsat pole s řepkou, která i v zimním období nabízejí srnčí zvěři šťavnatou čerstvou potravu. Bohužel však pro ně často jedovatou. V době nedostatku krmiva si ji dopřála i srnka, kterou koncem února přivezli do Záchranné stanice živočichů Makov. Zubožené zvíře osleplo a bylo prakticky před smrtí. Nyní se však jako zázrakem uzdravuje.
Bert vstřelil tři branky, což je 15 procent všech jeho branek v sezoně. Kolik jich dal Cyril, který měl o 10 procent lepší bilanci? Zapeklitá úloha byla jednou z těch, kterou řešili ve středu 28. února na roudnické základní škole Smart její letošní deváťáci. Právě ti mají podle našich dat u přijímaček na střední školy nejlepší výsledky z matematiky i češtiny. Reportér Deníku vyrazil zjistit, jak to tady dělají. Naše data na konci článku ukazují, které úlohy zde žákům dělají problémy a které naopak řeší s přehledem.
Jak se ve školní lavici vyrovnat s nervozitou? Psychické napětí dokáže odvést z těla pryč i obyčejné mačkání kroužku. Tyto a další relaxační nástroje si pochvalují i pedagogové.
V Indii ji uctívali jako posvátnou rostlinu, ve starém Římě bazalku považovali za koření lásky. I když ji možná berete jen jako aromatickou bylinku používanou běžně v kuchyni, dokáže si poradit s řadou zdravotních problémů. Bazalka je silný antioxidant a patří mezi nejlepší protizánětlivé byliny. Chrání cévní buňky před poškozením volnými radikály. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a brání i hromadění špatného cholesterolu.
Období před a během přijímacích zkoušek na střední školu je jednou z prvních skutečně stresových zátěží, které děti na jejich cestě za vzděláním čekají. Na rodičích v tomto období je, aby nastavili správný poměr mezi zodpovědnou přípravou, ale také odpočinkem a relaxací. „Dospělí jsou tu od toho, aby aktivně pomáhali. Je také na nich, aby zvládli vlastní stres, protože ho mohou lehce přenést na děti,“ říká dětský psycholog Václav Mertin v rozhovoru pro Deník.
Dvě třetiny českých učitelů zažívají chronický stres, další pětinu už postihl syndrom vyhoření. Řešením je aktivně dbát o osobní pohodu a duševní zdraví.
/54. OTÁZKA/ Se smutkem, který nastává po ztrátě blízkého člověka, se každý pere jinak. Někdo zvládne truchlením projít sám, jiný potřebuje třeba pomoc psychologa či psychoterapeuta. Jde každopádně o jednu z největších životních zkoušek. Může člověk na smutek (a to nejen vyvolaný smrtí milované osoby) i zemřít? Na tuto otázku odpovídá další díl seriálu 100 otázek a odpovědí.
Zažil to patrně každý rodič. Dítě se ráno courá, je zamlklé. Naznačuje, že dnes se na školu nebo školku necítí. Když rodič nepovolí, přijdou bolesti bříška, průjem, bolesti hlavy. Podle Americké asociace psychologů přišla spolu s pandemií covidu epidemie duševních onemocnění mezi dětmi a dospívajícími. Kdy, a je vůbec vhodné dítě nechat doma? Mají mít děti právo na sick day nebo den pro duševní zdraví?
Jak se co nejrychleji zbavit oparu? Opar je nepříjemný, bolestivý a navíc na obličeji moc parády nenadělá. Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy. Samovolné hojení trvá osm až deset dní. Po celou dobu je přitom opar vysoce infekční. Myslete na to, že virus můžete na někoho přenést nejen polibkem, ale třeba i použitím stejného ručníku. Co si dát na opar? Co opary způsobuje a jak jim předcházet? Dají se opary léčit i podomácku, bez mastí a náplastí na opary z lékárny? Podívejte se na osvědčené tipy.
Turbulentní doba nakládá dětské duši – zažily covidové uzávěry, pozorují války, některé z nich pociťují ekonomickou krizi. Je velký tlak na výkon. Podle odborníků je proto klíčové naučit děti zvládat stres. Pomoci mohou i školy, některé si už nový výukový program vyzkoušely.
Podnikat v oblasti obuvnictví začala zhruba před sedmi lety, když po mateřské založila barefootovou značku Zkama Shoes. Začátky Ingrid Husákové byly docela punkové, boty šila v obýváku, později v garáži. Vytvořila úspěšnou firmu s milionovým obratem.
Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. I když po bujné kštici samozřejmě touží obě pohlaví, jsou to zejména ženy, které si na vlasech doslova zakládají. Zatímco u mužů společnost přijala vlastně za normální, když se jim začnou tvořit kouty či známé „kolečko“, o problému nadměrného padání vlasů u žen se příliš nemluví. Včasné řešení extrémního padání vlasů přitom může ženám zachránit nejen hustou hřívu, ale především sebevědomí s ní související. Co je příčinou padání vlasů, neboli alopecie a jak ji zastavit?
Mezi bylinkami, které by se daly označit za zázračné, nelze opomenout rozchodnici růžovou. Odolná rostlina má ráda severské a vysokohorské prostředí, a to jako by se odráželo i na jejích účincích. Podporuje kondici a výkonnost, bojuje proti nespavosti, únavě, úzkosti i depresi a pomáhá léčit takové množství zdravotních potíží, že bývá srovnávána se ženšenem. Jaké zdravotní benefity má rozchodnice růžová? A jak pomáhá rozchodnice růžová s hubnutím?
Když se rozčílíte tak, že se vám rozbuší srdce, určitě nepochybujete o tom, že váš krevní tlak letí nahoru. Stejně očekávaný je i vzestup krevního tlaku po vypití hrnku silné kávy nebo po zběsilém dobíhání autobusu. Ale napadlo by vás, že vysoký krevní tlak může hrozit třeba při telefonování, nebo špatně nastaveném hubnutí? Lidé, kteří mají hypertenzi, se tak mohou nevědomky ocitnout v nepříjemné situaci. Odborníci vysvětlují, co se to s tělem děje, a jak vzestupu tlaku zabránit.
V dnešní době, kdy se pracovní prostředí neustále vyvíjí, se rodiče potýkají s výzvou, jak skloubit flexibilní a tradiční pracovní modely. Tento trend vyvolává otázky o sebekázni a schopnosti udržet si zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, což je zvláště důležité v moderní době, kdy technologie smazává hranice mezi nimi. Snažte se mít jasný rozvrh mezi prací a rodinným životem. Je důležité si uvědomit, že rovnováha práce a osobního života není statický cíl, ale neustálý proces.
Někteří psi na silvestra ani nehnou brvou, jiní prožívají poslední den v roce utrpení, jsou v extrémním stresu a jejich majitelé se jim snaží pomoci všemi možnými prostředky. Než ale hned sahat po tlumících lécích, zkuste předtím metody, které mohou psa na silvestra uklidnit. Jak pomoci psovi od stresu, jak psa uklidnit a co je to nejhorší, co můžete psu na silvestra udělat?
Jste stále v zápřahu, snažíte se každému vyhovět, v práci dřete jako kůň a k tomu se točíte kolem domácnosti? Chcete být perfektní, je na vás spoleh, jen síly už docházejí? Pozor na vyhoření. Vše se může zbořit jako domino a syndrom vyhoření vás pohltí. Ale co potom? Jak se syndromem vyhoření bojovat, jak si sám pomoci a znovu vše začít zvládat?
Hlavně žádný stres! Snadno se to říká, ale i když se snažíte řešit věci s klidem, občas se pár nezdarů sejde: nepříjemnost v zaměstnání, rozbitá pračka, pocit, že nic nestíháte… A tlak předvánočního období situaci rozhodně nezlepšuje. Snadno se tedy může stát, že najednou ucítíte, jak vám buší srdce, potí se vám dlaně a nevíte, jak dál. Existují však aktivity, které pomáhají nastupující stres rychle odbourat. Možná některá z nich pomůže i vám. Proč je stres škodlivý? Jak mu předcházet? A jak se ho zbavit?
Všichni pořád někam spěcháme. Když ne doslova, tak alespoň v hlavě, kde se sami honíme neodbytnými myšlenkami. Výsledkem všeobecného kultu rychlosti a zaneprázdněnosti je pak soustavný stres. A ten každému způsobuje řadu duševních i tělesných potíží. Co takhle dát si předsevzetí, že to v novém roce už budeme dělat jinak, a tím se uzdravíme? Toto radí svým klientům psycholožka Tereza Škorupová z Ostravy, která si sama prošla těžkou nemocí. Ta jí ukázala cestu k uzdravení.
Bylinu, kterou jsme dnes vybrali, všichni jistě moc dobře znáte. Řeč je o majoránce, kterou většina z nás používá především k dochucování pokrmů. Věděli jste ale, že se z ní dá připravit i léčivý čaj? Jeho chuť i aroma má uvolňující efekt, pomáhá při nachlazení, chrání játra, ale zpomaluje i projevy stárnutí. Jak čaj z majoránky uvařit a čím je majoránka sama o sobě tak přínosná?
„Své špatné svědomí z nedostatečného kontaktu s dítětem si často cukrujeme poskytováním nepřiměřeně hmotných dárků a plněním nepřiměřených přání, aniž bychom v dítěti vychovali schopnost odložené satisfakce, to kouzelné slůvko ‚až‘: až k Vánocům, až k narozeninám. Jenže ono má všechno hned, protože než abychom si nalepili vousy na Mikuláše a zúčastnili se rodinných taškařic, tak místo toho mu dáme magneťák, kolo, skate a běž si hrát. To je daleko horší než výchovný pohlavek. To je to nejhorší, co to dítě může slyšet. Jinými slovy mu říkáme: ty mě nezajímáš. Já si chci dělat svoje a ty koukej vypadnout,“ vysvětluje v rozhovoru psychiatr Cyril Höschl.
Špatně se vám usíná, cítíte se vyčerpaní a bolest hlavy, úzkost či depresivní nálada vás přepadají čím dál častěji? S tím vám může pomoci meduňka. Obyčejná bylinka, ze které si před spaním uvaříte čaj. Je nejen léčivý, ale i výborně chutná. Meduňka vám nejen zklidní nervy a navodí příjemný spánek. Meduňkový čaj zmírňuje také žaludeční problémy a působí příznivě při bušení srdce a srdeční arytmii. Cena balení meduňkového čaje se pohybuje kolem padesáti korun.
Malé trojúhelníkové žlázy umístěné na horní části každé ledviny. Oč jsou nadledvinky nenápadnějšími orgány, o to větší roli hrají v našem zdraví. Nadledvinky vylučují téměř 50 hormonů včetně adrenalinu, kortizolu, estrogenu a testosteronu, které pomáhají regulovat reakci těla na stres. A ten nás dnes doprovází na každém kroku - ve škole, v práci i doma. Pokud vás tedy trápí problémy se spánkem, vyčerpanost nebo nadměrné ukládání tuku, může jít o špatnou funkci nadledvin. A právě s tím vám může pomoci lékořice.
Změna času, ke které dojde ze soboty na neděli 29. října, kdy budou Češi vstávat o hodinu později, působí na každého jinak. Někteří lidé jsou citlivější a hodinový rozdíl je může rozhodit. „Trochu záleží i na kontextu, co člověka v životě ovlivňuje. Jestli má třeba fixní pracovní dobu, kdy musí být v osm hodin v práci. Pak pro něj může být složitější přizpůsobit se tomu, že je to náhle jinak,“ říká v rozhovoru pro Deník psycholožka a koučka Pavla Zelenáková. Vliv má podle ní i to, zda se jedná o jarní, nebo podzimní změnu času.
/VIDEO, FOTO/ Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou cévní mozkové příhody, lidově řečeno mrtvice, druhou nejčastější příčinou úmrtí a jednou z hlavních příčin dlouhodobé invalidity. S mrtvicí má zkušenost i Lukáš Barda z Prahy, který ji dostal už v devětadvaceti letech. Mohl za to stres a vyčerpání. Příznaky jde přitom rozeznat a včasná léčba funguje.
Žákyně měla ADHD a časté výkyvy nálad. Pak ve třídě dostala panickou ataku a museli jsme volat záchranku. Když ji vyšetřovali, zjistili, že se sebepoškozuje. Tak popsala asistentka pedagoga základní školy v jedné malé středočeské obci případ, s nímž se setkala. „Zkontaktovali jsme rodiče, ti se obrátili nejprve na psychologa, pak na psychiatra. Nyní dívka studuje střední školu a je s menšími výkyvy v pohodě,“ doplnila žena.
V letošním ročníku celostátní soutěže Sestra roku bodovala zdravotnice z Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), doktorka filozofie Renáta Zoubková. Zvítězila nejen v kategorii Sestra mého srdce, kde hlasovala veřejnost, ale upoutala pozornost i odborníků. V rozhovoru pro Deník popisuje, na čem si ve své profesi zakládá, jak se vyrovnává se stresem, nebo se ztrátou syna, který ve čtyřiadvaceti letech prohrál boj se zákeřnou nemocí.
Jan Mudruňka pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem osmým rokem. Internista a odborář líčí, jak to chodí v ústeckém špitále i dalších menších zdravotnických zařízeních v regionu. Popisuje chronický nedostatek lékařů, služby napříč odděleními i na emergency, které dělají až 120 hodin přesčasů. Vypráví o únavě, práci ve stresu, chybách, vyhoření, dohánění finančního standardu kamarádů i o odchodech lékařů za lepším za hranicemi i v ambulantní sféře.
Patří mezi ženy, které svou váhu kvůli nemoci řeší celý život. Zatímco jiní ve StarDance hubli, ona s každým dalším kolem přibírala. Naštěstí má pětačtyřicetiletá herečka Miluše Bittnerová tu výhodu, že svá kila umí nosit. I když ona si to nemyslí. Jako maminka čtyřleté dcery se ale snaží nestresovat a bere své tělo takové, jaké je.
Podle průzkumu, který v jedenácti zemích Evropy uskutečnila nizozemská finanční skupina NN Group, jsou Češi národem pohodářů. Až 65 procent jich v něm uvedlo, že stres nepovažují za problém. Proti stresu aktivně bojují a hledají cesty, jak zabránit vyhoření a mít více klidu.