Je nejmladší vítězkou MasterChefa a možná i nejmladší osobností, která u nás spolupracuje s automobilkou coby ambasadorka. Řidičské zkušenosti, kterých je jen za pár let víc než dost, sbírá ve vozech Mini.
Psi, kteří jsou považováni za věrné společníky lidí, opět ukázali, jak dobře jsou naladěni na jejich pocity - tentokrát v čichovém testu. Vědci totiž zjistili, že z lidského dechu a potu dokážou psi vycítit stres, napsal zpravodajský server BBC News. Objev by tak mohl pomoci například při výcviku terapeutických psů.
Krajský soud se ve čtvrtek 22. září začal zabývat sporem dvou rodičů z regionu o střídavou péči jejich 7letého syna. U vyšší instance v Ústí se věc ocitla po odvolání vůči rozhodnutí litoměřického okresního soudu z 22. dubna. Ten svěřil syna do výlučné péče matce, otci umožnil jen částečné výchovné působení. Podle otce ale byla funkční dosavadní střídavá péče, ve které měli oba dva syna už tři roky. Matka chce, aby mohl otec chlapce vídat zatím jen minimálně. Má z něj být totiž ve stresu natolik, že mu to způsobuje psychosomatické potíže.
Hana Fabíková Matějková vystudovala sociální antropologii na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Nyní pracuje jako ředitelka společnosti SocioRating Institute, jež pomáhá ve firmách mezi zaměstnanci měřit, jak jsou spokojení, nakolik firmě důvěřují či se s ní ztotožňují. To jim totiž vypoví mnohé o životaschopnosti dané organizace. Umí také měřit hodnotu firmy, její udržitelnost a dopad na společnost, nebo odhalit problémy v jejím fungování. Šéfy učí, jak důležité je dbát na sociální prostředí v podniku.
„Jakmile najdete svůj první flek, tak začínáte boj. Může se objevit kdekoliv, kdykoliv a u kohokoliv,“ říká Andrea, která se poprvé setkala s alopecií před dvěma lety. Tenkrát o své vlasy přišla a jen díky vhodné péči jí nové začaly po půl roce opět růst. Když si uvědomila, co je příčinou nadměrného vypadávání vlasů, rozhodla se pro razantní změnu.
Život jedné z nejoblíbenějších filmových princezen Michaely Kuklové jedna velká pohádka nebyl. Sympatická herečka nejdřív bojovala s dluhy, které nadělal její bývalý manžel a poté musela bojovat depresemi a zákeřnou nemocí. I když prožila těžké roky, došla ke vnitřnímu smíření a nyní vše v časopisu Story zrekapitulovala krátkou větou: „Už jsem odpustila a děkuju za vše dobré, co mi to dalo.“
Na letní dovolenou se lidé obvykle těší měsíce dopředu. Když se ale blíží čas odjezdu, najednou spoustu z nich přepadá neklid, stres nebo i fyzické obtíže jako nechutenství, střevní potíže, nespavost nebo bolest hlavy. Prošel si tím před důležitou cestou skoro každý a běžně se tomu stavu říká „cestovní horečka“. Jak se napětí zbavit a užít si těšení na zaslouženou dovolenou v klidu? Existuje několik tipů.
Vyšetření, nemocnice, odběry, léky. Pouze na pár slov se často smrsknou dny onkologicky nemocných pacientů poté, co zahájí léčbu. Do té doby běžný život přestává existovat. Když na tělo zaútočí nádorové onemocnění, trpí také psychika. Na péči o ni ale často nezbývá čas ani síla. Nově by pacientům mohla odlehčit mobilní aplikace.
Tentokrát se s naší pozvánkou obracíme spíše na studenty, rodiče. Blíží se léto, a proto v rámci třetího setkání s nutriční terapeutkou volíme právě téma stresu, sportu a alkoholu.
Přestože neumí mluvit, žere ze země a někdy i trochu zavání, přináší zvíře do naší domácnosti lásku, pohodu a dokonce i pevnější zdraví. Nezáleží na barvě ani velikosti – každý pes nebo jiný zvířecí parťák dovede probudit radost ze života.
Je to velký stres, bolest a ničení masa, pro které skot chováme. Část zemědělců nechce posílat krávy na porážku na průmyslová jatka, chtějí je porazit tam, kde žijí. Snaží se proto prosadit změnu, která by umožnila odstřel v jejich hospodářství.
Cítíme-li se dobře, většinou i dobře vypadáme. Funguje to ale i naopak. Někdy hlava dokonce může být hlavním viníkem problémů s pokožkou nebo je zásadně zhoršovat. Léky a mastičky v takových případech často selhávají, protože příčina obtíží leží tam, kam zdaleka ne každý dermatolog dohlédne – ve vašem nitru. Článek o tom přinesl časopis Kondice.
Říká se mu tichý zabiják, protože o něm mnoho pacientů ani neví. Krevní tlak je ukazatelem, jak srdce zvládá každodenní zátěž. Rostoucí hodnoty v klidovém režimu signalizují, že něco není v pořádku. Klíčové je jeho odhalení, změna životního stylu, pravidelný pohyb i rychlé zahájení léčby. Rozhodně ho nepodceňujte, protože v této době snadno letí nahoru!
Naši předci nežili v takovém zápřahu jako my dnes. Proto prožívali pasivitu, kdy tělo a mysl zpracovaly prožitky i impulzy, které mohly takříkajíc odcházet. Nestupňoval se v nich tlak, jako je tomu dnes u nás, ale naopak ubýval,“ vysvětluje učitel meditace, který v časopisu Story prozradil, jak se našim předkům přiblížit a svému tělu od stresu ulevit.
Dívají se do tváři smrti. Střílejí na ně Rusové, ze vzduchu padají bomby. Potkávají se s utrpením, odloučeni od rodiny, blízkých. Ve stresu. Ukrajinští záložníci čelí invazi už přes dva měsíce. Jak lze takové podmínky dlouhodobě nervově ustát? Válečný veterán a vojenský expert Lumír Němec ví, že ani armádní výcvik ozbrojence nepřipraví na vše.
Po krátké době míříme znovu do lázní, jen jsme se místo na sever vydali směrem západním. A zatímco v případě Teplic nás zajímalo, jak dnes vypadá a funguje místo, kde se před 200 lety sjížděla mocenská i intelektuální elita celé Evropy, tentokrát zaměříme pohled i na obecnou proměnu lázní. Text přinesl časopis Gurmet.
Deprese, stres, vztahy, rodičovství či syndrom vyhoření. Kliknutím počítačové myši si kdokoliv může vybrat psychoterapeuta podle tématu zaměření specialisty. Anebo podle toho, zda má tisíce hodin praxe, nebo se těší přízni desítek dobrých recenzí. S odborníkem si pak zájemce domluví videohovor, při němž proberou své problémy třeba z domácího křesla. To je online terapie. „Zájem o službu za poslední rok výrazně narostl. Ze stovek na tři tisíce za měsíc,“ říká za start-up Hedepy jeho šéf Lukáš Krčil.
Psychické potíže lidí prchajících před válkou na Ukrajině často s traumatickými zážitky přicházejí se zpožděním. Často až poté, co opadne, už v bezpečí, nejvyšší stres spojený s útěkem ze země.
Sportovní aplikace jsou pro spoustu běžců neodmyslitelnou součástí tréninku. Vzájemně se ale hodně liší v tom, co vám můžou nabídnout. Právě teď běžeckým světem nejvíc hýbe mySASY, která je výjimečná v tom, že vám trénink dokáže perfektně dávkovat. A to i v případě, že s běháním začínáte. Vyzkoušeli ji časopis Kondice.
Nezisková organizace Kluby zdraví připravila další setkání, na kterém účastníkům doktorka Jana Krynská povypráví o tom, jak se vyrovnat se stresem a napětím v této neklidné době. Akce se uskuteční ve středu 27. dubna od 17.30 hodin v Klubu seniorů Benešov na adrese Marie Kudeříkové 1556/1 (vchod od hřiště) a je přístupná široké veřejnosti. Všem, kterým není lhostejné vlastní zdraví. Vstup je tradičně volný.
Přijímací zkoušky na střední školy, které letos ministerstvo školství naplánovalo na 12. a 13. dubna, znamenají pro řadu deváťáků stresovou situaci. Benešova škola v Bohumíně proto přišla s projektem týdenního intenzivního přípravného kurzu češtiny a matematiky. A inovativně do něj přidala i psychologický trénink, díky němuž by uchazeči měli zvládnout stres, práci pod tlakem a orientaci v neznámém prostředí.
Březnový Klub Gemini Domu kultury Šumperk nabídne přednášku předního českého psychiatra prof. Cyrila Höschla. Jejím hlavním tématem bude stres a syndrom vyhoření.
Doomscrolling a doomsurfing. To jsou nové pojmy označující tendenci hledat neustále na sítích špatné zprávy. Smutné, skličující a depresivní články na nás, obzvlášť v dnešní době pandemie koronaviru a války na Ukrajině, číhají na každém rohu. Proto je někdy extrémně těžké se jim vyhnout. Hledání a sledování špatných zpráv však může mít negativní vliv na naše chování i náladu.
Někdy svědí, deformuje nehty, často jen vzbuzuje zvídavé dotazy v okolí. Mykózy neboli plísně se vytvářejí na různých místech těla. A nerady je opouštějí. Boj s nimi bývá dlouhodobý a tuhý, podle lékařů je úspěšný jen v kombinaci dobré léčby a prevence.
/FOTO/ Patnáct let již čeští polárníci využívají základnu na vzdálené Antarktidě. Na odledněném území ostrova Jamese Rosse ji v letech 2004 až 2006 postavili pracovníci brněnské Masarykovy univerzity. Provoz polárníci slavnostně zahájili právě 22. února 2007, od té doby nese základna název Česká vědecká stanice Gregora Johanna Mendela.
Sušice - Ke kuchařině tíhne od dětství. Nyní s ní soutěží před televizními kamerami. Řeč je o Jakubovi Zahradníkovi (20) ze Čkyně na Prachaticku, který studuje na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Sušici a tento týden je k vidění v pořadu Prostřeno.
Ke kuchařině tíhne od dětství. Nyní s ní soutěží před televizními kamerami. Řeč je o Jakubovi Zahradníkovi (20) ze Čkyně na Prachaticku, který studuje na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Sušici a tento týden je k vidění v pořadu Prostřeno.
Spojené království se rozhodlo jednat. Problém jménem tinnitus tam trápí více než sedm milionů dospělých. Kvůli chronickému zvonění v uších proto naléhavě shání biobanku vzorků lidské tkáně, aby ji odborníci mohli studovat a najít lepší léčbu nebo dokonce lék. Problém sužuje i Čechy, tinnitem u nás trpí okolo 600 až 700 tisíc lidí.
Vyje vám přes den doma pes? Pak pravděpodobně trpí separační úzkostí. Mazlíčky totiž stresuje samota, případně nuda. Vytí může být podle veterinářky Marie Kadeřávkové jen začátkem problému, ze stresu totiž může docházet ke změnám chování, ale také zdravotním potížím.
/ROZHOVOR/ Je jednoduché vypnout kontrolku nad vysokým tlakem, mě ale zajímá, proč ten vysoký tlak mám. Terapeutka Romana Hánělová z Havlíčkova Brodu jde až do samé podstaty bytí. Radí lidem nejenom v oblasti zdravého životního stylu, ale i v tom, jak najít cestu k sobě. Je přesvědčená, že pokud porozumíme vlastnímu tělu, nasměruje nás to k přirozenosti. Když naše duše správně dýchá, tělo se uzdravuje, říká.
/ROZHOVOR/ Je jednoduché vypnout kontrolku nad vysokým tlakem, mě ale zajímá, proč ten vysoký tlak mám. Terapeutka Romana Hánělová z Havlíčkova Brodu jde až do samé podstaty bytí. Radí lidem nejenom v oblasti zdravého životního stylu, ale i v tom, jak najít cestu k sobě. Je přesvědčená, že pokud porozumíme vlastnímu tělu, nasměruje nás to k přirozenosti. Když naše duše správně dýchá, tělo se uzdravuje, říká.
Sražený výr, vysílený netopýr, popálené káně. To je jen několik zraněných zvířat, která hned první den nového roku přijaly české záchranné stanice. V jejich péči skončilo 1. ledna podle centrální evidence Národní sítě záchranných stanic celkem sedm zvířat, z toho pět těžce zraněných. A naprostá většina z nich, ne-li všechna, kvůli zábavní pyrotechnice.
Dostatečné množství vody je jedním z klíčových parametrů, který určuje kvantitu, kvalitu i zdravotní stav vinné révy. Lékem na nedostatek vody ve vinohradech v době klimatické změny mohou být půdní houby.
Pro více než 230 koček a jedenáct psů je domovem útulek v Holubicích na Vyškovsku. Před více než deseti lety tam založila "Kočičí oázu" Irena Novotná, poslední roky se na jejím provozu podílí také její kolegyně Jana. Zvířata využívají prostor zahrady a rodinného domu, přicházejí často ve zbědovaném stavu.
/FOTOGALERIE/ Silvestrovské ohňostroje způsobují psům velký stres. Často se stane, že vyděšené zvíře uteče a může se i zranit. Majitelé zvířecích útulků se shodují, že dělobuchy škodí zvířatům více než světelná efekty a prosí v době silvestrovských oslav o shovívavost.
Ohňostroje, dělobuchy a petardy. Pro mnohé Jihomoravany nezbytná součást oslav Nového roku naopak děsí obyvatele psího hospice Dejte nám šanci v Bukovince na Blanensku.
Když se někam těšíte, podáváte tam pak lepší výkony. Ve škole platí, že spokojení učitelé lépe učí a spokojení školáci se toho víc naučí. Pandemie nám ukázala, jaké to je, žít v nepohodě a nedobré náladě. Je proto ideální čas zaměřit se na to, jak docílit, abychom se ve svých životech cítili dobře navzdory nepříznivým okolnostem. Pro životní spokojenost existuje slovo, které se dost možná bude skloňovat stále častěji: wellbeing. Přečtěte si víc v článku, který vyšel v časopisu Glanc.
Dlouhodobý stres může znamenat, že člověk rychleji zestárne. Podobné výsledky přinesly již mnohé studie o stresu, a teď je potvrdila i další. Její autoři ale zároveň naznačují, že možná existuje záchrana. A to i v případě, že člověk míru stresu, který zažívá, nedokáže snížit. Musí se ale naučit lépe ovládat své emoce.
Umí sice létat, ve vztazích ale přelétaví nejsou. Velká část ptačích druhů je monogamní - když samec a samice založí rodinu, zůstávají spolu do konce života. Příkladem nejvěrnějších ptáků jsou albatrosi. Jenže vědci nyní pozorovali překvapivou změnu. Výrazně přibylo albatrosů, kteří partnery střídají. Může za to globální oteplování.
Stresovým situacím se nevyhneme, zvlášť teď v časech covidu, můžeme ale ovlivnit naši reakci na ně. K tomu, abychom příště nezačali panikařit, neměli žaludek jako na vodě a neplísnili se výčitkami, nám pomohou různé techniky označované jako stress managament. Naučíme vás, jak na něj.
K tomu, aby si člověk zachoval zdravé srdce, přispívá množství věcí - třeba složení stravy či míra stresu. Už dlouho se ví, že jednou z nich je i spánek a jeho kvalita. Vědci nyní v rozsáhlé studii zjistili, kdy je pro dobrou kondici kardiovaskulárního systému nejlepší usínat. Opět jde o zlatou střední cestu - po půlnoci už je pozdě.
Pamatujete si doby, kdy jste v restauraci pro cigaretový dým málem neviděli na bar? Doby, kdy se běžně kouřilo v práci, v autě, ve vlaku? Společnost se proměnila. S tím, jak cigarety zmizely z restaurací i dopravních prostředků, začali je opouštět i sami kuřáci. Stále častěji je nahrazují alternativními možnostmi.
Mnoho dětí i dospělých nemá hraní videoher či své chování na internetu pod kontrolou. I na internetu totiž může vniknout vážná závislost. Proč ale v současnosti tento fenomén narůstá?
Strava bohatá na bílkoviny, cukry a nekvalitní tuky, nedostatek pohybu, ale také třeba málo odpočinku, času na jídlo, stres a zrychlené žití. Tohle všechno může vyvolat některou z civilizačních nemocí. Jak se jim bránit?
Každý z nás má na hlavě okolo sto tisíc vlasů. Zrzci jich mají o něco méně, blonďáci zase více. Denně nám vypadne pár desítek vlasů, což je úplně normální. Někdy ale nastane situace, kdy potřebují zásadnější péči než jen občasné umytí.
Ztratit někoho blízkého bolí. Zjistit ale, že spolu s úmrtím manžela matrika jako zesnulou zapsala i vás, je jen těžko uvěřitelné. Přesně to se ale stalo seniorce Aleně Píšové. Když jí v prosinci zemřel manžel, zařídila vše potřebné. Při vyřizování vdovského důchodu jí na Státní správě sociálního zabezpečení řekli, že to nebude trvat dlouho.